Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Grafaitę Mariją Tiškevičiūtę pagerbė dviem progomis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2023-11-28
Marijos Tiškevičiūtės mokyklos mažieji „žemaitukai“, vadovaujami Rūtos Lukauskienės (dešinėje), dainavo ir grojo senoviniais muzikos instrumentais.

Praėjusį savaitgalį grafų Tiškevičių rūmuose, sakytum, vyko užpraėjusio šimtmečio dvaro ponių ir panelių sueiga, kurioje dominavo to laikmečio dvasios apranga – baltos puošnios palaidinės ir juodi ilgi sijonai. Taip pasipuošė Kretingos Marijos Tiškevičiūtės mokyklos pedagogės, šį aprangos kodą pasirinkusios neatsitiktinai: mat, M. Tiškevičiūtės vardu pavadinta jų mokykla šventė savo veiklos 40-metį ir minėjo kitą svarbą datą – 125-erius metus, kai grafaitė M. Tiškevičiūtė Kretingos dvare įkūrė pirmąjį lietuvišką darželį.

Pradėdama šventę grafienės rūbais pasipuošusi muziejininkė Diana Jomantaitė-Jonaitienė akcentavo, kad ši diena ypatinga visam miestui, nes prieš 125-erius metus grafaitė M. Tiškevičiūtė dvaro teritorijoje atidarė pirmąjį darželį Lietuvoje, kurį galėjo lankyti visi dvaro gyventojų, tarp jų – ir kumečių – vaikai. „Koks gėris ir garbė miestui, kad M. Tiškevičiūtės, kurios gimtadienis buvo lapkričio 22-ąją, pradėtą darbą prieš 40 metų ėmėsi tęsti jos vardu pasivadinęs darželis, dabar – mokykla“, – akcentavo muziejininkė, pasisakyti pakvietusi įstaigos direktorę Ramunę Liukienę, kuri šias pareigas perėmė prieš pusmetį iš ilgametės vadovės Ievos Rukšienės.

„Didžiausi mūsų minčių ir darbų puoselėtojai yra vaikai. Man pasisekė būti šios įstaigos vadove, o ir truputį – vedle. Neužtektų žodžių išsakyti, kokia esu laiminga, kad radote laiko ir noro paminėti vaikų puoselėjimo raidą Lietuvoje. Šią dieną jūs, mokytojos, kurios dirbate prasmingą darbą, esate ypatingoje pagarboje“, – kalbėjo R. Liukienė.

Švietimo skyriaus vedėjos Astos Burbienės (dešinėje) sveikinimas ir padėka įstaigos vadovei Ramunei Liukienei ir visam kolektyvui.

Šiai įstaigai 26-erius metus vadovavusi I. Rukšienė, prasitarusi „kas aš būčiau be savo praeities“, gerą žodį skyrė kolektyvui, kuris keitėsi, tačiau visuomet išliko darbštus, kūrybingas ir pozityvus. Ją papildė puokšte gėlių sveikinti atėjęs būrys Dienos veiklos centro lankytojų, buvusių įstaigos auklėtinių, išvien su šio centro vadove Birute Viskontiene.

Kretingos rajono vicemerė Vilija Venckutė-Palaitienė sveikinimo žodyje cituodama Antuano de Sent Egziuperi „Mažajį princą“, kad visi esame vaikai vienos tėvynės, tik turime savus sapnus, linkėjo, kad kiekvienas, augdamas savoje žemėje, leistume joje skleistis svajonėms. Dovanų ji įteikė Kretingos miesto vėliavą su Dievo Motinos herbu ir linkėjo, kad Marija saugotų ir globotų įstaigą, kad ši į gyvenimą išleistų kuo gausiau vaikų.

Kretingos rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Asta Burbienė pasidžiaugė, kad ši įstaiga įrašė svarų faktą Kretingos miesto istorijoje – ji pratęsė grafaitės M. Tiškevičiūtės viziją – vienyti visų Kretingos šeimų – turtingų ir neturtingų – vaikus. Ir šiandieną mokykla laikosi šio siekio, priimdama ugdyti ir mokyti visokius vaikus. Mokykloje veikia ne tik ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės, pradinio ugdymo klasės, bet ir ugdomi vaikai su specialiaisiais poreikiais.

Kolegas taip pat pasveikino Marijos Tiškevičiūtės mokyklą, nebesutelpančią senajame pastate Savanorių gatvėje, po vienu stogu priglaudusios Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos direktorius Kęstutis Trakšelys, lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Zita Domarkienė, kitų švietimo įstaigų, taip pat – Kretingos Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos atstovai.

Mažieji Marijos Tiškevičiūtės mokyklos ansambliečiai, vadovaujami pedagogių Rūtos Lukauskienės ir Ingridos Jonkienės, svečiams parodė etnokultūrinę programą. Staigmeną svečiams pateikė ir įstaigos darbuotojos išvien su direktore R. Liukiene, renginio pabaigoje atlikusios mokyklos progą atitinkančią simbolinę dainą „40 kaštonų“.

Sveikinti pedagogus su mokyklos veiklos 40-mečiu atskubėjo ir ilgametė jos vadovė Ieva Rukšienė, įstaigai skyrusi 26-erius savo gyvenimo metus.

---

MARIJA TIŠKEVIČIŪTĖ (1871–1943)

Vyriausioji Juozapo ir Sofijos Tiškevičių duktė Marija gimė 1871 m. lapkričio 22 d. Buvo giliai tikinti, mėgo grožinę literatūrą, poeziją, žirgų sportą, keliones, daug laiko praleido gyvendama Anglijoje, Airijoje, Italijoje, Prancūzijoje.

Marija buvo stipri, kitų įtakai nepasiduodanti asmenybė. Ji dar jaunystėje pasiryžo netekėti ir šio pažado laikėsi visą gyvenimą. Nuo vaikystės siekė mokslų, savarankiškai mokėsi aukštosios matematikos, teologijos, fizikos, filosofijos pagrindų, tyrinėjo poeziją. Be lenkų, mokėjo rusų, prancūzų, anglų, esperanto kalbas, suprato lietuviškai (žemaitiškai).

Marija paveldėjo prie Minijos buvusį Kretingos dvaro Kumponų palivarką, jai taip pat priklausė Baltoji vila Palangoje: vilą, kurią ji nuomojo vasarotojams, vėliau įsigijo prezidentūra, įrengusi joje Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos vasaros rezidenciją. Sau nuomojosi namelį priešas bažnyčią, o žiemas Marija dažniausiai gyvendavo pas brolius Aleksandrą Kretingoje ir Feliksą Palangoje.

Dvarininkaičių rūbais pasipuošusios pedagogės Ingrida Jonkienė (kairėje) ir Sigita Tamošaitytė.

XIX a. pab.–XX a. per. ji prisidėjo prie uždraustos lietuviškos spaudos platinimo. Pasinaudodama tuo, kad žandarai ir pasienio sargybiniai grafaitės karietos netikrindavo, iš Klaipėdos į Kretingą ir Palangą parveždavo draudžiamos lietuviškos spaudos siuntas. Bendradarbiavo katalikiškame mėnesiniame žurnale „Tėvynės sargas“. Ji buvo pažįstama su poetu, kunigu Jonu Mačiuliu-Maironiu, kuris vasarodamas Palangoje užsukdavo į svečius pas Tiškevičius. Lietuvos mokslų akademijos Lietuvių kalbos ir literatūros institute išliko jos laiškas poetui. Marijai 1904 m. jis dedikavo poemą „Nuo Birutės kalno“.

Marija užsiėmė labdaringa veikla. Prie Kretingos dvaro ligoninėje veikusios senelių ir našlaičių prieglaudos 1898 m. atidarė pirmąjį lietuvišką vaikų darželį, kuriame lauko darbų sezonu prieglobstį rasdavo ikimokyklinio amžiaus kumečių vaikai. Ji Kretingoje išlaikė mokytoją, kuri dvaro tarnautojų ir gabesnes valstiečių bei miestelėnų dukras mokė gerų manierų, siuvimo, mezgimo, lenkų, lietuvių ir rusų kalbų. Gabiausias mergaites siųsdavo tęsti mokslų į gimnaziją.

1941 m. birželio 14–15 d. enkavedistai M. Tiškevičiūtę suėmė ir išvežė į Belniakų lagerį Krasnojarsko krašte. 1943 m. vasario 15 d. mirė, jos palaidojimo vieta nežinoma. Palangos kapinėse M. Tiškevičiūtę mena antkapinis paminklas, kurį jį pasistatė dar gyva būdama.

---

Kretingos Marijos Tiškevičiūtės mokyklos istorija

*1983 m. atidarytas Kretingos miesto lopšelis-darželis „Buratinas“.

*1992 m. lopšelis-darželis „Buratinas“ reorganizuotas į Kretingos rajono vaikų reabilitacijos centrą-mokyklą.

*1994 m. įstaiga pavadinta Kretingos rajono vaikų ugdymo centru, 2005 m. – Kretingos vaikų ugdymo centru.

*2009 m. rugsėjo 1 d. prijungtos Jurgio Pabrėžos gimnazijos pradinio ugdymo klasės.

*2012 m. įstaiga pavadinta Marijos Tiškevičiūtės mokykla.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas