Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar atvykstantieji dirbti iš Baltarusijos kelia pavojų Lietuvos saugumui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai kviečiami išrinkti 2023-ųjų Metų žmogų!

Saulius Paulius BYTAUTAS
Auksė ANTULIENĖ
Romaldas SAKALAUSKAS
Lukas KUBILIUS
Simona MONTVYDAITĖ-KAYA
Virginijus BRAZAUSKAS
Dovydas BAJORAS
Tadas ROMEIKA
Janė LEŠČIAUSKIENĖ
Daiva DUDĖNIENĖ
Gražina KATKUVIENĖ
Gintaras ŽIOBAKAS
Komentarų topas

Baltąją salę užlies akordeono muzika

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kultūra
  • 2023-11-14

„Tutto a Dio“ – akordeonistas Augustinas Rakauskas ir smuikininkė Greta Staponkutė-Rakau.

Penktadienį, lapkričio 17 d., 17.30 val. Kretingos muziejaus Baltąją salę vėl užlies šviesi akordeono muzika. Nemokamas koncertas, kuriame gros Šveicarijoje gyvenantis šio instrumento virtuozas 30-ies Augustinas Rakauskas, bus skirtas 2021-aisiais nuo kovido mirusio jo mokytojo profesoriaus Kazio Stonkaus atminimui.

Pavyko „įsisprausti“

Koncertas buvo numatytas festivalio „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“ praėjusių metų programoje, tačiau, pasikeitus muziejaus vadovybei, 7-erius metus gyvavusio festivalio nebeliko, šio renginio – taip pat.

„Jau buvau ir aš sudėjusi ginklus“, – juokavo buvusi ilgametė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė. Bet, anot pašnekovės, gerai, kad gyvenimo kelyje jai pasiseka sutikti bendraminčių, sielos aristokratų. Tokia ji laiko ir Kretingos meno mokyklos Akordeono skyriaus pedagogę, pirmąją Kazio Stonkaus akordeono mokytoją Silvą Garbaliauskienę, kurios pastangomis vis dėlto pavyko suderinti laiką ir tarp kitų muziejuje tą dieną suplanuotų renginių „įsisprausti“ į Baltąją salę, surasti koncerto rėmėjų. „Pinigai nėra dideli, o aš ir pati žadėjau, jeigu reikės, asmeniškai prisidėti“, – atviravo V. Kanapkienė.

Tegul ir paskutinį kartą, bet surengti šį koncertą Kretingai, anot buvusios direktorės, buvę labai svarbu, nes laiką ir kelionės į Lietuvą bilietus atlikėjai planuoja iš anksto.

„Tutto a Dio“ – pasaulyje garsus duetas

Muzikinį kelią pradėjęs Kaune ir bakalauro laipsnį įgijęs VDU Muzikos akademijoje, profesoriaus K. Stonkaus klasėje, magistrantūrą A. Rakauskas baigė Šveicarijoje, už išskirtinio meistriškumo magistrinius rečitalius 2017-aisiais pelnė Šveicarijos aukštųjų mokyklų universitetinę premiją. Atlikėjas dalyvauja daugelyje tarptautinių festivalių, su įvairiais orkestrais koncertuoja užsienyje. Už muzikinius nuopelnus A. Rakauskas buvo apdovanotas Lietuvos Respublikos Prezidentų Valdo Adamkaus ir Dalios Grybauskaitės garbės raštais, taip pat pelnęs Seimo ir Vyriausybės, Kauno miesto savivaldybės apdovanojimus. Ir dabar jo sąsajos su Lietuva, su gimtuoju Kaunu, tebėra glaudžios: specialiai atvyksta dėstyti Muzikos akademijos studentams.

Muziejaus Baltojoje salėje

A. Rakauskas koncertuos kartu su žmona smuikininke Greta Staponkute-Rakau, kaip pristatė S. Garbaliauskienė, – taip pat talentinga, Prezidentės D. Grybauskaitės garbės raštu apdovanota iš Šiaulių kilusia altininke. Muzikinį kelią pradėjusi Šiauliuose, mokslus G. Staponkutė-Rakau tęsė Vilniuje, M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje, po to Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Už pasiekimus pasauliniame jaunimo orkestre atlikėjai buvo suteikta stipendija magistro studijoms Šveicarijoje. Svarbią vietą muzikės biografijoje užima darbas su tarptautiniais orkestrais, scenoje ji yra pasirodžiusi su pasaulyje puikiai žinomais atlikėjais, kaip Gidon Kramer, Renaud Kapu Capucon, Lucas Debargue, yra koncertavusi daugiau kaip 30-yje pasaulio šalių –pradedant Europa, baigiant JAV, Graikija, Indija ir daug kitų.

„Tutto a Dio“ – taip vadinasi Kretingoje koncertuosiantis alto ir akordeono duetas. Jo atliekama muzika pakerėjo klausytojus ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, JAV, Kanadoje. Duetas kviečiamas atstovauti Lietuvai diplomatiniuose renginiuose LR ambasadose užsienyje. Pasaulio konkursuose laurus skinantis „Tutto a Dio“ vertinamas už charizmą, 2019-aisiais abiem dueto nariams Lietuvos kultūros ministerija suteikė meno kūrėjo statusą.

Programai paįvairinti S. Garbaliauskienė pakvietė aplinkinių meno mokyklų jaunuosius akordeonistus – norėtų, kad šis iš Kretingos kilusiam buvusiam ypatingam jos mokiniui Kaziui Stonkui skirtas koncertas ir vaikams būtų kuo įsimintinesnis, uždegtų dar didesne meile akordeono muzikai.

Buvusį pavadinimą „nubraukė“, bet renginiai tęsiasi

„Pajūrio naujienos“ paklausė, ar V. Kanapkienei neapmaudu, kad jos organizuojamo festivalio, kurio pavadinimas „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“, nebeliko?

– Buvusį festivalį pakeitė kitas – rudens vakarų muziejuje ciklas „Iš muzikos lobyno“. Svarbiausia, kad į Kretingą kviečiami aukšto meninio lygio atlikėjai ir kad koncertai, tiesa, kai kurie, kaip solisto Jono Sakalausko ir grupės „U‘Elements“, taip pat solistės Vaidos Genytės ir aktorės Sandros Daukšaitės, suplanuoti dar man dirbant direktore, toliau vyksta, visuomenė jais grožisi, Žiemos sode praleidę vakarą, išsineša pačias geriausias emocijas. O pasirinkti pavadinimą – kiekvieno reikalas. Jeigu būtų mano valia, būčiau palikusi ankstesnį. Juolab dabar, kai Žiemos sodas atvėrė duris po rekonstrukcijos, lankytojai plūsta. Pasakojama, kad pats grafas Juozapas Tiškevičius kažkada sakęs, jog čia, rūmuose, yra taip gera, kad net mėnuo su žvaigžde nori būti. Tokio pavadinimo nepritaikys joks kitas Lietuvos muziejus.

– Jūsų iniciatyva Kaziui Stonkui atminti Dvaro parke pastatytas vardinis suolelis, prie Ūkvedžio namo pasodintas glaustašakis ąžuolas. Kartu su pirmąja įžymaus akordeonisto mokytoja Silva Garbaliauskiene parengėte jo veiklos aprašą ir Savivaldybei pasiūlėte vieną Kretingos miesto gatvių pavadinti Kazio Stonkaus vardu. Ar kiek nors juda reikalai šia linkme?

– Negaliu to atsakyti. Kiek žinau, kol kas iš Komisijos gatvių, pastatų ir kitų objektų pavadinimams suteikti – tyla. O Kretingoje gimusio talento vardu pavadinti gatvę, manau, būtų gražus gestas, duoklė kraštiečiui. Tai buvo neeilinė asmenybė: Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos profesorius ir Akordeono skyriaus vedėjas, Lietuvos nacionalinės akordeonistų sąjungos prezidentas, vizituojantis profesorius Šveicarijos ir Kinijos universitetuose, tarptautinės akordeonistų konferencijos prie UNESCO muzikinio komiteto narys. Kazio Stonkaus rūpesčiu buvo surengti ir svarbiausi konkursai – „64-asis Pasaulio trofėjus“ bei „71-oji Pasaulio taurė“, kuriuose dalyvavo žinomiausi pasaulio akordeono atlikėjai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas