Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar atvykstantieji dirbti iš Baltarusijos kelia pavojų Lietuvos saugumui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai kviečiami išrinkti 2023-ųjų Metų žmogų!

Saulius Paulius BYTAUTAS
Auksė ANTULIENĖ
Romaldas SAKALAUSKAS
Lukas KUBILIUS
Simona MONTVYDAITĖ-KAYA
Virginijus BRAZAUSKAS
Dovydas BAJORAS
Tadas ROMEIKA
Janė LEŠČIAUSKIENĖ
Daiva DUDĖNIENĖ
Gražina KATKUVIENĖ
Gintaras ŽIOBAKAS
Komentarų topas

Renovuos dar vieną dvaro sodybos pastatą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2023-11-14

Kretingos muziejus ir rajono politikai sieks restauruoti dar vieną dvaro sodybos pastatą – buvusią spirito varyklą.

Kretingos muziejus žengia tolimesnį žingsnį: siekiant atkurti Kretingos dvaro sodybą, inicijuojamas spirito varyklos, vadinamojo bravoro, esančio už renovuoto Ūkvedžio namo, projektas pastato tvarkybos darbams atlikti. Jam praėjusiame Tarybos posėdyje pritarė rajono politikai. Muziejininkai dabar valo aplinką, kuopia viduje susikaupusias šiukšles.

Kretingos muziejaus vadovo Romando Žiubrio žodžiais, projekto „Kretingos dvaro sodybos spirito varyklos pastato tvarkybos darbai“ tikslas yra atlikti pastato taikomuosius tyrimus, nustatant, kas jame išlikę vertinga, ar yra senosios įrangos, parengti tvarkybos darbų projektą ir atlikti pastato tvarkybos darbus.

Dar vasarį bendrovė „Klaipėdos projektai“ atliko spirito varyklos pastato tvarkybos ir restauravimo darbų, taikomųjų tyrimų ir avarinės grėsmės pašalinimo projekto kainų skaičiavimus: tvarkybos darbų projektavimo ir tyrimų darbų kaina – 45 tūkst. 744 Eur, o tvarkybos darbų kaina – per 354 tūkst. Eur. Bendra suma sudaro kone 0,4 mln. Eur. Pusę šio projekto sumos – 200 tūkst. Eur – finansuos Kultūros paveldo departamentas, o kitą pusę darbų – Kretingos rajono savivaldybė, kitais metais iš biudžeto turėsianti numatyti taip pat 200 tūkst. Eur.

Tačiau 0,4 mln. Eur sudaro tik pusę visiškam pastato funkcionavimui reikalingos sumos: dar tiek pat lėšų reikia atlikti kapitalinį remontą – elektros instaliacijos, inžinerinių tinklų klojimo, vidaus apdailos darbus, kuriuos turės padengti vien Savivaldybė.

„Siūlysime darbus vykdyti paraleliai, – suprantame, kad Savivaldybė neturi tam lėšų, tačiau nėra prasmės stogo šiltinimo ir elektros instaliacijos ar kitus vidaus darbus atlikti, jeigu jie prasilenkia. Vienur lopysi, kitur prakiurs. Pagal finansavimo tvarkos aprašą ekspertai įvertins projektą, gruodį paraišką teiksime Kultūros ministerijai, kad kitų metų biudžete galima būtų numatyti lėšas konkretiems darbams“, – kalbėjo R. Žiubrys.

Jo žodžiais, renovuoti ir visuomenei pritaikyti dar vieną senąjį dvaro pastatą – jau yra atkurti pagrindiniai rūmai su veranda ir Žiemos sodu, Ūkvedžio namas, Vandens malūnas, ratinė ir šiltnamis – buvo sumanyta todėl, kad muziejus vis dar stokoja erdvių konferencijoms ir kilnojamosioms parodoms. „Atkurtame pastate, jo pirmame ir antrame aukštuose, įrengtume „Istorijos namus“, kuriuose atsirastų vieta, kur galima būtų rengti didesnės apimties keičiamas parodas. Be to, mums trūksta konferencijų salės įvairiems renginiams, ji tarnautų ir miesto žmonėms. Dabar didesni Kretingos miesto renginiai vyksta muziejaus Baltojoje salėje, tačiau ji per daug „apgyvendinta“: praeinant pernelyg dideliems lankytojų srautams, nukenčia muziejaus erdvės ir eksponatai“, – būsimą renovuoto pastato viziją piešė Kretingos muziejaus vadovas.

Paklaustas, ar neketina nors dalį patalpų skirti alaus, vyno, spirito degustacijoms ar nacionaliniam produktui pristatyti, R. Žiubrys atsakė, kad kol kas tokių planų nesama. Jo žiniomis, spirito varyklos pastatas galėjo būti tik produkcijos sandėlis, o spiritas buvo varomas Ūkvedžio name.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas