Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretinga palaipsniui pereina prie tvaraus automobilių kuro

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2023-11-07

Šiuo metu Kretingoje veikia trys viešos automobilių įkrovimo stotelės, tačiau kitąmet jų turėtų pagausėti, miesto gatvėmis ėmus kursuoti elektriniams autobusams.

Nuo vakar, Kretingos rajono tarybos sprendimu, kone perpus – nuo 0,5 Eur/ kWh iki 0,3 Eur/kWh – sumažintos elektromobilių viešojo įkrovimo paslaugos kainos. Tuo siekiama skatinti gyventojus ir svečius aktyviau naudotis viešomis elektromobilių įkrovimo stotelėmis, kurios veikia trijose miesto vietose: prie Savivaldybės Savanorių gatvėje, Turizmo informacijos centro ir Kretingos muziejaus Vilniaus gatvėje. O įmonė „Kretingos autobusų parkas“ perka pirmuosius 3 elektrobusus, pritaikytus važiuoti miesto gatvėmis.

Dalį išlaidų padengs seniūnija

Elektromobilių įkrovimo stotelės Kretingos mieste buvo pradėtos eksploatuoti nuo 2021-ųjų gruodžio 1 d. Ši paslauga iš pradžių buvo nemokama. Suskaičiuota, kad nuo jų veikimo pradžios ligi 2023-ųjų spalio 5 d. jomis pasinaudota kone 4 tūkst. kartų, buvo išnaudota per 56 tūkst. kWh elektros energijos. Už elektros energiją ir galios mokesčius iš Savivaldybės biudžeto sumokėta 26, 77 tūkst. Eur.

Po šios paslaugos dalinio apmokestinimo nuo 2023-ųjų sausio 1 d. pastebėta, kad elektromobilių vairuotojai vis rečiau beužsuka į mūsų miesto viešąsias įkrovimo stoteles, naudojimasis jomis sumažėjo daugiau kaip 16 kartų – nuo 3 tūkst. 625 iki 222 paslaugų. Todėl, siekiant sugrąžinti elektromobilių vairuotojus į viešąsias įkrovimo aikšteles, vėl gerokai sumažintos kainos už elektros energiją ir galios išlaidas. Išlaidų skirtumas bus padengtas iš Kretingos miesto seniūnijos aplinkos tvarkymo programos.

Šiemet Kretingoje įrengtų trijų elektromobilių įkrovimo stotelių elektros ir galios išlaidos sudarė per 6,79 tūkst. Eur, už administravimo paslaugas sumokėta 102 Eur. Iš gyventojų surinkta suma už naudojimąsi stotelėmis sudarė apie 800 Eur.

Pirmieji elektrobusai riedės po miestą

Tikėtina, kad artimiausiu metu įkrovimo elektra stotelių Kretingos mieste padaugės, mat, laikantis Europos Sąjungos reikalavimų, iki 2029-ųjų metų privalo atsinaujinti visas viešasis transportas: bus atsisakoma dyzelino ir, laikantis žaliosios energijos kurso, palaipsniui pereinama prie alternatyvių degalų.

Bendrovė „Kretingos autobusų parkas“ yra pateikusi paraišką vienam Europos Sąjungos fondų, kad galėtų įsigyti 3 elektra varomus autobusus. Atsakymo laukiama iki šio lapkričio pabaigos.

„Pagal savivaldybių poreikius ir finansines išgales, yra 7 finansavimo šaltiniai. Žiūrėsime, kas mums bus pasiūlyta. Mūsų Savivaldybei dengiama dyzelinu varomo autobuso vertė turėtų būti apie 200 tūkst. Eur“, – kalbėjo įmonės „Kretingos autobusų parkas“ vadovas Arvydas Dyburys. Redakcijos žiniomis, elektrobusų kainos įprastai svyruoja nuo 250 iki 500 tūkst. eurų.

A. Dyburio žodžiais, elektriniai autobusai technologiškai yra pritaikyti konkretiems maršrutams – važinėti mieste arba priemiesčiuose. Todėl ir bus įsigyjami konkrečios modifikacijos elektrobusai: „Kretingos autobusų parkas“ ketina įsigyti pirmuosius elektrobusus, galinčius vežti iki 50 keleivių, ir jie bus pritaikyti važiuoti miesto maršrutais Nr. 1, 2, 3 ir 5.

Ne tik tvarumas, bet ir pinigai

Paklaustas, kurgi bus įkraunami naujieji jų parko elektrobusai, A. Dyburys atsakė, kad pirmosios įkrovos aikštelės planuojamos dviejose vietose – Autobusų parko ir Autobusų stoties teritorijose. Mat, elektrobusai išvažiuoja iš autoparko, kur turi būti visiškai įkrauti, įkrova galioja 100-ui kilometrų, po to elektra varomas autobusas vėl turi būti įkrautas.

„Tvaraus transporto autobusus teks pritaikyti prie tinklo. Procesas nėra paprastas, kaip iš pirmo žvilgsnio kažkam gali atrodyti. Autobusų įkrovimo būdai, lyginat su elektromobilių, yra gerokai sudėtingesni – skiriasi pagal baterijas, įkrovos būdus ir daugybę kitų rodiklių“, – kalbėjo įmonės vadovas.

Jo pastebėjimu, autobusų įkrovimo infrastruktūra yra gana sudėtinga, technologijos kinta ne metais, o netgi mėnesiais, todėl sunku iš anksto numatyti, kaip bus išplėtotas tinklas ateityje. A. Dyburys taip pat neatskleidė, kiek, preliminariais skaičiavimais, kainuos vieno elektrobuso išlaikymas, kiek bus sutaupyta lėšų, pakeitus senuosius dyzelinu varomus autobusus į tvarius, varomus elektra. Jis tik tvirtino, kad skaičiai ir pinigai labai priklauso nuo to, kuriuo – miesto ar kaimo – maršrutu, kuriuo metų laiku – žiemą ar vasarą, kokios talpos autobusai važinės.

„Skaičiai iškreipia realybę: pagal teorinį gamintojų skaičiavimą būna vienaip, o realiai yra kitaip, ir visąlaik dėl to ginčijamasi. Nenorėčiau apie pinigus kalbėti dabar, kol vyksta viešieji pirkimai“, – atviravo A. Dyburys.

---

Pagal Kauno miesto patirtį, skaičiuojama, kad elektra varomas autobusas mieste nuvažiuoti 100 km sunaudoja 130 KWh elektros energijos. Jeigu 1 KWh kaina – 0,3 euro, tai 100 km nuvažiuoti kainuotų apie 39 eurus. Skaičiuojama, kad dyzeliniu autobusu važiuoti kainuoja kone 4 kartus brangiau, negu varomu elektra.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas