Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar atvykstantieji dirbti iš Baltarusijos kelia pavojų Lietuvos saugumui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai kviečiami išrinkti 2023-ųjų Metų žmogų!

Saulius Paulius BYTAUTAS
Auksė ANTULIENĖ
Romaldas SAKALAUSKAS
Lukas KUBILIUS
Simona MONTVYDAITĖ-KAYA
Virginijus BRAZAUSKAS
Dovydas BAJORAS
Tadas ROMEIKA
Janė LEŠČIAUSKIENĖ
Daiva DUDĖNIENĖ
Gražina KATKUVIENĖ
Gintaras ŽIOBAKAS
Komentarų topas

Šventinę nuotaiką kūrė trijų Darbėnų seniūnijoje esančių Kretingos rajono kultūros skyriaus filialų: Darbėnų, Grūšlaukės ir Lazdininkų, – darbuotojai ir meno kolektyvai.

Skambios dainos, smagūs šokiai, išmoningi žaidimai, į kuriuos buvo įtraukti ir maži, ir dideli, dėl pačių įvairiausių prekių prie neįprastai padabintų prekystalių besiderančių pirkėjų ir prekeivių klegesys, – visa tai lydėjo pirmąkart Darbėnuose surengtą šventinį kermošių „Sugrįžo derlius iš laukų“.

Turgaus tradicijos Darbėnuose turi gilias šaknis: šventės veiksmui dirigavusi Darbėnų kultūros skyriaus meno vadovė Virginija Rudavičienė minėjo, kad miestelis gavo privilegiją rengti savaitinius turgus ir 5 prekymečius dar 1701 metais. Pastaruoju metu, skirtingai negu Kretingoje ar Palangoje, Darbėnuose turgūs rengiami ketvirtadieniais. Tad ir pirmąkart rengiamam kermošiui organizuoti jungtinės Darbėnų seniūnijos ir joje esančių Darbėnų, Grūšlaukės ir Lazdininkų kultūros skyrių jungtinės pajėgos pasirinko tradicinį turgadienį. Spalio mėnuo pasirinktas irgi neatsitiktinai: derlius jau tikrai grįžęs iš laukų, o ir pagal senąsias liaudies tradicijas būtent šio mėnesio viduryje, kai ateina bobų vasara, mūsų proseneliai atsidėkodavo bobutėmis vadintoms pribuvėjoms už pagalbą gimdyvėms ir nešdavo joms ne tik sodo ir daržo gėrybių, bet ir surinktų gydomųjų žolelių, medaus, įvairių dirbinių.

Šventė džiaugėsi (iš dešinės) Mindaugas Rubužis, Vida Razmienė ir Danutė Stonkuvienė.

Dar nepraaušus aikštėje, kur kiekvieną savaitę vyksta turgus – beje, vasaromis į jį atvažiuoja poilsiautojai iš Palangos ir Šventosios, teigiantys, kad turgus esąs turtingas, o prekiaujantieji Darbėnuose tiek vietiniai gyventojai, tiek atvažiuojantys su savo prekėmis iš toliau, nėra gobšūs,– seniūnijos darbuotojai statė vartus iš šieno ritinių, dabino sceną ir jos prieigas, mat vakare per lietų ir stiprų vėją to padaryti negalėjo. Nuo jų ne ką atsiliko ir prekeiviai, rikiavę ir dėlioję ant prekystalių prekes, atidarymui rengėsi ir picerija ant ratų.

Prašvitus aikštėn ėmė rinktis ir pirkėjai, kuriuos pasitiko Lazdininkų kultūros skyriaus vedėjo Raimondas Grabio ir Grūšklaukės kultūros skyriaus vedėjos Giedrės Kniukštienės įkūnyti personažai ir renginį vedusi V. Rudavičienė. Pirmąkart surengto kermošiaus dalyvius pasveikino Kretingos rajono meras Antanas Kalnius, Savivaldybės administracijos direktorius Povilas Černeckis, Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys. Gražių žodžių šventės rengėjams ir dalyviams nepagailėjo Kretingos rajono savivaldybės tarybos narės Violeta Turauskaitė ir Vitalija Valančiutė, linkėjimus visiems perdavė Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Rimantas Paulikas.

Turgaus šurmulį pagyvino Grūšlaukės kultūros skyriaus teatro grupės dalyviai, smagiai vaidinę besiderančius pirkėjus, muzika ir dainomis renginį lydėjo Darbėnų kultūros skyriaus kapela „Ontrep“, Lazdininkų kultūros skyriaus muzikinis ansamblis, Grūšlaukės kaimo moterų vokalinis ansamblis ir muzikantas iš Grūšlaukės Romualdas Latakas. Darbėnų kultūros skyriaus liaudies šokių kolektyvas „Okata“ ne tik kėlė visiems nuotaiką, bet ir įtraukė žiūrovus į šokio sūkurį. Šventės dalyvius koše vaišino ūkininkas iš Grūšlaukės Povilas Mickus.

Alvita Simanovičienė patikino ir kitąkart Darbėnų kermošiuje dalyvausianti.

Kermošiumi džiaugėsi ir pirkėjai, ir nuolatiniai prekeiviai, ir tie, kurie pirmąkart atvažiavo į turgų Darbėnuose.

„Gera muzika, smagios dainos ir šokiai: iš ryto pilnutėlė aikštė žmonių buvo. Jeigu bus organizuojami tokie kermošiai – būtinai dalyvausime“, – patikino Alvita Simanovičienė, į kermošių pirmąkart atvežusi Užpelkiuose ant malkų keptų įmonės „Raguolis“ šakočių. — Buvom Kretingoje, Rudens derliaus ir Moliūgo šventės mugėje, patiko, tad, sužinoję, kad ir Darbėnuose rengiama mugė, nusprendėme ir čia pabandyti. Sekėsi neblogai. Šventė labai reikalinga: o kur daugiau žmonėms gryname ore susiburti, pasibūti, paprekiauti, pabendrauti. Oras šiek tiek žmonių išbaidė, o ir ketvirtadienis – nors turgaus diena Darbėnuose, bet vis dėlto ne išeiginė, savaitgalį, ko gero, žmonių daug daugiau būtų.“

Pirmąkart į Darbėnų turgų visokiausių daržo gėrybių: kopūstų, kaliaropių, salierų, pomidorų atvežė nuo Darbėnų kilusi Laukžemėje gyvenanti Danutė Stonkuvienė, sakiusi, kad į kermošių ją pakvietė seniūnija: „Puiki šventė ir prekeiviams, ir pirkėjams: muzikantai, dainininkai, šokėjai ir aktoriai kūrė gerą nuotaiką, tai ir žmonės, smagiai nusiteikę, dosniai pinigines atvėrė ir mus, ūkininkus, palaikė.“

Apžiūrėti ūkininkų technikos veržėsi ir dideli, ir maži

Kepyklėlės „Abraks“ iš Vaitelių kepinius – pirkėjai itin įvertino moliūgų formos kepaliukus – vietinių darbėniškių kvietimu atvežęs Mindaugas Rubužis, paprastai prekiaujantis kitose turgavietėse, sakė, jog tikrai atvažiuosiąs ir kitąkart.

Be įvairiausių rudens gėrybių, amatininkų dirbinių ir kitų prekių, be dainių ir šokių, kermošiuje buvo galima išvysti ir porą galingų traktorių: pasak Šukėje ūkininkaujančio R. Pauliko, ūkininkai atvežė parodyti žmonėms, su kokia technika dirba ūkininkai.

„Norime, kad visi matytų, jog ne vien su senais „Belarusais“ ar „Kiroviecais“, bet ir su nauja, našia technika dirbame. Su šituo austrų gamybos „Case IH Optum“ traktoriumi, kainuojančiu per 200 tūkst. eurų, visus darbus atliekame, kurie mums ūkyje reikalingi, o laisvu laiku dar teikiame paslaugas kitiems ūkininkams: ir mėšlą kratome, ir kalkes barstome“, – pasakojo R. Paulikas.

Čia pat, 400 ha ūkyje Darbėnuose, ūkininkaujantis Valdas Navickas demonstravo prancūzų gamybos „Massey Ferguson“ – jo sūnus Valdas vaikams ir suaugusiesiems, norėjusiems apžiūrėti įspūdingo dydžio techniką, sakė, kad šis apie 145 tūkst. eurų kainavęs traktorius, prie kurio buvo prikabintas frontalinis krautuvas, darąs viską: sėja, aria, viską veža, visaip žemę ruošia. Ir, žinoma, jis – ne vienintelis ūkyje.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas