Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar įsigytumėte obligacijų šalies gynybai stiprinti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(Iš dešinės) parodos kuratorius architektas Aurimas Baužys, LASKAO valdybos pirmininkas architektas Mantas Daukšys ir kretingiškis architektas Vytautas Grykšas turėjo apie ką padiskutuoti.

Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos parodų erdvėje spalio mėnesį galima išvysti Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos (LASKAO) kretingiškiams pristatomus 20 projektų, kurie buvo sukurti ar jau įgyvendinti 2022-aisiais metais Klaipėdos mieste ir rajone, Šilutės rajone, Palangoje, Neringoje ir kitose Vakarų Lietuvos vietovėse, tarp kurių – ir Kretinga.

Pirmą kartą Motiejaus Valančiaus biblioteką tokio pobūdžio paroda buvo pasiekusi šių metų pradžioje ir pristatė 2021-aisiais metais šalies architektų mūsų kraštui kurtus darbus. Šių metų parodoje „Klaipėdos architektūra 2022“, skirtoje pristatyti praėjusiais metais Klaipėdos regione sukurtus ir realizuotus architektūros objektus, iš viso eksponuojama per 80 konkursinių, dar nerealizuotų ir keletas įgyvendintų architektūrinių projektų. Paroda vasarą veikė Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykloje ir Rietavo kultūros centre, šiuo metu, be Kretingos, parodos „Klaipėdos architektūra 2022“ dalys eksponuojamos Gargžduose ir Šilutėje.

Tie, kam įdomi architektūrinės minties raida, parodoje pamatys, kokie projektai laimėjo skelbtus konkursus, kaip yra ar bus tvarkomos viešosios erdvės: aikštės, skverai, parkai,– kaip architektai siūlo gaivinti ar sėkmingai naujam gyvenimui prikėlė apleistus kultūros paveldo objektus, kokius administracinius ir gyvenamuosius pastatus siūlo statyti artimiausioje ateityje. Kretingiškiams turėtų būti įdomūs du objektai. Bendrovės „Archko“ architektai Stanislovas Lukšas ir Rolandas Rakevičius parodai pateikė VšĮ „Kretingos ligoninė“ užsakymu prie trijų aukštų pastato suprojektuoto vienaaukščio priestato brėžinius ir skaitmeninius piešinius. Architektų komanda iš bendrovės „DO architects“ pristato Kretingos rajone, Salantų regioniniame parke 12 ha sklype jau realizuotą projektą „Sauserių gyvenvietė“ – moderniai interpretuotą tradicinę lietuvišką sodybą. Visus parodoje pristatomus ir į katalogą „Klaipėdos architektūra 2022“ sudėtus projektus galima pamatyti ne tik pavarčius skaitmeninį leidinio variantą, bet ir patį leidinį, kuris buvo padovanotas erdvę parodai suteikusiai Kretingos bibliotekai.

Parodą atidaręs LASKAO valdybos pirmininkas architektas Mantas Daukšys paminėjo, kad kasmetinis leidinys „Klaipėdos architektūra“ įžengė į trečiąjį dešimtmetį. Leidiniui teikiamų darbų pagrindu Klaipėdoje architektų dienos proga organizuojamos parodos, štai jau kelinti metai aplankančios ir kitus miestus. O pats leidinys nebetelpa į pavadinimą „Klaipėdos architektūra“, nes jame apžvelgiama tai, kas sukurta visame regione.

Parodos „Klaipėdos architektūra 2022“ kuratorius architektas Aurimas Baužys savo ruožtu pastebėjo, kad parodos geografija plečiasi, o ir paties leidinio apimtis auga: pernai darbų buvo 60. Beje, šiemet pristatomi ne tik Vakarų Lietuvai kurti projektai, bet ir Klaipėdos krašto architektų darbai, vienaip ar kitaip pastebėti (pavyzdžiui, laimėję konkursus ar apdovanoti) kitose šalyse.

Kartu su į parodos atidarymą atėjusia Kretingos rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėja vyriausiąja architekte Reda Kasnauske ir kitais kolegomis parodos kuratorius ir M. Daukšys padiskutavo itin skaudžiomis architektų bendruomenei temomis. Pirmoji – tiesa, pasak M. Daukšio, neaktuali Kretingai,– ne tik Vakarų, bet ir visai Lietuvai vis aštriau kylanti problema, kad savivaldybių architektūros bei teritorijų planavimo skyriai sunkiai randa juose norinčių dirbti profesionalių architektų. Antroji: reikiamybė ir būtinybė pasiekti, kad egzistuotų architektūrinių konkursų kultūra ir per metus skelbti bent po porą konkursų svarbiems ir visuomenei jautriems projektams parengti. Ir trečioji tema – viešieji prikimai.

„Kol mes neišmoksime teisingai vertinti pasiūlymų, kol viskas remsis tik į kainą, kol vėl ir vėl pirksime katę maiše, tol kokybiškos architektūros nepasieksime. Juk kai einame į parduotuvę nesirenkame pigiausių kelnių ar pigiausių maisto produktų. O skelbdami konkursus sporto centrams ar mokykloms renkamės neva trumpiausią kelią, pigiausius projektus, kuriuos įgyvendinant kaina dažniausiai kyla, bet kokybė – ne. Dėl to visi skurstame, o mūsų vaikai auga pigiausioje aplinkoje“, – apgailestavo LASKAO valdybos pirmininkas M. Daukšys.

Kaip ir parėjusiais metais, taip ir šiemet, priimdama leidinį „Klaipėdos architektūra 2022“ vyriausioji architektė R. Kasnauskė išreiškė viltį, kad ir kitąmet paroda, kuri įdomi ne tik architektams, aplankys Kretingą. Jai paantrino Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė, sakiusi, jog įdomu stebėti, kaip žmonės vertina neįprastą ekspoziciją, juk architektūra – ne įprastinė dailė ar fotografija. Ir per pirmąją parodą buvo įsitikinta, kad ateinantiems į biblioteką ši paroda tikrai įdomi.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas