Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mažumos valanda nuvylė

  • Nuomonė
  • 2023-10-06

Violeta TURAUSKAITĖ

Kretingos rajono savivaldybės tarybos narė, opozicijos lyderė

Šios kadencijos Savivaldybės valdžia dirba pagal naują savivaldos modelį, naujiena yra ir Savivaldybės tarybos mažumos valanda, įteisinta Vietos savivaldos įstatyme, numatyta ne rečiau kaip kartą per pusmetį. Pirmoji mažumos valanda, surengta iškart po rugsėjo mėnesio posėdžio, deja, buvo kaip tas pirmas prisvilęs blynas. Apmaudžiausia, kad valdantieji darė viską, kad užčiauptų mažumos atstovus, užuot juos išklausę, išgirdę, atsakę į užduotus klausimus.

Kretingos rajono savivaldybės 25 narių taryboje mažumą sudaro 7 opozicijai priklausantys politikai: 3 – socialdemokratai, 2 – konservatoriai-krikščionys demokratai, 2 – valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai ir 1 – nepriklausomas Tarybos narys, liberalsąjūdietis.

Pirmoji mažumos valanda parodė atnaujinto Kretingos rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento netobulumą – valdantieji įrodinėjo, kad vienam mažumos atstovui leidžiama užduoti ne daugiau kaip du klausimus. Čia ir prasidėjo mažumos valandos absurdas: valdančiųjų pusė įtemptai skaičiavo užduodamus klausimus. Įsikibę į dviejų klausimų limitą, jie netgi trukdė patikslinti užduotus klausimus, kurių patys nesuprato, o gal tik dėjosi nesuprantantys. Buvo atvejų, kai klausė vieno, o atsakantysis kalbėjo visiškai apie kitą, tame galėjai įžvelgti ir piktavališką mažumai skirto laiko deginimą. Reglamentas sudėliotas taip, tarsi svarbiausia yra užčiaupti mažumą, kad jai skirta valanda baigtųsi nė neįpusėjusi.

Dar visai neseniai pirmame dabartinės kadencijos Tarybos posėdyje naujai kadencijai meru perrinktas rinkimų komiteto Kretingos kraštas narys Antanas Kalnius, vicemerėmis jo pasiūlytos to paties komiteto narė Vaida Jakumienė ir Vilija Venckutė-Palaitienė vieningai prisiekinėjo, kad jų komandai stojus prie valdžios vairo, Savivaldybėje viskas bus skaidru, atvira, bus išklausomos ir išgirstos visų ir visos nuomonės, siūlymai, kritika. Bet jau pirmi daugumos buldozeriu prastumti Tarybos sprendimai parodė, kad visa tai buvo tik gražbylystė. Štai opozicija nepritarė sveikatos įstaigų jungimui, su medikų bendruomene net nebuvo tartasi, įstaigų vadovai taip pat sakė, kad tokiam sprendimui dar ne laikas, valdančioji koalicija į tai neatsižvelgė. Ir kuo tai baigėsi? Tuo, kad priimtą klaidingą sprendimą teko atšaukti.

Valdančioji koalicija veiklos pradžioje turėjo paskelbti savo programą, kurios nėra iki šiolei. Uždavus šį klausimą per mažumos valandą vicemerė pažadėjo, kad artimiausiu metu programa bus paskelbta. Kyla klausimas – kam laukti pusę metų? Programa svarbi rinkėjui, vertinančiam, kiek buvo užsimota padaryti ir kiek padaryta. Nebus valdančiųjų programos, nekils ar mažiau kils klausimų, ko jie per savo valdymo laikotarpį nepadarė, ar ne to siekiama? Mes, opozicija, savo veiklos gaires paskelbėme iškart pradėję veiklą.

Meras įsipatogino ir kitu atžvilgiu: jeigu kažkas nevyksta taip, kaip reikėtų, stringa, tai kaltų dėl to vis dairosi atgal, į praeitį, tarsi ta praeitis yra be jo. Iš tiesų daugiau negu pusę praeitos kadencijos jis Taryboje turėjo sau ir politiškai prielankią plačią, net vadintą „velniškąja“, politinę daugumą.

Kita vertus, ir tai „velniškąjai“ daugumai subyrėjus, susidarius naujai daugumai, meras opozicijoje būti negalėjo, jis, kaip rajono lyderis, tiek tada, tiek dabar, mano nuomone, privalėjo ir privalo vienyti visas politines jėgas bendram darbui dėl rajono žmonių gerovės. Visus 25 Tarybos narius (meras šioje kadencijoje Tarybai nebepriklauso) ir merą išrinko to paties mūsų rajono žmonės, todėl kiekvienas turime turėti galimybę deramai jiems atstovauti.

Opozicija nėra instrumentas vien kritikuoti, menkinti valdančiuosius. Konstruktyvi opozicija papildo Tarybos sprendimų projektus, taiso valdančiųjų klaidas šiems vis labiau įsigalint ir nenorint jų pripažinti. Gilinuosi į visus Tarybai svarstyti teikiamus sprendimų projektus, teikiu siūlymus, kaip juos patobulinti, tikrai neturėdama tikslo kritikuoti dėl kritikavimo, ne tam ėjau į Tarybą. Turiu darbo viešajame sektoriuje patirtį, nuolatos merui, valdantiesiems kartoju: plėskite diskusijas su visais Tarybos nariais dėl visų sprendžiamų klausimų, iš to laimės visi politikai – tiek valdantieji, tiek esantys mažumoje, o svarbiausia – mūsų krašto gyventojai. Rugsėjį Tarybai svarstyti buvo pateiktas sprendimo projektas dėl Kretingos muziejaus dvaro spirito varyklos pastato renovacijos, sprendimo projekte buvo numatytas finansavimas vien tvarkybos (susietiems su paveldo išsaugojimu) darbams, lėšų pastato kapitaliniam remontui Tarybos politikai nebūtų net svarstę. Turime Žiemos sodo-oranžerijos kapitalinio remonto ir tvarkybos darbų derinimo patirtį – pastato tvarkybos darbai be kapitalinio remonto neįmanomi.

Džiaugiuosi, kad į mano pastebėjimą buvo atsižvelgta ir Taryba priėmė teisingą sprendimą, numatė lėšas ir pastato kapitaliniam remontui, taip pat sprendime nurodė maksimalią objektui skiriamą viešųjų lėšų sumą. Pirmuoju atveju, sprendimo vykdymas būtų įstrigęs, būtų iškilęs jo vykdytojų – muziejaus direktoriaus ar Savivaldybės administracijos specialistų – atsakomybės klausimas, nes bet kuriuo atveju dokumentai būtų parengti tiek tvarkybos, tiek kapitalinio remonto darbams ir be Tarybos pritarimo. Panašių pasiūlymų, papildymų Taryboje svarstomiems sprendimų projektams per šios kadencijos pusmetį pateikiau ne vieną ir ne du, kuriems buvo pritarta, tai parodo, kad opozicija padeda valdantiesiems, ne vien kritikuoja.

Mažumos valandoje jos atstovai perteikė gyventojų klausimus dėl įsisenėjusių problemų, tokių kaip Petrikaičių kapinių kolumbariumo prieigų tvarkymo, Jokūbave gyventojams pažadėto aplinkkelio vietoj pradanginto keliuko įrengimo terminų, buvo elementarių buities klausimų, kaip antai, dėl Jokūbavo kultūros skyriaus patalpų šildymo – žiema čia pat, o šildymu nepasirūpinta, dėl rajono vaizdo stebėjimų kamerų. Kolegos klausė mero, ar naujai paskyręs Savivaldybės įstaigų vadovus ir iškart algas jiems padidinęs A. Kalnius, nepamiršo atitinkamai padidinti ir kitiems, seniau dirbantiems, jo pavaldume esantiems vadovams. Klausėme apie dviračių takų perspektyvas rajone, dėl piliečių tribūnos įgyvendinimo, investicijų pritraukimo. Pati klausiau, ar per susitikimą su švietimo darbuotojais jų atstovų išsakyta problema dėl pagalbos mokiniui apmokėjimo yra išsiaiškinta. Gavau atsakymą, kad dar ne – tikiuosi nepamiršo, jeigu ir primiršo, priminėme, nes švietimo bendruomenei buvo garsiai pažadėta, kad iškeltas klausimas bus išsiaiškintas ir bus atsakyta.

Mažumos užduoti klausimai nebuvo provokuojantys. Mažumos valanda turėtų stiprinti savivaldos demokratiją, pažangą, tačiau po šios pirmos mažumos valandos liko slogus suvokimas, kad ta valanda tik padidino priešpriešą tarp Tarybos valdančiųjų ir mažumos, opozicijos. Tai dar vienas blogas ženklas rajono politikoje. Manau, jei tuos pačius klausimus būtume uždavę ne per mažumos valandą, o eilinio Tarybos posėdžio metu, naudos būtų buvę gerokai daugiau. Ta naujovė – mažumos valanda – iššaukė tarsi kažkokią valdančiųjų ir mero baimę, kad mažuma sukels tokį vėją, kuris plėš jų laivo bures. Ir skaičiavo vos ne kiekvieną mažumos atstovų ištartą žodį, laikrodžiuose sekė slenkančias tos valandos minutes.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas