Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar įsigytumėte obligacijų šalies gynybai stiprinti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rudens derliaus šventė: ta pati, bet kitokia

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Šventės
  • 2023-10-03

Scenoje (iš kairės): renginio vedėja Sigita Dirmeitienė, Seimo nariai Mindaugas Skritulskas, Antanas Vinkus, šventę laiminantis brolis pranciškonas Paulius Vaineikis, rajono meras Antanas Kalnius ir renginio vedėjas Simas Končius.

Iš šiaudų rulonų sukurti butaforiniai vartai, visiškai kitokia negu anksčiau scena ir instaliacijos, po Rotušės aikštę kur ne kur pavieniui tarp minios šmirinėjantys personažai, rylos melodijos ir dviejų borderkolių triukai su kamuoliukais, Šeimasmagis skvere – tai dar ne visi netikėti akcentai, kuriuos buvo galima pastebėti šeštadienį Kretingoje, Rudens derliaus šventėje.

Kuria savitą stilių

Rudens gėrybių „kermošiuje“, – ko širdis geidžia: daug įspūdingos keramikos, papuošalų, drabužių, odos ir medžio gaminių, vilnonių kojinių, uogų, lašinių, dešrų, saldžių kepinių, duonos.

„Yra posakis „eilė kaip prie duonos“. Mudu su Česlava tiesiogine prasme tą ilgą eilę atstovėjom, duonos štai nusipirkom, o ar skani bus, net nežinom, dar neragavom“, – šmaikštavo apvaliu kepalu, ant kurio pakuotės užrašyta „Abraks“, pasidžiaugęs Juozas Abelkis.

Padvariškės Ingridos Bakaitės pastebėjimu, daugelio nuotaikos – kuo puikiausios, šypsenų labai daug, tik norėtųsi, kad greičiau baigtųsi lietus ir nebereikėtų laikyti iškėlus skėčių. Į „kermošių“ Ingrida kaskart atvažiuoja dėl dviejų dalykų, kurių kitur negauna, – mėgstamo sūrio su ožrage ir sausojo šampūno. Tačiau šįkart vaikštinėjant po mugę pro akis ir jai nepraslydo tie nauji akcentai. „Matosi, kad pagaliau Kretingoje kuriamas savitas Rudens šventės stilius“, – pasidžiaugė moteris.

„Iki karo rylų Lietuvoje buvo daug, dabar, kiek žinau, – dvi. Sukti šį mechaninį instrumentą – išsipildžiusi mano vaikystės svajonė“, – sakė Virginijus Vyšniauskas, dažnai dalyvaujantis įvairiose mugėse, tarptautiniuose festivaliuose.

Kad šiemet aikštėje gyviau, daug netikėtų dalykų, dėmesį atkreipė ir kretingiškė Jūratė Norkuvienė, su Salantų „Strazdelyje“ muzikuojančiu ir šiam kolektyvui vadovaujančiu vyru Irmantu stabtelėję pasiklausyti kurį laiką Kretingoje gyvenusio klaipėdiečio rylininko Virginijaus Vyšniausko sukamos rylos melodijų. Šį mechaninį instrumentą žmogus sakė pirkęs Vokietijoje ir tais laikais sumokėjęs tiek, kad, jo žodžiais, du vieno kambario butai uostamiestyje būtų išėję.

„Pirmąkart matau permatomą sceną. Ji lengva, kojos nešte neša kartu su tais šauniais dainininkais šokti, dainuoti“, – šypsojosi atostogas gimtojoje Kretingoje leidžiantis vilnietis Vilius Valiauga.

Tokie šventės dalyvių žodžiai maloniai nuteikė naująją Kretingos rajono kultūros centro direktorę Kristiną Rimienę. Kvadratinė scena, sakė, buvo įgrisusi, tad teko nemažai paplušėti, kol rado išsinuomoti kitokią. Pavyko pasikviesti ir šaunias muzikines grupes – „Žemaitukus“ bei vokiška muzika iš kitų šalies muzikantų išsiskiriančią šiuo metu „labai ant bangos“ esančią „Allegretto Band“. „Aš turiu viziją, idėjų, mėgstu iššūkius ir esu perfekcionistė. Man viskas 100 procentų turi būti sustyguota.

Tikiuosi, kad pavyko“, – šypsojosi direktorė ir paaiškino, jog tai, kas žmones džiugina, yra visos kūrybiškos Kultūros centro komandos nuopelnas.

Praeivius sudomino galingi rajono ūkininkų traktoriai.

Anot K. Rimienės, ruošiantis šventei, ją apskritai supo daug geranoriškų, besistengiančių padėti žmonių. Pavyzdžiui, šieno rulonus dekoracijoms atvežti suorganizavo Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Rimantas Paulikas. Šis „Pajūrio naujienoms“ papasakojo, jog pirminis užsakymas buvęs per kuklus – 4 rulonai šieno, tad pats perklausęs, negi tereikia tiek? „Taip skaičius pamažu išaugo iki 15-os“, – juokėsi pašnekovas. Su ūkininkais Aurimu Rancu, Simonu Daukšu ir Andriumi Rimgaila šiaudus ir šieną jie atgabeno iš Akmenaliuose esančio Juozo Butkevičiaus ūkio.

„Bet mes, keli ūkininkai, atvežėm parodyti dar ir galingus savo traktorius, kuriais dirbame laukus“, – sakė R. Paulikas. Tiek suaugusieji, tiek vaikai nauja įspūdingo dydžio technika domėjosi, klausinėjo, jiems buvo leista modernią techniką apžiūrėti ir iš vidaus, įlipus ir prisėdus kabinoje.

Per aikštę skleidėsi saviveiklininkų dainos.

Organizacinis komitetas – kaip kumštis

Ne vieną dieną prieš tai K. Rimienei daug ką aptarti teko ir su bendrovių „Kretingos komunalininkas“, taip pat „Kretingos turgus“ vadovais Pauliumi Ruškumi, Nerijumi Terteliu.

„Radom bendrą kalbą. Manau, ir ateityje mums kartu bus galima dėl Kretingos daug ką nuveikti“, – įsitikinusi direktorė.

Šių metų organizacinio komiteto vienybe pasidžiaugė ir N. Tertelis. „Netgi įgyvendinome mano seną svajonę – išrinkti keletą prekiautojų, labiausiai atitinkančių šventės dvasią“, – sakė jis. Padėkos raštais apdovanoti du – įmonės „Natūralūs turtai“ direktorė Auksė Drazdienė ir augalais prekiaujanti Živilės Mikaitės įmonė „Dendrėja“. Turgaus vadovas vylėsi, kad šie rinkimai taps tradicija, o, laikui bėgant, gal rėmėjai ir prizų įsteigs.

Mugė Kretingoje vyko dvi dienas. „Išvakarėse su „Kretingos komunalininko“ direktoriumi nuėjome po 6, penktadienį – 20, o šeštadienį vien iki pietų – 10“, – paklaustas, kiek kilometrų tomis dienomis, besirūpindamas tvarka, nupėdino, juokėsi Nerijus. Anot jo, 160-čiai prekiautojų kone iš visos Lietuvos buvo išparduota 200 prekybos vietų. Atskaičiavus 2 tūkst. 328 eurus rinkliavos mokesčio, liko 4 tūkst. 169 eurai, kurie bus panaudoti turgaus veiklai.

Lašinius karteniškiai jau pjausto – tuoj aikštėje pakvips spirgais ir troškinamais kopūstais.

Kas arčiau puodų, kas – prie palaiminimo

Čia pat, Rotušės aikštėje, keptuvėse buvo spirginami lašiniai su kopūstais. Šiemet seniūnijų atstovai gavo užduotį ką nors „sukurpti“ būtent iš šių produktų, pridėjus, kas kokių norėjo ir turėjo, ingredientų. Skirtingai negu ankstesniais metais, troškinių publikai niekas veltui nedalijo, o prašė paaukoti Kretingoje veikiančiai labdaros valgyklai „Rūpestėliai“. Suskaičiavus į taupykles, kurias kiekvienai seniūnijai išdalino šventės vedėjai Felicija (Sigita Dirmeitienė) su Izidoriumi (Simu Končiumi), įmestus pinigus, paaiškėjo, kad „Rūpestėliams“ iš viso paaukota per 700 eurų.

Oficialiojoje šventės dalyje žemdirbius ir visus kitus žmones, kurie savo prakaitu užsidirba duoną, taip pat piliečius saugančias tarnybas – policiją, gaisrininkus, Lietuvos karius, šaulius palaimino brolis pranciškonas Paulius Vaineikis, pasidžiaugęs, kad gyvename 33 laisvės metus ir jau beveik 80 metų esame be karo. Su švente susirinkusiuosius pasveikino rajono meras Antanas Kalnius, smagiai pabendrauti su aikštėje sutiktais kaimynais linkėjo Seimo narys Mindaugas Skritulskas. Jo kolega Antanas Vinkus kalbėjo plačiau – apie turtingą istoriją turintį Kretingos kraštą, kuriame ir jis gimė, apie tai, kaip žmonėms svarbu yra saugoti ir branginti iš kartos į kartą tėvų perduotas vertybes, puoselėti per 100-mečius susiformavusias tradicijas. „Tik tvirtoms tradicinėms šeimoms esant galima galvoti apie tautos ateitį“, – savo nuomonę pasakė Seimo narys.

Apdovanojo už gražiausias sodybas ir teritorijas

Komisijos „Gražinkime savo aplinką“ pirmininkė vicemerė Vaida Jakumienė ir Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Ženeta Seniūnienė padėkos raštus ir dovanas įteikė gražiausių privačių sodybų savininkams, gražiausiai tvarkantiems aplinką prie daugiabučių ir viešose erdvėse. Gražiausių privačių sodybų nominantais tapo Audronė ir Kazys Drungilai, gyvenantys Kretingsodyje; Vilma ir Gintaras Petrauskai iš Kurmaičių; Aldona ir Arvydas Venslauskai iš Salantų; Rūta ir Vaclovas Vaičiai iš Leliūnų; Elvyra Šimkutė iš Jokūbavo; Morta ir Vytautas Kairiai iš Kartenos.

Mero padėkos – gražiausių sodybų konkurso nominantams.

Gražiausiai ir geriausiai rajone besitvarkančia sodyba pripažinta darbėniškių Onos ir Rimanto Benečių sodyba. Padėkos raštus už aplinkos puoselėjimą pelnė daugiabučiai Mokyklos g. 8 Kūlupėnuose, Vilties g. 15 Padvariuose ir Savanorių g. 22 Kretingoje. Gražiausiai ir geriausiai rajone besitvarkančiu daugiabučiu pripažintas daugiabutis, esantis Darbėnų seniūnijoje, Kumpikų k., Liepų g. – apdovanojimas buvo įteiktas Rasai ir Jonui Riepšams. Už aplinkos puoselėjimą įmonės teritorijoje padėkomis apdovanoti: Daivos ir Arūno Dudėnų kavinė „Spilgutė“ Darbėnuose; Rimanto Pociaus individualios veiklos įmonė Klevų g. 1 Kūlupėnuose; Rasos ir Tomo Kundrotų individualios veiklos įmonė Prystovų g. 1 Kūlupėnuose; kavinė „Snack bar“, esanti Kretingoje, J. Basanavičiaus g. 60. Gražiausiai ir geriausiai rajone prižiūrėta įmonės teritorija pripažinta SPA Levanda, esanti Padvarių k., Pakrantės aklg. 5. Padėkos raštai už aplinkos puoselėjimą viešojoje erdvėje atiteko: Kretingos ligoninei ir Vydmantų maudyklai. Gražiausiai ir geriausiai rajone prižiūrėta viešąją erdve pripažinta Darbėnų Vytauto Didžiojo parkas.

„Esu labai laiminga už visą savo seniūniją, parsivežam net tris apdovanojimus – pas mus ir gražiausia individuali sodyba, ir daugiabučio teritorija ir išpuoselėtas parkas. Vien šviečiančios sūpynės ką reiškia, patys esam nustebinti“, – pasidžiaugė seniūno pavaduotoja Bernadeta Litvinienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas