Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Ne visi lankytojai įvertina nuo liepos mėnesio teikiamas nemokamas viešojo tualeto paslaugas: pagausėjus tvarkos ir švaros nesilaikančių žmonių svarstyta grąžinti mokestį.

Nuo liepos pirmosios kretingiškiai ir miesto svečiai turi galimybę naudotis Kretingos centre esančio viešojo tualeto paslaugomis nemokamai. Vieni jų džiaugiasi tuo ir dėkoja ten dirbančioms moterims už tvarką ir švarą. Kiti gi palieka pridergtus kampus, o, artėjant šaltajam sezonui, į šiltą patalpą jau dairosi ant suoliukų dienas leidžiantys asmenys: šios problemos lėmė, kad buvo svarstyta nuo rudens vėl grąžinti mokestį.

Ir žmonėms, ir įvaizdžiui

„Nemokami tualetai prisidės prie patrauklesnio miesto įvaizdžio formavimo“, – toks teiginys įrašytas birželio mėnesį įvykusio Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdžio priimtame sprendime.

Prieš priimant šį sprendimą buvo suskaičiuota, kad Savivaldybės įmonės (SĮ) „Kretingos komunalininkas“ teikiamos viešojo tualeto paslaugos ir dabar yra finansuojamos iš miesto kišenės: 88,3 proc. lėšų skiriama iš Kretingos rajono savivaldybės biudžeto. Siekiant, kad Kretingos miesto centro lankymas taptų patrauklesnis Kretingos rajono gyventojams ir svečiams, buvo pasiūlyta, kad naudojimosi viešuoju tualetu paslauga būtų nemokama. Suskaičiuota ir tai, kad sąnaudoms kompensuoti iš Kretingos rajono savivaldybės biudžeto reikės apie 39 tūkst. Eur, mėnesiui reikalinga suma sudaro 3 tūkst. 243,46 Eur.

Panaikinus 0,50 Eur mokestį už naudojimosi viešuoju tualetu paslaugą – už galimybę nusiprausti po dušu paliktas 2 Eur mokestis, – pakeistas ir darbo laikas. Sezono metu (gegužės 1 d.–rugsėjo 30 d.) dirbama nuo 8.00 iki 22.00 val., ne sezono metu (spalio 1 d.–balandžio 30 d.) bus grįžta prie senojo darbo grafiko: nuo 8.00 iki 18.00 val.

Tvarka rūpintis sudėtingiau

Tvarka ir švara viešajame tualete ir toliau rūpinasi dvi darbuotojos, pakaitomis dirbančios kas antrą dieną. Vasarą jos turi dviejų valandų pietų pertrauką, per kurią neteikiamos mokamos dušo paslaugos, tualetas gi lieka atrakintas.

Nemokamą paslaugą kaipmat įvertino klientai: pirmomis liepos dienomis žmonės net netikėjo, kad tikrai nebereikia mokėti už tualetą. Džiaugėsi jie ir pratęstu darbo laiku: ypač tai įvertino iki vėlumos sportuojantieji renovuotame Pranciškonų gimnazijos stadione.

Savaip įvertino šią paslaugą tie žmonės, kurie neturi kur gyventi. „Pajūrio naujienų“ žiniomis, išgirdę, kad ir žiemą mokėti nereikės, jie sakė: „Va kaip gerai, bus kur ir šiltai pavalgyti, ir išgerti.“

Tualete dirbančios moterys pasakojo, kad, panaikinus mokestį, prižiūrėti tvarką ir švarą tapo gerokai sunkiau. Grįžusios po pietų pertraukos jos atranda ne tik išvyniotą ir išmėtytą tualetinį popierių, bet ir pridergtas šiukšlių dėžes ar tiesiog patalpų kampus. Yra tekę išklausyti ir necenzūrinių žodžių, pavyzdžiui, kai skutimosi priemones ant kriauklės išsidėliojusiam ir ką tik išsitrinkusiam galvą vyriškiui buvo pasakyta, kad tokiems tikslams yra dušas: „Tu čia, b***, nepasakok, viešas tualetas – ką noriu, tą darau.“ Porą kartų nuėjusios daryti tvarkos prižiūrėtojos rado netgi panaudotų švirkštų.

Ir pliusai, ir problemos

Tai, kad už viešojo tualeto paslaugas nereikia mokėti, itin vertina turistai, užeinantys į po tuo pačiu stogu įsikūrusį Kretingos turizmo informacijos centrą.

„Turistai, o ypač tie, kurie į mūsų miestą atvyksta organizuotomis ekskursijomis autobusais iš tolesnių šalies kampelių, sako esą maloniai nustebinti ne tik tuo, kad paslauga nemokama, bet ir tvarka bei švara“, – pastebėjimais pasidalino Kretingos rajono švietimo centro direktoriaus pavaduotoja turizmui Valdonė Žiobakienė, pridūrusi, kad tuo džiaugiasi ir patys kretingiškiai ar atvykstantys į rajono centrą atokesnių apylinkių gyventojai.

Tačiau esama ir problemų: kai tvarką prižiūrinčios moterys nuo 13.00 iki 15.00 val. pietauja, sulaukiama tokių lankytojų, kuriuos tenka ir raminti, ir lauk išprašyti – anądien paaugliai mėtėsi tualetinio popieriaus ritiniais, kurie išsivyniojo ant laiptų. Turizmo vadybininkės per pietų pertrauką ir durininkėmis pabūna: dušas, kuriame įrengtas žmonėms su negalia pritaikytas tualetas, tuo metu uždaromas, laiptais į apačią jie nusileisti negali, tad tenka atrakinti. Tačiau, turint mintyje, kad dušo paslauga yra mokama, o pinigus gali priimti tik budinčiosios, tenka išgirsti pietų pertraukos metu norėjusių nusiprausti, bet negalėjusių to padaryti žmonių priekaištus.

Šaltojo sezono laukia su nerimu

Savivaldybės įmonės „Kretingos komunalininkas“ direktorius Paulius Ruškus sakė, kad problemos dėl viešojo tualeto jam žinomos. Ir prisipažino nemanęs, kad jų bus tiek daug.

„Nemokamas tualetas turi ir savo minusų. Pastebėjome, jog tie, kurie mokėdavo, stengdavosi, kad po jų apsilankymo daugmaž švaru liktų. Dabar moterims tikrai sunku, visko randama – ir švirkštų, ir kitokių dalykų. Bet kiekvienoj būdelėj šalia nepastovėsi“, – kalbėjo direktorius.

Jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad, panaikinus mokestį, sunaudojama daug daugiau įvairių priemonių.

„Anksčiau tikrai nebuvo, kad lankytojai išsineštų nusivynioję „kilometrus“ tualetinio popieriaus ir popierinių rankšluosčių. Bet juk nesukontroliuosi. O įpareigoti darbuotojas, kad jos atplėštų ir paduotų po kelis lapelius popieriaus, irgi – nei šis, nei tas. Bandom galvoti kitus būdus, tarkim, atsisakyti popierinių rankšluosčių ir įrengti elektrinį rankų džiovintuvą“, – sakė P. Ruškus.

Paklaustas, ko ketina imtis, kad moterims nereikėtų vargti išprašinėjant iš patalpų nevalyvus ir tiesiog pasišildyti nusprendusius žmones, direktorius prisipažino dar nežinantis, kaip reikės artėjančią bėdą spręsti. O kad tokia bus, jis neabejojo.

„Tikrai turėsim tokių piliečių antplūdį – guodžia tik tai, kad tualetas dirbs iki 18 val. Vasarą sezonas truputį lengvesnis. Žiemą ir rudenį, kai šalta, ar per lietų tie žmonės glausis ten, kur šilčiau. Nežinau: gal bandysime su apsauga tartis? Žinoma, kalbėsimės ir su policija, gal jie mums patars, ką reikėtų daryti, o gal patys dažniau prošal pravažiuos“, – pasvarstė direktorius.

Svarstė grąžinti mokestį

Esamos ir būsimos problemos pasirodė tikrai rimtos, jos aptartos rugpjūčio 21 d. įvykusiame Kretingos rajono savivaldybės tarybos Ūkio, kaimo ir aplinkosaugos komiteto posėdyje, per kurį diskutuota – gal vertėtų nuo rudens paslaugą vėl apmokestinti.

Komiteto posėdyje dalyvavęs Kretingos rajono meras Antanas Kalnius, komentuodamas „Pajūrio naujienoms“ susidariusią padėtį, priminė, kad sprendimą dėl nemokamo tualeto lėmė dvi priežastys: pajamų iš tualeto buvo surenkama labai mažai, tad nuspręsta iš gyventojų mokesčio nebeimti, be to, nenorėta prie renovuotojo stadiono statyti biotualetų: jie vis tik neatitinka nei pageidaujamų higienos, nei juolab – estetinių normų.

„Tenka apgailestauti, kad dalis visuomenės dar stokoja kultūros, nesugeba įvertinti nemokamų paslaugų: jeigu mokėti nereikia, vadinasi, galima nesaugoti, netausoti įrangos, priemonių, galima negerbti žmonių darbo. Apie situaciją mane informavo „Kretingos komunalininko“ direktorius, minėjęs, kad jau neberanda darbuotojų, kurios sutiktų tvarkyti tas nuolat dergiamas patalpas“, – rajono meras sakė, kad, išklausius direktorių, kilo mintis pasiūlyti nuo rudens vėl įvesti mokestį už tualetą, nes galbūt tokiu būdu žmonės suprastų, ką praradę, ir nuo kitos vasaros grąžinus nemokamą paslaugą būtų kultūringesni. – Bet komiteto posėdyje dauguma jo narių pasisakė, kad paslauga išliktų nemokama.“

Paslauga liks nemokama

Ūkio, kaimo ir aplinkosaugos komiteto pirmininkas Vytautas Ročys patvirtino, kad po diskusijų sutarta, jog mokesčio grąžinti nedera.

„Visi tie niuansai, kuriuos paminėjo „Kretingos komunalininko“ direktorius – tai organizaciniai dalykai. Jeigu darbuotojoms netinka darbo grafikas, kai dirbama kas antrą dieną, ir dviejų valandų pietų pertrauka, tai yra įmonės vadovų kompetencijos klausimai viską spręsti taip, kad žmonės dirbtų ir būtų patenkinti. O dėl nešvaros, tai reikia ieškoti kitų poveikio būdų – yra edukacijos ir taip toliau. Mes pasiūlėme direktoriui kelis variantus, kaip derėtų spręsti problemas“, – paaiškino komiteto pirmininkas.

Įmonės „Kretingos komunalininkas“ direktorius P. Ruškus po posėdžio „Pajūrio naujienoms“ sakė, kad kol kas nežino, ko imsis.

„Galim mes tų edukacijų prigalvoti, bet ar Savivaldybė kompensuos išlaidas? Kita vertus, juk nelakstys moterys po kiek-vieno užėjusio pažiūrėti, ar jis tvarkingai pasinaudojo patogumais. O ir saugumo atžvilgiu – visokių žmonių pasitaiko, būna ir piktų, tad nesinori, kad ir mūsų darbuotojos nukentėtų. Su vadybininke sėsimės tartis, ką ir kaip daryti, kaip tą darbą organizuoti, kad visiems būtų gerai: ir mūsų darbuotojoms, ir gyventojams“, – P. Ruškus užsiminė, kad gal dėl problemų sprendimo tarsis su kitų savivaldybių įmonių, teikiančių nemokamas viešojo tualeto paslaugas, vadovais.

---

UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Gediminas Valinevičius:

„Kretinga turi problemų dėl vieno tualeto, o Palanga tų problemų turi 33 kartus daugiau: būtent tiek šiuo metu kurorte yra viešųjų tualetų, ir visi jie – nemokami. Ištisus metus veikia kurorto centre prie bažnyčios ir prie Jūratės ir Kastyčio aikštės esantys stacionarūs tualetai, vasarą dirbantys nuo 9 iki 23 val., žiemą – nuo 9 iki 21 val. Konteineriniai tualetai paplūdimiuose dirba nuo gegužės pirmos iki pagal situaciją – arba iki rugsėjo pabaigos, arba iki spalio vidurio: atsižvelgiama į orus ir poilsiautojų srautus. Tualetų yra ir priekopėje, kur didesni žmonių srautai, atidarome balandžio mėnesį, kitus, kur žmonių mažiau – nuo gegužės, veikia jie iki spalio. Stacionariuose tualetuose dirba po dvi moteris slenkančiu grafiku. Incidentų būna visokių, bet į policiją nesikreipiame – ką ten pareigūnai padės, tvarkomės – ir viskas. Baisiausia būna, kai ką nors sulaužo, sudaužo, aprašinėja. Centriniuose tualetuose tų problemų būna mažiau – vis dėlto yra budinčiosios. Konteineriniuose, kuriuos valyti važiuojame kas dvi-tris valandas, su visokiais dalykais tenka susidurti – ir su norinčiais vienaip ar kitaip pasišildyti ar apsisvaiginti žmonėmis. Beje, vis sulaukiame klausimų, kodėl Palangoje naktį nedirba viešieji tualetai. Bet, jeigu jie dirbtų naktį, tai ten būtų visiškos landynės su „baliais“ ir nakvynėmis – todėl ir dirba tada, kai vaikšto padorūs žmonės.“

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas