Pajūrio naujienos
Help
2024 Gruodis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar pirmi šalies naujos valdžios žingsniai nuteikia viltingai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šią savaitę Ūkio, kaimo ir aplinkosaugos komitete kilo diskusijos dėl Savivaldybės įmonės „Kretingos turgus“ ateities. Iš kai kurių rajono Tarybos narių išgirdau intencijas įvertinti turgaus privatizavimo galimybę. Mano nuomonė šiuo klausimu aiški – turgus negali būti privatizuotas!

Kiek save atsimenu dalyvaujant politikoje, tiek buvo diskutuojama dėl turgaus likimo – jungti su kita Savivaldybės įmone ar leisti veikti kaip atskiram ūkio vienetui, palikti toje pačioje vietoje ar iškeldinti kitur, palikti po atviru dangumi ar įkurdinti paviljone. Pagal kretingiškių atsiliepimus po mano socialiniuose tinkluose paviešinto prašymo išsakyti nuomones šiuo klausimu, galiu teigti, kad žmonėms dabartinė vieta ir prekybos pobūdis yra tinkamiausi.

Aš ir pats turiu prekybininko patirties, todėl drąsiai galiu tvirtinti, kad dabartinė turgaus vieta yra patogiausia kretingiškiams: ir prekiautojams, ir pirkėjams. Mūsų turgus tuo ir unikalus, kad jame gali prekiauti ir ūkininkai, ir smulkieji prekiautojai. Ir ko tik čia neatrasi: nuo gėlių, miško ir sodų gėrybių iki gyvo triušio ar vištos. O kur dar garsusis Kretingos blusturgis, kuriame apsilanko ir šalies madų garsenybės.

Mūsų turgus, manau, išlaikė tą istorinį autentiškumą, kai jis vykdavo po atviru dangumi miesto centre, dabartinėje Rotušės aikštėje, anuomet taip ir vadintoje – Turgaus aikštė. Jeigu būtų nuspręsta statyti paviljoną, ne vien Savivaldybei būtų tekę susidurti su finansine našta, bet ir smulkiesiems prekiautojams, mat, patalpose privalu dirbti su kasos aparatais. Dalis šiandien „Kretingos turguje“ prekiaujančių asmenų tuo prisiduria prie savo mažų pajamų, pensijų.

Turgus tarsi tapęs kretingiškio gyvenimo būdu: aš ir pats labai mėgstu eiti į turgų, ne vien apsipirkti, bet ir susitikti, pabendrauti su žmonėmis. Mūsų turgui būdingas sezoniškumas: pavasarį dominuoja daigai, sėklos, vasarą ir rudenį – miško, sodo, daržo gėrybės, ūkininkai suveža savo užaugintą derlių, žiemą prekiaujama tuo, kas buvo paruošta iš rudens.

Jeigu atkreipėte dėmesį, kai vyksta mugės, jose prekiaujama įvairiais produktais ir daiktais, tačiau tą patį mugių modelį galima pamatyti ir kitame Lietuvos gale. To nepasakytum apie Kretingos turgų, kuris savo autentiškumu žinomas kone visoje šalyje, tai akcentuoja ir iš Palangos atvykstantys poilsiautojai.

Todėl šiandieną kaip rajono vadovas teigiu – įmonė „Kretingos turgus“ negali būti privatizuota. Dabar didžiausias rūpestis – kaip ją išlaikyti, kad neneštų nuostolių Savivaldybei. Deja, pastaruosius dvejus metus „Kretingos turgus“ veikė nuostolingai – 2021-aisiais nuostolis siekė beveik 6 tūkst. eurų, 2022-aisiais – kiek daugiau negu 9 tūkst. eurų.

Pernai įmonės pajamos iš prekybos vietų, patalpų nuomos ir mugių organizavimo siekė 70,7 tūkst. eurų. Didžiausią įmonės veiklos sąnaudų dalį – apie 60 tūkst. eurų per metus – sudaro išlaidos darbuotojų atlyginimams. Įmonėje šiuo metu iš viso dirba penki darbuotojai – direktorius, vyriausioji buhalterė, kontrolierė-prižiūrėtoja, pagalbinis darbininkas ir valytoja.

Privalome imtis veiksmų, kad nuostolio nebūtų. Manyčiau, kad geriausia išeitis – turgų vėl jungti prie įmonės „Kretingos komunalininkas“, kaip buvo ir anksčiau. Iki 2006 metų „Kretingos turgus“ priklausė „Kretingos komunalininkui“. Kodėl tuomet buvo nuspręsta jį atskirti? Negaliu atsakyti. Gal išties tąkart taip siekta jį parduoti?

Bet tai jau istorija, ir šiandien turime diskutuoti apie turgaus ateitį. Sujungus su „Kretingos komunalininku“, įmonė liktų Savivaldybės nuosavybė, taip pat būtų galima atsisakyti vieno darbuotojo – vyr. buhalterio – etato. Savivaldybė, siekdama, kad išliktų smulkusis turgaus verslas, nesiekia pelno, tačiau, atsisakant kad ir vieno žmogaus atlyginimo išlaidų, užtektų, kad nebūtų nuostolių. Priešingu atveju, turgaus veiklą tektų dotuoti Savivaldybės biudžeto lėšomis, nes didinti mokesčių turgaus prekeiviams neketiname.

Toks būdas – perkeliant pavaldumą iš vienos įmonės į kitą – būtų mažiausiai skausmingas, o prekiautojai ir pirkėjai to nė nepajustų. Savivaldybės tikslas – išlaikyti turgaus autentiką ir pasiekti, kad įmonė nedirbtų nuostolingai.

Antanas KALNIUS

Kretingos rajono meras


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas