Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas
Kretingos rajono kultūros centro kamerinis choras „Kristale“ prieš Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurso II etapo koncertą Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje.

Kretingos rajono kultūros centro kameriniam chorui „Kristale“, kuriam vadovauja Kristina Rimienė, Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurse ne tik buvo suteikta I kategorija – choras pateko tarp 20 geriausių šalies mėgėjų chorų, ir tai, anot vadovės, yra pats didžiausias įvertinimas. „Jau sulaukėme ir vertinimo komisijos rezultatų – esame XII pozicijoje mišrių chorų kategorijoje, bet ne vieta svarbiausia: vien patekti į konkurso finalą jau yra laimėjimas“, – įsitikinusi K. Rimienė.

Įveikė sudėtingus kūrinius

Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamas Lietuvos suaugusiųjų chorų konkursas rengiamas periodiškai – likus metams iki Dainų šventės, tad šiųmečiu, po 6-erių metų pertraukos sugrįžusiu, renginiu buvo siekiama įvertinti suaugusiųjų chorų meninį lygį prieš 2024 m. šimtmetį minėsiančią Lietuvos dainų šventę „Kad giria žaliuotų“. Konkursu siekiama puoselėti chorinio dainavimo tradicijas, skatinti chorus tobulėti ir burtis naujus, propaguoti lietuvių kompozitorių autorinę kūrybą. Nuo 2002 m. reguliariai rengiamas konkursas stiprina Lietuvos chorinės bendruomenės pamatus visoje šalyje. Tai vienintelis Lietuvoje chorų konkursas, apimantis absoliučiai visus Lietuvos mėgėjų chorus: konkurse dalyvauja rajonų ir miestų, aukštųjų mokyklų suaugusiųjų moterų, vyrų ir mišrūs chorai.

Antrasis, arba finalinis, konkurso etapas, kuriame dalyvavo 20 chorų, įvyko Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje. „Konkursui privalėjome parengti 15 minučių trukmės programą, atlikti ir privalomą kūrinį. Iš viso konkurse dalyvavo per 100 chorų iš visos Lietuvos, o finalas suvienijo 800 dainininkų“, – K. Rimienė pasidžiaugė, kad jos vadovaujamam kolektyvui sekėsi jau pirmame, Vakarų Lietuvos regiono, ture, kur kretingiškiai užsigarantavo sau I laipsnio diplomą.

K. Rimienės teigimu, konkurso II ture dėl geriausiųjų vardo varžėsi labai stiprūs chorai, ir patekti tarp tokių – ne tik garbė atstovauti Kretingai, bet ir labai stipri motyvacija dainuoti dar geriau ir kurti dar įvairesnę programą. „Mes apskritai nebeturime laiko sustoti ties šiuo konkursu, kuris atvėrė kelią naujiems koncertams, pakvietimams, dalyvavimui daugybėje renginių“, – kalbėjo choro vadovė.

Ji pripažino, kad „Kristale“ choristams išmokti privalomą konkurso programos kūrinį Vytauto Miškinio „Neišeik, saulala“ buvo didelis iššūkis, nes tai – sunkus ir ilgas daugiabalsis, sudėtingos ritmikos ir harmonijos kūrinys, tačiau suteikiantis galimybę interpretacijoms. „Buvo įdomu paklausyti, kaip jį atlieka kiti chorai. Interpretacijos pačios įvairiausios, mes savo rezultatu esame labai patenkinti“, – tvirtino K. Rimienė.

Ne ką lengviau buvo įveikti ir Donato Zakaro (žodž. Venancijaus Ališo) „Tu nežinai“ – gilų, sudėtingą, tuo pačiu be galo harmoningą kūrinį. O štai Jono Tamulionio išplėtota lietuvių liaudies daina „Po panytės vartais“ iš ciklo „Piemenų dainos“, anot vieno choro vadovų, nukėlė Šv. Kotrynos bažnyčios stogą. „Šiame kūrinyje daugiau dėmesio skiriama vyrų balsams. Tad kai mūsų vyrai užtraukė dainą, tikrai buvo, ko pasiklausyti“, – K. Rimienė pasidžiaugė ir nenutrūkstamu bendradarbiavimu su buvusiu choro vadovu Tomu Ambrozaičiu, kuris ne tik pasiūlė chorui „Kristale“ išbandyti „Po panytės vartais“, bet ir nuolat padeda patarimais, pastabomis. „Esu linkusi mokytis iš kitų“, – sakė „Kristale“ vadovė.

Mišrus vokalinis ansamblis Linkuvoje

Bendri projektai vienija regiono chorus

Vakarų Lietuvos regiono chorus vienija Klaipėdos chorinė bendrija „Aukuras“, kuriai vadovauja Algirdas Šumskis, o chorų vadovai yra bendrijos tarybos nariai. „Mes visi – kaip viena chorinė šeima, mus vienija bendras tikslas ir bendri projektai, kurie yra dalis mūsų kūrybinių planų ir, be abejo, suteikia galimybę tobulėti“, – neabejojo K. Rimienė.

Kretingos rajono kultūros centro kamerinis choras „Kristale“ bendradarbiauja su Palangos jaunimo ir kultūros centro kameriniu choru (vad. Edmundas Jucevičius), Žvejų kultūros rūmų choru „Cantare“ (vad. Artūras Dambrauskas, chormeisteris Ramūnas Baršauskas), Klaipėdos universiteto choru „Pajūrio aidos“ (vad. Algirdas Šumskis), Stasio Šimkaus konservatorijos choru ( vad. Jolanta Vyšniauskienė), ir dainai visi jie susivienys birželio 10 d. Klaipėdos krašto dainų šventėje.

Chorus vienija ir kasmetinis bendras projektas „Dainoje – tautos dvasia“, o artimiausiu metu kretingiškių laukia išvyka į Šiaurės Lietuvos dainų šventę Pasvalyje, kur laukia ne tik pagrindinis koncertas, bet ir kartu su choru „Pajūrio aidos“ pasirodymas Linkuvos bažnyčioje.

Birželio pabaigoje „Kristale“ išvyksta į Prahą, kur įvyks tarptautinis chorų muzikos konkursas dviejose kategorijose – pasaulietinės ir sakralinės muzikos. Pirmojoje kretingiškiai pristatys tą patį repertuarą, kurį atliko Šv. Kotrynos bažnyčioje per chorų konkursą, o sakralinei daliai taip pat yra pasirengę, be to, yra laiko išmokti ir kažko naujo. „Norime pasitikrinti savo jėgas tarptautiniu lygiu, norime parodyti, ką galime ir ką turi Kretinga“, – teigė K. Rimienė.

Nuo choro neatsilieka ir ansamblis

Šalia choro „Kristale“ iš jo dainininkų yra susibūręs ir mišrus vokalinis ansamblis, kuris taip pat pateko tarp 20 geriausių Lietuvos ansamblių.

Kretingiškiai ne per seniausiai dalyvavo Linkuvoje įvykusiame 2024 m. Dainų šventės vokalinės muzikos koncertą pristatančiame renginyje ir jau žino, kad dalyvaus Dainų šventės koncerte „Žeme, kas tu esi...“, kuris kitąmet liepos 4 d. įvyks Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje.

„Mūsų ansamblio nariui Egidijui Kryžnauskui, kuris turi labai gerą balsą, Linkuvoje buvo suteikta galimybė atlikti Lino Adomaičio dainos „Vandenynai“ solinę partiją. Tikimės, kad tokią pat galimybę jis turės ir per ansamblių vakarą Nacionalinėje filharmonijoje“, – vylėsi choro ir ansamblio vadovė.

---

Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurso dalyvių pasirodymą vertino tarptautinė komisija: pirmininkas – kompozitorius Vilniaus miesto choro „Jauna muzika“ meno vadovas ir dirigentas Vaclovas Augustinas (Lietuva); nariai – Frankfurto Johano Volfgango Getės universiteto profesorius ir muzikos kolektyvų vadovas Jan Schumacher (Vokeitija), kompozitorė pedagogė Zita Bružaitė, Varšuvos Frederiko Šopeno muzikos universiteto docentė Anna Moniuszko (Lenkija), choro ir orkestro dirigentas Modestas Barkauskas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas