Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Kretingiškį Liną Daugėlą (dešinėje) sveikina vertinimo komisijos pirmininkas Danas Milašauskas ir komisijos narė Livija Grajauskienė.

Šeštąjį kartą Palangos kurorto muziejaus iniciatyva surengtame poezijos konkurse „Haiku Palangai“ šiemet dalyvavę kūrėjai savo eiles buvo kviečiami skirti Palangos vardo rašytiniuose šaltiniuose paminėjimo 770-mečiui, o pagrindinė konkurso tema – „Nuo tada iki dabar“.

Sveikindama į Palangos kurorto muziejaus salę po dvejų karantino suvaržytų metų gausiai susirinkusius haiku kūrėjus ir tuos, kuriems patinka šis iš Japonijos kilęs eilėraščių žanras, konkurso sumanytoja ir organizatorė, muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Audronė Levickytė-Bumbulienė pasidžiaugė, kad kasmet konkursas auga ir sukviečia vis daugiau poetų iš visos Lietuvos, prie kurių jungiasi ir kitose šalyse gyvenantieji: pirmajame konkurse 2018 metais dalyvavo 38, šiemet – 159 kūrėjai.

Palanga sulaukė sveikinimų iš Kauno, Zarasų, Senųjų Trakų, Vilniaus, Radviliškio, Alytaus, Klaipėdos, Jonavos, Kretingos, Švenčionių ir kitų Lietuvos miestų ir miestelių bei gausaus būrio palangiškių kūrėjų. Besiplečiančia konkurso dalyvių geografija, šiemet pasiekusią net Rumuniją, pasidžiaugė Kurorto muziejaus direktorė Virginija Paluckienė, akcentavusi, kad per šešerius metus poezijos konkursas „Haiku Palangai“ tapo vienu gražiausių renginių savaitę trunkančių „Palangos dienų“ renginių pynėje.

Konkurso komisijai: jos pirmininkui filologui, poetui, redaktoriui, haiku kūrėjui Danieliui Milašauskui ir narėms poetei, anglų kalbos mokytojai Godai Bendoraitienei ir žurnalistei Livijai Grajauskienei, – šiemet teko nelengva užduotis išrinkti geriausius haiku, mat konkursui kiekvienas autorius pateikė nuo vieno iki šešių trieilių, o jų iš viso buvo 639.

Antrus metus komisijai vadovaujantis D. Milašauskas pabrėžė konkurso dalyvių kūrybiškumą ir išmoningumą, pacitavęs jam įsiminusius haiku. Į kasmet naujai suskambančius motyvus ir tai, kad konkursas Palangoje išaugo iki vieno didžiausių Lietuvoje, dėmesį atkreipė konkurso dalyvius pasveikinęs svečias iš Vilniaus, haiku kūrėjas, vertėjas, trijų lietuviškų haiku rinkinių sudarytojas bei nuolatinis „Haiku Palangai“ dalyvis Artūras Šilanskas.

Pagal konkurso nuostatus poetai, kurių pavardės komisijai nėra skelbiamos, buvo suskirstyti į tris amžiaus grupes. Gausiausia – suaugusiųjų amžiaus grupė, kurioje sulaukta 89 dalyvių, jaunesniojo ir vyresniojo mokyklinio amžiaus grupėse kūrybines jėgas išbandė po 35 autorius. Nuo pirmojo konkurso komisijos darbe dalyvaujanti L. Grajauskienė atkreipė dėmesį, kad dauguma šiemet vertinimui pateiktų haiku buvo klasikinės, dalis – šiuolaikinės formos, vieni kūrėjai stengėsi maksimaliai atliepti konkurso temą ir vienaip ar kitaip užsiminti apie Palangos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 770-metį, kiti tiesiog perteikė savo jausmus, emocijas, būsenas, prisiminimus, susijusias su Palanga, su pajūriu. Autoriai rašė ne tik literatūrine lietuvių kalba, bet ir žemaitiškai, ir rytų aukštaičių vilniškių tarme, rusų kalba, sugebėjo į kūrinius įpinti lotyniškų posakių, latvių kalbos žodžių bei nuo seno pajūry gyvenusių kuršių ir tebegyvenančių kuršininkų žodžių ir terminų.

Jau tapo tradicija, kad kasmet savo jėgas konkurse išbando pradedantieji rašyti, ir nors jų kūryba, komisijos narių nuomone, kiek primena sveikinimus atvirukuose, tai yra pradžia, tad jiems palinkėta neprarasti drąsos, mokytis ir tęsti.

Palangos kurorto muziejuje apdovanoti 6-ojo konkurso „Haiku Palangai“ nugalėtojai.

Malonu, kad Palangai savo kūrinius dedikuoja ne pirmus metus konkurse dalyvaujantys autoriai, vis randantys naujų spalvų ir atspalvių. Šiemet skaitant atsiųstuosius haiku buvo galima pamatyti Palangą nuo pirmojo jos vardo paminėjimo vyskupo Henriko laiške iki šių dienų, nuo žvejų kaimelio namų palangių, nuo valčių ir džiūstančių tinklų, nuo kuršiškų vėjų gairinamo pajūrio iki įsimylėjėlių vardais išraižyto jūros tilto, iki rudens vėjo J. Basanavičiaus gatve genamo tuščio popierinio kavos puodelio, iki voverių pėdsakų apsnigtame Birutės parke. Pamatyti ją visais metų laikais ir kiekvieną paros valandą – tokį reportažą haiku forma apie jubiliejų švenčiančią Palangą sukūrė visi konkurso dalyviai.

Prieš pagerbiant šių metų „Haiku Palangai“ laureatus V. Paluckienė kūrėjus apdovanojo Palangos kurorto muziejaus įsteigtais prizais. Jaunesniojo mokyklinio amžiaus grupėje padėkos raštai ir vertingos knygos įteiktos Liepai Galinskytei (Vilnius) ir Paulinai Rimkaitei (Senieji Trakai), vyresniojo mokyklinio amžiaus grupėje apdovanojimų nusipelnė palangiškės Vytautė Girdžiūtė ir Gabija Valužytė, suaugusiųjų – Simona Vaitkuvienė ir Asta Brazaitienė iš Palangos.

Konkurso vertinimo komisijos išrinkti laureatai apdovanoti originaliais suvenyrais: knygą primenančiomis stiklo figūrėlėmis, ant kurių išgraviruotas prizą pelnęs haiku, jo kūrėjo vardas ir pavardė. Be to, kaip ir kasmet, komisija skyrė papildomų prizų. Jaunesniojo mokyklinio amžiaus grupėje paskatinamieji prizai skirti Milanai Prokopjevai (Senieji Trakai) ir Elžbieta Staškūnaitei (Kaunas). Trečiąja vieta komisija įvertino Gabrielos Klebeko (Senieji Trakai) sukurtą haiku, antroji vieta atiteko Miglei Glazauskaitei iš Zarasų, pirmosios nusipelnė taip pat zarasiškė Eira Krutova.

Vyresniojo mokyklinio amžiaus grupėje specialūs komisijos prizai atiteko palangiškiams Linui Daukšui ir Karoliui Račkauskui. Trečioji vieta šioje amžiaus grupėje skirta taip pat palangiškei Tomai Bukauskytei, antroji – Emilija Laurutytė iš Radviliškio, pirma vieta įvertintas Elsės Uršulės Stanelytės iš Palangos haiku.

Suaugusiųjų grupėje specialūs prizai įteikti nuolatiniams konkurso dalyviams vilniečiams Dainiui Dirgėlai ir Artūrui Šilanskui. Trečiąja vieta įvertintas kretingiškio Lino Daugėlos haiku – 2021-aisiais pirmąkart konkurse dalyvavęs talentingasis mūsų kraštietis trečiąja vieta buvo įvertintas vyresniojo mokyklinio amžiaus dalyvių grupėje. Antroji vieta skirta Eduart Tara: diplomas, prizas ir dovanos keliaus į Rumuniją. Pirmąja vieta įvertintas Jūratės Norvaišienės iš Mažeikių haiku. Nuolatinė konkursų dalyvė jau antrąkart sulaukia aukščiausio komisijos įvertinimo, yra pelniusi ir trečiąją vietą.

„Pati sau buvau pasižadėjus: jeigu užimsiu antrąją vietą, būsiu surinkusi visą prizų kolekciją ir daugiau konkurse nebedalyvausiu. Dabar – nebežinau“, – skambant ovacijoms atsiimdama prizą juokavo J. Norvaišienė.

---

Konkurso nugalėtojų haiku

Pustymas smėlio,

Mano raudoni plaukai

Pilni kriauklelių.

Eira KRUTOVA

---

Tiltas į žvaigždes.

Tamsus vandens šešėlis

O valtyje žmogus.

Elsė Uršulė STANELYTĖ

---

kurortas

žvejys iš arbatos puodelio

traukia musę

Linas DAUGĖLA

---

sena statula

šešėlis vis dar pilnas

neužmirštuolių

Eduard TARA

---

dulkėtas lagaminas

atsiduoda jūra ir žuvim

senelio palikimas

Jūratė NORVAIŠIENĖ

„Smilčių“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas