Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Pabudo erkės: medikai ragina saugotis ir skiepytis

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Sveikata
  • 2023-04-07
Bendruomenės slaugytoja Zina Šlakaitienė ir PSPC vyriausiasis gydytojas Arnas Juškys akcentavo du būdus gyventojams apsisaugoti nuo erkių sukeliamų ligų: tinkamai apsirengti einant į gamtą ir būti pasiskiepijus nuo erkinio encefalito.

Bijai erkių – neik nei į mišką, nei į parką. Tiksliau, eik, bet saugokis. Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vyriausiasis gydytojas Arnas Juškys patarė pirmiausia vengti kontakto su šiais parazitais – būnant gamtoje dėvėti tinkamą aprangą, naudoti repelentus, na, o jeigu vis tiek įsisiurbs, ramiau jausiesi iš anksto būdamas pasiskiepijęs nuo erkinio encefalito.

Pirma mintis, savo kūne aptikus pavojingą gyvį, – kaip jį iš ten pašalinti? Gydytojo žodžiais, pagalbinės priemonės – aliejai ar tepalai, kurių kartais griebiamasi, čia nepadės, situaciją tik pablogins. Pakanka pinceto – įsisiurbimo vietoje erkė juo suimama kuo arčiau straubliuko ir nesukiojant tiesiu judesiu patraukiama į viršų. Jeigu nepavyko, ir dalis kūno odoje vis dėlto liko, gali tekti prašyti medikų pagalbos.

Inkubacinis periodas, užsikrėtus Laimo liga, trunka iki 2 savaičių, o erkiniu encefalitu – nuo 2 iki 28 dienų. A. Juškys akcentavo, kad svarbu užfiksuoti tikslią dieną, kada erkė buvo ištraukta, ir save nuolat stebėti. Jeigu atsiranda į peršalimą panašių simptomų, o įkandimo vietoje raudona dėmė didėja, plečiasi, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kad patvirtintų arba paneigtų Laimo ligą.

Šios ir kur kas baisesnės erkinio encefalito ligos klinikiniai simptomai panašūs, bet pastarajam būdinga vadinamoji dviejų bangų eiga. Pirmojoje ligos fazėje karščiavęs, jautęs kūno skausmus ir silpnumą, žmogus pasijaučia tarsi pasveikęs, tačiau po kurio laiko liga atgal smogia dar stipriau iš neurologinės pusės: galvos skausmai ir karščiavimas tampa intensyvesni, galimi koordinacijos sutrikimai, pykinimas, vėmimas, šaltkrėtis.

Abiejų ligų atveju laboratoriniai tyrimai gali būti atliekami ne anksčiau, kaip po erkės pašalinimo praėjus 2 savaitėms. Laimo liga gydoma antibiotikiais, o erkinio encefalito atveju skiriamas tik simptominis gydymas, kito nėra. Persirgus šia galvos ir nugaros smegenis pažeidžiančia liga, pasekmės gali būti ir labai liūdnos – žmogus gali tapti neįgalus, gali ištikti net paralyžius.

„Efektyviausia apsaugos nuo erkinio encefalito priemonė – skiepai“, – akcentavo A. Juškys. Norint pasiskiepyti, suaugusiesiems šeimos gydytojo apžiūros nereikia, pacientui užtenka užsiregistruoti į procedūrų kabinetą. Vaikus iki 16 metų turi apžiūrėti šeimos gydytojas.

Kretingos PSPC imunoprofilaktikos kabinete dirbanti bendruomenės slaugytoja Zina Šlakaitienė kretingiškius pagyrė: jie skiepijasi, praėjusiais metais ši procedūra buvo atlikta daugiau kaip 800 gyventojų, tarp jų 200 vaikų.

Anot medikės, gyventojai skiepijami pagal planą. Būtinos dvi skiepų dozės, antroji dozė praėjus 1–3 mėnesiams. Trečiąja doze skiepijama praėjus 5–12 mėn. po antrosios dozės, palaikomoji dozė skiriama po trejų metų ir vėliau, atsižvelgus į paciento amžių: asmenims iki 60 metų kas 5 metai, o vyresniems kaip 60 metų kas 3 metus. Kiekvienas pirmą kartą pasiskiepijęs žmogus gauna asmens skiepų nuo erkinio encefalito kortelę, kurioje pieštuku „pasufleruojama“, kada preliminariai reikėtų kreiptis kitam skiepui. Vakcinų kaina priklauso nuo tiekėjo.

Skiepytis negalima tik sergant ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų ligomis arba gyventojams, alergiškiems kiaušinio baltymui. Apie paciento reakcijas medikai sužino pagal anketą, kurią, atėję į procedūrų kabinetą, kiekvienas privalo užpildyti, atsakyti į pateiktus klausimus.

„O onkologiniams ligoniams, kuriems taikoma aktyvi chemoterapija, gali sunkiau susidaryti imunitetas. Tokiais atvejais mes siūlome tirtis antikūnų koncentraciją, ir, jeigu matom, kad antikūnų mažai, patariame skiepytis dažniau“, – sakė Z. Šlakaitienė.

Paklausta apie šalutinį skiepo nuo erkinio encefalito poveikį, slaugytoja teigė, kad dažniausiai pacientai jaučia skausmą dūrio vietoje bei stebi paraudimą. Retais atvejais galimos ir kitos reakcijos, tokios, kaip galvos skausmas, pykinimas ar nuovargis.

Asmuo, kuris nebuvo skiepytas, jam įkando erkė, ir jis nesusirgo erkiniu encefalitu, gali skiepytis praėjus keturioms savaitėms po įkandimo. Jei žmogus persirgo erkiniu encefalitu, imunitetas susiformuoja visam gyvenimui, skiepytis nereikia. Kretingos PSPC gyventojus kviečia pasiskiepyti taip pat ir kitomis vakcinomis – šiuo metu turi plataus spektro meningokokų B grupės vakcinos „Bexsero“, kuria rekomenduoja paskiepyti vaikus ir paauglius siekiant apsaugoti nuo gyvybei pavojingo galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimo, bei sepsio. Vaikai, gimę nuo 2018-ųjų gegužės 1-osios, šia vakcina skiepijami nemokamai, kitiems už šią vakciną reikia susimokėti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas