Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kamilė Venckutė

Kretingiškė Pranciškonų gimnazijos abiturientė Kamilė Venckutė, didžiuodamasi žemaičių tarme ir tradicijomis, garsina Kretingos kraštą respublikiniuose konkursuose.

Aukšti rezultatai

Vasarį K. Venckutė dalyvavo respublikiniame mokinių kūrybiniame konkurse „Mūsų kalbinis kultūrinis kraštovaizdis“, skatinančiame mokinius tirti savo gyvenamosios vietos kalbą ir kultūrą, pasitelkiant gatvių pavadinimus, vietovardžius, kultūros paminklus. Nors konkurse dalyvavo pirmą kartą, tačiau jai pavyko pasiekti aukštų rezultatų – laimėta antra vieta. Kalbėdama, kodėl nusprendė dalyvauti konkurse, mergina tikino, kad ypač sudomino siūlomos darbų temos. „Pagalvojau, kad būtų puiki mintis parodyti, kokių išskirtinių asmenybių turi Kretingos kraštas ir kokia nuostabi yra žemaičių tarmė“, – teigė Kamilė.

Parengė interviu žemaitiškai

Konkurso organizatoriai suteikia galimybę dalyviams darbus pateikti įvairiais būdais: fotografijomis, tekstu arba filmu. Kamilė nusprendė parengti interviu formato filmuką tema „Mano krašto kultūros asmenybė“.

Nors merginai iššūkių ieškant pašnekovo kuriamai laidai kilo, tačiau galiausiai pavyko prikalbinti karteniškę Sigitą Dirmeitienę. „Tai išties nepaprasta Kretingos krašto asmenybė, nuolat puoselėjanti tautos tradicijas, papročius, o svarbiausia – žemaičių tarmę“, – šiltai apie savo pašnekovę atsiliepė Kamilė.

Abiturientė, pati puikiai mokėdama žemaitiškai, nusprendė interviu rengti būtent savo gimtojo krašto tarme. Vis dėlto mergina nepamiršo pasirūpinti, kad nufilmuotą pokalbį suprastų lietuviai ir iš kitų etnografinių regionų. „Nors tai pareikalavo nemažai darbo, bet laidai sukūriau bendrinės lietuvių kalbos subtitrus – norėjau, kad visi Lietuvos žmonės turėtų galimybę pažinti išskirtinį žemaitišką būdą“, – pasakojo kretingiškė.

Šokinėjo iš laimės

Paklausta, kaip vertina šį savo pasiekimą, Kamilė prisipažino, kad buvo tikrai nustebinta sužinojusi, jog laimėjo antrą vietą respublikos mastu. „Pamenu, buvo momentas, kai maniau, kad šįkart man nepavyks, nes konkurencija buvo didžiulė – dalyvavo labai daug mokinių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų šalių“, – dalijosi įspūdžiais laureatė.

Vis dėlto džiugią žinią apie laimėtą prizinę vietą Kamilei pranešė ją konkursui parengusi Pranciškonų gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Irma Šedienė. „Prisipažinsiu, šokinėjau iš laimės, galvodama, kad pagaliau man pavyko įrodyti žemaičių tarmės grožį“, – džiaugėsi savo laimėjimu Kamilė.

Vertina tradicijas

Mergina įsitikinusi, kad Kretingos kraštas yra išskirtinis tiek kalbos, tiek kultūros požiūriu, nes kretingiškiai nėra pamiršę žemaičių tarmės, laikosi tradicijų, rengia šventes, kurios minimos nuo senų laikų.

„Ne veltui Sigita Dirmeitienė per interviu akcentavo, kad kiekvienas asmuo turi didžiuotis savo kilme, todėl tvirtai tikiu, kad kultūra ir kalba yra valstybės pamatas, leidžiantis atsiskleisti ir išsiskirti – būti unikaliems“, – teigė abiturientė. Kamilę domėtis gimtojo krašto tradicijomis nuo mažų dienų skatino prosenelė. „Jos veide visada mačiau patriotiškumo liepsnelę, ji buvo vienintelis žmogus, kuris mokė mylėti savo gimtąją kalbą ir nebijoti „rokoutėis žemaitėška“. O kiek istorijų man pripasakodavo apie įvairias šventes ir nutikimus“, – nostalgiškai prisiminimais dalijosi mergina.

Tomas VALIŪNAS

„P. n.“ akademijos narys


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas