Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šimtmečio proga – prisiminimų pamoka

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Švietimas
  • 2008-04-29

Savaitgalį Piliakalnio pagrindinėje mokykloje skambutis skambėjo 100-ąjį kartą – Lendimų kaimo mokyklai sukako šimtas metų. Skambutis į prisiminimų pamoką „Pabūkime kartu“ pakvietė buvusius mokyklos vadovus, mokytojus, mokinius.

Šimtmečio jubiliejuje dalyvavo ir buvę mokyklos vadovai: 1957-1971 metais direktoriumi dirbęs Vladas Galdikas ir jį pakeitusi bei mokyklai iki 2006-ųjų vadovavusi Stanislava Grudzinskienė.

„Labai nenorėjau eiti dirbti į šią mokyklą. Buvau jaunas, dirbau Darbėnuose. Sutikau vieną draugą. Šis paragino – eik, nepražūsi. Buvo be galo sunku čia dirbti“, - prisiminė 1957 metais Piliakalnio pagrindinės mokyklos direktoriumi dirbti pradėjęs Vladas Galdikas.

Tuomet, prieš daugiau negu 50 metų, mokykloje mokėsi 150 vaikų, dirbo 10-11 mokytojų. „Nebuvo nei ūkvedžio, nei raštvedžių. Viską darydavau pats – todėl ir prisimenu tuos metus, kaip sunkius. Tačiau mokiniai buvo geri ir smalsūs, mokytojai – atsidavę darbui“, - sakė V.Galdikas.

Šiuo metu Piliakalnio pagrindinėje mokykloje mokosi 62 mokiniai, dirba 13 mokytojų. Savo istoriją mokykla pradėjo skaičiuoti 1908-aisiais, kai Kazio Šamonskio pastate buvo įkurta pradinė Lendimų mokykla. Tada joje mokėsi per 30 mokinių. Į Piliakalnio pagrindinę mokyklą yra sujungtos trys mokyklos – Lendimų pradinė, Kiaupiškių pradinė ir Naujosios Įpilties septynmetė mokykla.

Piliakalnio vardą mokykla gavo 1962 metais. Pagrindine ji pavadinta prieš 13 metų – 1995 m.

Šiuo metu Piliakalnio pagrindinėje mokykloje mokosi 62 mokiniai. Tautiniais rūbais pasipuošę vaikai pasitiko svečius, parengė jiems koncertinę programą.

„Mokiausi Kiaupiškių pradinėje mokykloje. Tačiau dalyvauti Piliakalnio pagrindinės mokyklos jubiliejuje man – malonumas ir garbė, nes grįžti į tėviškę – visada gera. O ir buvusią savo mokyklą prisimenu šiltai, ten prabėgo vaikystės metai“, - pasakojo tapytojas Virgilijus Burba. Iš mažos Kiaupiškių pradinės mokyklos jo kelias nuėjo iki Vilniaus. Ten, Dailės institute, jis įgijo tapytojo pedagogo specialybę. Dabar iš Kretingos rajono kilęs tapytojas Klaipėdoje moko dailės paslapčių studentus ir vaikus.

„Gera ne tik grįžti į savo mokyklą, sutikti buvusius mokytojus, bendraklasius. Gera išgirsti sodrią žemaičių kalbą – iškart žinai, kad grįžai namo“, - kalbėjo menininkas V.Burba.

Dabartiniams mokiniams mokyklos istoriją priminė sukurtas dokumentinis filmas. Filmuotoje medžiagoje buvę mokyklos darbuotojai, mokytojai ir mokiniai dalijosi prisiminimais. Sausakimšoje mokyklos salėje istoriją prisiminė ir patys filmo herojai – buvę mokytojai šimtametei mokyklai linkėjo kuo daugiau mokinių, įdomios veiklos ir gerų rezultatų. „Taisydavome sąsiuvinius prie žibalinės lempos, o vaikai taip troško mokytis, kad atbrisdavo į mokyklą per didžiausias pusnis, nepraleisdavo nė vienos pamokos. Būtų džiugu, kad šitaip mokytis norėtų ir dabartiniai mokiniai“, - kalbėjo buvę mokytojai.

Pasak buvusios mokyklos direktorės Stanislavos Grudzinskienės, kaimo mokykla yra svarbus kultūros centras. „Iki pietų mokykloje mokosi vaikai. Po pietų į sporto aikštyną, salę sportuoti susirenka jaunimas ir suaugusieji. Tai - lyg užimtumo centras. Todėl man keista ir skaudu, kad dėl įvairių reformų kaimo mokyklos nyksta. Prieš šimtą metų mokykla buvo reikalinga, o dabar - ne. Argi tai - ne kaimų naikinimas“, - svarstė St.Grudzinskienė.

Jai vadovaujant, Piliakalnio pagrindinė mokykla išsiplėtė – buvo įrengtas sporto aikštynas, sporto salė, pristatytas antras aukštas, šiltnamis.

Po prisiminimo pamokos ir šventinio koncerto mokyklos jubiliejaus proga kieme šaknis įleido ąžuolas.

Ąžuolą pasodino buvę mokiniai, o vakar dabartiniai mokyklos auklėtiniai 100 metų jubiliejui pažymėti pasodino maumedį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas