Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Užstrigusią daugiabučių renovaciją žadina iš letargo

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos
  • 2022-10-04

Savivaldybės įmonė „Kretingos komunalininkas“ imasi iš letargo žadinti nuo 2019-ųjų užstrigusią daugiabučių gyvenamųjų namų renovaciją: iki šiol 17-ai Kretingos mieste ir Salantuose esančių objektų buvo parengti tik investiciniai planai, bet neparuošti techniniai darbo projektai, neatliktos ekspertizės, neišimti statybos leidimai, neparinkti rangovai ir statybos darbai nepradėti. Bendrovės „Kretingos komunalininkas“ direktorės pareigas laikinai einanti Vaiva Lukošienė apgailestavo, kad visoje Lietuvoje vyko spartūs daugiabučių namų renovacijos procesai, o Kretingoje iš nuo 2019 metų pradėtų vykdyti projektų iki šio momento nėra priduotas nė vienas daugiabutis. Apie esamą situaciją pirmosiomis savo darbo įmonėje dienomis raštu ji buvo informavusi Savivaldybės merą Antaną Kalnių ir rajono tarybos komitetų pirmininkus. Tačiau siekiančiųjų padėti spręsti, prisidėti ar patarti, anot pašnekovės, neatsirado. Viltį įžiebusi per pastarąjį tarybos posėdį sureagavusi Kontrolės komiteto pirmininkė Jolita Vaickienė.

Renovacija – tik viena bendrovės veiklos sričių. Kitose, sakė laikinoji direktorė, situacija taip pat nėra gera, bet imamasi priemonių procesams suvaldyti. „Būtinas operatyvus reagavimas, įmonės stabilizavimas, atskiras dėmesys darbuotojams, rizikų analizės ir, žinoma, – strateginiai žingsniai, kad kuo greičiau pasiektume naudą įmonei, darbuotojams, visuomenei ir akcininkui“, – kalbėjo ji.

Projektus viešina iš naujo

Dėl stringančios renovacijos techninių darbo projektų rengėjas buvo pasiruošęs bylinėtis ir prisiteisti už atliktus darbus jam priklausančius daugiau kaip 200 tūkstančių eurų. Laikinosios direktorės žodžiais, sprendžiant ginčą su projektuotojo įmonės atstovais, pasitelkus advokatus, prie derybų stalo susitarta bendradarbiavimą tęsti, projektuotojas nesikreips į teismą ir sudarytų sutarčių nesieks nutraukti.

„Naujoji „Kretingos komunalininko“ vadovybė bendradarbiauja, o su ankstesne komunikacijos trūko, – pripažino ir bendrovės „Progresyvūs projektai“ modernizacijos projektų vadovas Gytis Zubavičius. – Mes dirbam plačiai Lietuvoje, bet per 17-a metų nebuvom patyrę, kaip galima paslaugą užsisakyti ir tarsi daryti viską, kad po to darbai stovėtų vietoje.“

Tačiau bėda ta, kad užvilkinti procesai išaugino renovacijos projektų darbų kainas, ir už seniau parengtuose investiciniuose planuose suplanuotas rangos darbų sumas šiandien jų nebeįpirksi.

„Tenka iš naujo organizuoti susitikimus su gyventojais, juos išklausyti, dalintis informacija, viešinti, supažindinti, kas laukia toliau“, – teigė nuo šių metų įmonėje dirbti pradėjusi ir renovacijos sritį kuruoti perėmusi direktorės pavaduotoja Jolanta Gedvilaitė.

Pašnekovės svarstė, galbūt gyventojai pritars pakoreguotiems investiciniams planams ir renovacijos procese dalyvauti neatsisakys.

„Ateityje kainos gali dar augti, atsižvelgus į tai, kaip sparčiai didėja energetinių išteklių kainos. Didėjanti infliacija parodo pinigų nuvertėjimą, todėl kuo anksčiau bus priimti sprendimai spartinti renovaciją šių dienų kainomis, tuo mažiau namų ūkio išlaidų gyventojai patirs ateityje“, – neabejojo V. Lukošienė.

Seimui yra pateiktas LR Vyriausybės nutarimo projektas dėl valstybės paramos daugiabučiams namams projekto įgyvendinimo. Siūloma per pereinamąjį trejų metų laikotarpį pakeisti valstybės paramos teikimo sąlygas: šiuo metu esantis 30 proc. valstybės paramos dydis gali būti sumažintas nuo 20 iki 15 proc. „Atsižvelgiant į tai, pagrindinis mūsų tikslas yra paskatinti gyventojus nenukelti esamos renovacijos procesų į ateinantį etapą“, – kalbėjo laikinoji bendrovės direktorė ir jos pavaduotoja J. Gedvilaitė.

Vien „kailinių“ ne visur užtenka

„Aš pasakysiu labai paprastai: ir cukrus, ir daug kas parduotuvėse pabrango. Džiaugiuosi, kad pagaliau pasibaigė užsitęsęs renovacijos štilis ir kad iš naujo su gyventojais tariamasi“, – sakė kelioms daugiabučių namų savininkų bendrijoms Kretingos mieste vadovaujantis Albertas Butenis. Jo teigimu, kai kurie daugiabučiai Kretingoje yra tokie apleisti, kad jiems nėra, kur trauktis, atnaujinti juos verkiant reikia.

„Pavyzdžiui, Savanorių gatvėje yra vienas namas, kurio pirmininkas esu apie metus. Ten avarinės būklės ir vamzdynas, ir stogas, ir šilumos punktas, apgailėtinas geriamojo vandens vamzdynas, daug metų niekas nesirūpino sutvarkyti rūsius“, – pasakojo pirmininkas. Esą jeigu bendrija ir sukrapštytų lėšų, remontuotų savo ruožtu, kol tą pastatą „gyvenimui prikeltų“, praeitų dar mažiausiai dešimtmetis.

Kitokia situacija viename name Melioratorių gatvėje: įrengtas autonominis šildymas, geros būklės geriamojo vandens vamzdynas, nėra problemų, kurioms išspręsti investicijų reikėtų „čia ir dabar“. Gyventojai svarsto tik atnaujinti fasadą.

„Jeigu infrastruktūra geros būklės, tai galima tvarkytis vienaip, jei bloga – kitaip“, – teigė A. Butenis. Kiek renovacijos procesuose dalyvaujantys gyventojai galėtų ko pamažinti ar sutaupyti, klausimas – retorinis. Pirmininko žodžiais, seniau statytų namų fasadai – tinkuoti, jie nepritaikyti prie pajūrio klimato, atnaujinti, perdažyti reikalauja nuolat. Šilumos punktus su sutrūnijusiais vamzdynais, įskaičiuojant radiatorius, keisti tenka žūtbūt, balkonus – irgi.

Prie „Iki“ parduotuvės Kretingoje yra daugiabutis, kuriam atlikta renovacija. „Bet pastatas ten tik apšiltintas ir, ačiū Dievui, dar pakeistas šilumos punktas. O elektros instaliacija tebėra „pokarinė“, vamzdynai – baisūs. Pabaigus renovaciją, jau pirmaisiais metais pro stogą ėmė tekėti vanduo“, – pasakojo A. Butenis. Jo nuomone, vis dėlto kartais neužtenka vien iš išorės pastatą „kailiniais apvilkti“.

O štai iniciatyvūs Laisvės gatvės vieno namo gyventojai laviruoja dar kitaip: nuo pat įvado pasikeitė elektros tinklą, susirado, kas išmontuos ir moderniu pakeis visą senąjį šilumos punktą – šiuo metu vyksta darbai. Anot pašnekovo, tikimasi, kad, esant dabartinėms kainoms, investicija atsipirks per metus.

„Dažnai patariama: svarbiausia, renovuokit šilumos punktus – greičiausiai atsipirks. Tačiau nereikia pamiršti, kad vėliau, nusprendus atnaujinti visą namą, šilumos punktą reikės arba pritaikyti, arba išvis pakeisti pagal to namo poreikius. Tarkim, jeigu namas stipriai apšiltintas, tai šilumos punkto galingumas turės būti sumažintas“, – įžvalga pasidalino A. Butenis.

---

Gyvenamųjų namų modernizavimo darbai pradėti 2013 metais. Per šį laikotarpį Kretingoje įgyvendinti 35 projektai. Šiuo metu daugiabučių namų renovacijos procesas vyksta 30-čiai namų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas