Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kūlupėnų ūkininkai - prieš žemas pieno kainas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2008-04-18
Nevilties dėl numuštų pieno kainų apimti kūlupėniškiai Kęstutis Šimkus (dešinėje) ir Algis Švelnys protesto dieną pieną ketino išpilti į pakeles. Tačiau šįsyk to nepadarė.

Ankstyvą praėjusio trečiadienio rytą būrys kūlupėniškių ūkininkų, su bidonais susirinkę prie „Rokiškio sūrio“ pieninės, protestavo prieš kritusias pieno kainas. Žmonės išreiškė nepasitenkinimą, anot jų, karteliniu Lietuvos pieno perdirbėjų susitarimu vieningai numušti kainas ir taip sužlugdyti smulkius ir vidutinius pieno ūkius.

„ Šį sausį ir vasarį bendrovė už litrą pieno mokėjo po 90 centų. Kovo pirmą dekadą jau begavome 75 cnt, o antrąją – 65 cnt“, - kalbėjo Kęstutis Šimkus, laikantis 15 karvių ir kasdien parduodantis po 100 litrų pieno.

„Žemdirbys nieko negali pakeisti: nei pereiti į kitą bendrovę, nei pareikalauti didesnių įkainių - sutartyje, kurią pasirašėme su bendrove, yra punktas, kad, reikalui esant, ji gali keisti pieno supirkimo kainas“, - piktinosi Justinas Petrauskas.

„Tikėdamiesi pelno, pernai pasididinome bandas. Dabar gi yra taip, kad ne karvė žmogų išlaiko, bet šeimininkas - karvę. Per trumpą laiką pakilo ir degalų, ir pašarų bei priedų kainos, o pieno, atvirkščiai – krito“, - sakė Antanas Duoblys, savo bandą pasididinęs nuo 10 iki 25 karvių. Ūkininkas kasdien parduoda 270 – 280 litrų pieno.

Žmonės tvirtino susirinkę vieningai išreikšti savo pilietinę poziciją: „Kiekvieną rytą aimanuojame, bet naudos – jokios. Jeigu visoje Lietuvoje ūkininkai imtų protestuoti, gal kažkas ir pasikeistų. Pyktis ima: pieną taip ir norisi išpilti į šalikelę. Ale dar nubaus: bet kur ir išpilti negali, nes dar „pripaišys“, kad gamtą teršiame“.

Miesto žmonės už litrą pieno moka 2,5 – 3 litus. Miestiečiai netiki, sakė ūkininkai, kad jiems tenka tik penktadalis šios sumos, o visa kita suryja perdirbėjai.

Kam parduos pieną – bendrovei „Rokiškio sūris“ ar bendrovei „Pieno žvaigždės“ – kūlupėniškiai pasiskirstė prieš gerą dešimtmetį, kai šios pačios ieškojo pardavėjų. Šiuo metu bendrovei „Rokiškio sūris“ pieną parduoda 51 kūlupėniškis.

Pieno supirkėja Vilma Rimkienė sakė suprantanti žmonių nerimą dėl kritusių kainų. Bendrovės vadovai jai aiškina, jog kainos krito dėl krizės Europoje. Kiekvienam kūlupėniškiui ir šiandien už parduotą pieną yra mokama skirtingai: aukščiausia kaina – 1,17 Lt, mažiausia – 54 ct. Kaina priklauso nuo pieno kokybės ir bandos dydžio. Didžiausią kainą gaunantis ūkininkas karves prižiūri itin gerai ir šeria ypatingos kokybės pašarais.

Gintaras Steponas, bendrovės „Rokiškio sūris“ atstovas Žemaitijos zonoje, paaiškino, jog šiuo metu Lietuvos rinka yra perpildyta, o pieno produktų vartojimas sumažėjo visoje Europoje. „Vienu metu buvo didelė pieno ir jo produktų paklausa Europoje. Ir mes galėjome žemdirbiams pakelti pieno kainas, nes pieno gaminius išveždavome. Susidarė tarsi užburtas ratas: kai pakilo pieno produktų kainos, jų paklausa Europoje sumažėjo. Rinka perpildyta, produktų neįmanoma parduoti aukštesne kaina. Dėl to ir už žaliavą nebegalime mokėti brangiau“.

Dėl žemdirbių įtarinėjimų apie bendrovių kartelinius susitarimus, G.Steponas nusistebėjo: „Jie neįtarinėjo, kai pieno kainos kilo, o kai ėmė kristi – tampame priešais. Kaip bendrovės gali susitarti tarpusavyje, jeigu mes esame konkurentai, investavę į verslą, išsikovoję savo vartotoją ir siekiantys išsilaikyti rinkoje“.

G.Steponas tvirtino, jog stambieji pieno perdirbėjai kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją dėl subsidijų ir vienkartinių išmokų už parduodamą pieną. Ministrė Kazimira Prunskienė pažadėjo rasti pinigų, manoma, jog dar iki artėjančių rinkimų į Seimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas