Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Prie mokyklos įkūrė ir puoselėja rožyną

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2022-08-09
Kretingos Simono Daukanto progimnazijos direktorė Sigita Jonaitienė ir budėtoja Violeta Laurinavičienė pasidžiaugė gausiai mokyklos gėlyne žydinčiomis rožėmis.

Kretingos Simono Daukanto progimnazijos kieme, prie įėjimo į mokyklą, veši didžiulis rožynas. Jis žydi taip intensyviai, kad nustebina ne vieną gėlių mėgėją – rožės, sukrovusios gausius žiedynus, nepaliauja žydėti visą vasarą.

Ir, nors dabar mokinių ir mokytojų atostogos, žydinčiomis kvapniomis rožėmis jie dar spės pasidžiaugti – praėjusiais metais rožės žydėjo iki gruodžio. O pastarosiomis dienomis rožių žiedais ir jų skleidžiamu aromatu galėjo mėgautis Ukrainos vaikai, kurie rudenį ketina ateiti į lietuviškas klases – vasaros laiką mokytis lietuvių kalbos pagal projektą „Atverk duris vasarai“ skyrė 12 ukrainiečių.

„Vis pasvarstydavome, kuo galėtume pakeisti vasarines gėles: įprastos našlaitės kažkiek pabodo, o ir joms nužydėjus, tekdavo vėl iš naujo mąstyti, kuo užsodinti gėlyną“, – Kretingos Simono Daukanto progimnazijos direktorė Sigita Jonaitienė teigė, kad rožynas mokyklos bendruomenę, svečius, praeivius džiugina jau antrus metus, o visus nuopelnus, kad rožynas taip puikiai veši, skyrė mokyklos budėtojai Violetai Laurinavičienei.

Moteris prisipažino, kad gėlės jai yra viskas, todėl rožyno priežiūros ji nesureikšminanti. Tiesiog kasdien juo rūpinasi, žiūri, kad nieko netrūktų: nei drėgmės, nei trąšų, mat rožės – tokie augalai, kuriems reikia gausiai vandens. „Per karščius vienu sykiu po 30 kibirų vandens aš joms atnešu“, – tvirtino V. Laurinavičienė, pasidžiaugusi, kad dabar, kai naktys – vėsesnės, vandens reikia mažėliau.

Dukart per savaitę ji išskina nužydėjusius žiedus – vien šią vasarą jų jau išvežė du pilnus vežimėlius, o kai peržydi visa kekė, ją nupjauna. Tada rožės vėl formuoja naujus ūglius, pumpurus, ir taip sukuriamas nepertraukiamo žydėjimo įspūdis. Agronominių, augalų apsaugos žinių V. Laurinavičienė sakė įgijusi besimokydama buvusiame Kretingos tarybiniame ūkyje-technikume, ir tos žinios labai praverčia. Didžiausias rožių priešas – sparčiai besidauginantys amarai, prieš kuriuos tenka panaudoti ir chemiją, nes kitaip neįmanoma nuo jų atsiginti.

Vidinio progimnazijos kiemelio fragmentas

Mokyklos rožyne veši 30 rožių krūmų, jas juosia 16 šluotelinių ir paprastų hortenzijų, kurios dar labiau išryškina vaiskų pusiau raudonų, pusiau rožinės spalvos rožių žydėjimą. Regis, paprasta, be jokių įmantrybių, tačiau – be galo gražu. O gal tos rožės – kažkuo ypatingos?

„Viską, manau, lemia nuolatinė priežiūra, – nė neabejojo S. Jonaitienė. – Rožes pirkome iš Latvijos augintojų, kurie rožių sodinukais atvyksta prekiauti į Kretingos turgų. Kaina tikrai buvo prieinama mokyklos biudžetui. Svarbiausia, kad visos rožės prigijo, pernai žiemą nė viena nenušalo, nors nebuvome pridengę nei durpėmis, nei eglišakėmis. Nustebino mus ilgalaikis žydėjimas – rožėmis mokiniai ir mokytojai galėjo pasidžiaugti atėję į mokyklą naujais mokslo metais, o su paskutiniais žiedais atsisveikinome gruodį.“

Simono Daukanto progimnazija vidiniame kiemelyje puoselėja dar vieną rožyną, tačiau šis – jau kitoks: jame susodinti mokyklai dovanoti augalai. Kadangi rožės – skirtingos, skiriasi jų žydėjimo laikas, spalvos, forma. Būtent mokinių tėvų dovanojamos rožės ir pamėtėjo idėją pabandyti įkurti gausesnį rožyną prie mokyklos įėjimo.

„Mokyklos aplinką nuolat pildome įvairia žaluma – štai šį pavasarį, pasibaigus mokslo metams, pasodinome mokinių tėvų dovanotą magnoliją, migdolą, kitų augalų“, – kalbėjo progimnazijos direktorė, pasidžiaugusi ir vidiniame kiemelyje vešinčiu mokomuoju daržu: čia dar tebenoksta žemuogės, subrendo bulvės, auga morkų, įvairių prieskoninių augalų, ankštis brandina raudonai žydinčios ir aplinką paįvairinančios vijoklinės pupelės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas