Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugsėjis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar tikrinate informaciją, paskleistą socialiniuose tinkluose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Netvarkingi kombainai – gaisrų laukuose šaukliai

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Gaisrai
  • 2022-08-05

Rugpjūtį prasideda javapjūtės darbai, tačiau, kaip pastebi ugniagesiai, ne visi žemdirbiai pakankamai dėmesio skiria derliaus nuėmimo technikos priešgaisriniam saugumui.

Ragina elgtis apdairiai

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento 5-erių metų statistikos duomenimis, vidutiniškai kasmet šalyje dega po 26 kombainus. Pernai liepsnojo 36 kombainai, šiais metais ugnis jau spėjo suniokoti 3, 2020-aisiais – 45 kombainus.

„Dirbami laukai dažnu atveju nutolę nuo miestų bei miestelių centrų, per laukus privažiuoti prie degančios technikos sunku, todėl nereikia tikėtis, kad ugniagesiai atlėks per kelias minutes ir užgesins gaisrą žemdirbiui nepatiriant nuostolių“, – teigė Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausioji specialistė Sandra Vasiliauskaitė.

Neretai kombainai užsiliepsnoja dėl gedimų arba ant mechanizmų susikaupusių dulkių – jas būtina kuo dažniau valyti, nupūsti. Be tinkamo aprūpinimo pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis, daug dėmesio patariama skirti technikos būklei: stebėti, ar neprasiskverbia tepalai, kaip veikia kuro bei išmetimo sistemos, ar neužstrigę guoliai, nepraslysta diržai, ar pritvirtinta elektros instaliacija, tvarkingos įspėjimo apie mechanizmų avarinį darbo režimą sistemos, nuo įkaistančių variklio ir kitų mechanizmų būtina laiku pašalinti degias nuosėdas, pasaugoti, kad aplink besisukančias detales neapsivytų šiaudai ir šienas. Būtent tokia nelaimė pernai įvyko Imbarės seniūnijos Barzdžių ir Medsėdžių kaimo teritorijoje, kai užsidegė kombaino kūlimo būgne užsivyniojusi ražiena. Kombainas tuomet nebuvo apgadintas, mat, panaudoję miltelinius gesintuvus, ūkininkai patys spėjo gaisrą prigesinti.

Kaip teigė S. Vasiliauskaitė, praėjusiais metais vien liepą Kretingos rajone ugniagesiai degančių kombainų, javų ir ražienų gesinti buvo iškviesti 4 kartus – Naujosios Įpilties, Nasrėnų, Ruginių ir Šukės kaimuose.

Už taisyklių pažeidimus – baudos

Kombainui užsidegus, ugnis plinta itin sparčiai, todėl technikos saugumu bei pirminėmis gesinimo priemonėmis privalo pasirūpinti tiek savininkas, tiek naudotojas. Kombainai privalo būti aprūpinti nemažiau kaip 2 ugnies gesintuvais, turinčiais po 4 kg gesinamosios medžiagos, ir vienu nedegiu audeklu, o kitoje žemės ūkio technikoje turi būti nemažiau kaip 2 gesintuvai su 2 kg gesinamosios medžiagos kiekviename, arba nemažiau kaip 1 gesintuvas su 4 kg gesinamosios medžiagos. Taip pat labai svarbu išvykstant pasitikrinti gesintuvą – jeigu yra manometras, jo rodyklė turi būti žaliame fone. Gesintuvą ir nedegų audeklą būtina laikyti lengvai pasiekiamoje vietoje.

Norėdami sumažinti gaisrų atvirose teritorijose skaičių, Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai vykdo prevencinę akciją „Saugi javapjūtė“ – tikrina, ar laukuose dirbanti žemės ūkio technika tinkamai aprūpinta pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis. Neretai pareigūnus galima sutikti ir prie derliaus supirkimo punktų. Taupant vairuotojų laiką, pareigūnai patikrina, ar transporto priemonė pakankamai aprūpinta gesintuvais, ar atlikta jų periodinė patikra.

Už gaisrinės saugos taisyklių pažeidimus numatyta administracinė atsakomybė, gresia bauda iki 600 Eur. Bet, kaip teigė S. Vasiliauskaitė, didžiausias nuostolis yra netekti savo turto, kurio vertė kartais siekia ne vieną dešimtį ar šimtus tūkstančių eurų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas