Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugsėjis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar tikrinate informaciją, paskleistą socialiniuose tinkluose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretinga užaugino Europos krepšinio vicečempioną!

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-07-29
Europos krepšinio U-20 čempionato sidabro laimėtojas su Lietuvos rinktine Tadas Budrys (dešinėje) patirtu džiaugsmu pasidalino su savo pirmuoju treneriu Vytautu Šližiumi, jaunuosius krepšininkus ugdančiu Kretingos sporto mokykloje.

Iš Podgoricoje Juodkalnijoje įvykusio Europos krepšinio čempionato kartu su Lietuvos rinktine U-20 laimėtą sidabro medalį parsivežė ir Kretingos sporto mokyklos krepšinio trenerio Vytauto Šližiaus auklėtinis, Nacionalinėje krepšinio lygoje Palangos „Kuršiams“ atstovaujantis 202 cm ūgio centro žaidėjas Tadas Budrys.

Vaikinas neslėpė, kad šis rimtas apdovanojimas – pirmasis tarp jo laimėjimų, o ir šalies rinktinei jis atstovavo pirmą kartą. Kartu su šalies rinktine, treniruojama Mindaugo Noreikos, T. Budrys rengtis čempionatui pradėjo dar birželį. Komanda iš pradžių savaitę sportavo Druskininkuose, vėliau tiek pat laiko praleido Klaipėdoje. Latvijoje sužaidus du kontrolinius mačus su šios šalies 20-mečiais – abejas rungtynes laimėjo lietuvaičiai, treniruočių stovykla persikėlė į Vilnių, po to sekė išvyka į Kroatiją, kur su vietos bendraamžiais mūsų krepšininkai pasidalino po pergalę.

„Vilnius ir Kroatija man buvo lemiamas etapas, nes po jo būtent ir paaiškėjo galutinė rinktinės sudėtis, – teigė T. Budrys, kuris rinktinės trenerio M. Noreikos skambutį ir kvietimą dalyvauti rinktinės stovykloje balandžio 1-ą dieną palaikė Melų dienos pokštu. – Šis pokštas baigėsi Europos čempionato sidabru.“

Į Juodkalniją Lietuvos dvidešimtmečių rinktinė vyko su kliūtimis: prieš išvyką rinktinės treneris planavo, kad vaikinai trumpam dar sugrįš į Vilnių, tik tada išvyks į čempionatą. „Pakilus lėktuvui šis buvo nutupdytas avariniu būdu – pasirodo, lėktuvo variklį užkišo paukščių būrys“, – kas privertė pakeisti rinktinės planus, paaiškino T. Budrys, neslėpęs, kad 15 valandų trukusi kelionė autobusu į Juodkalniją buvo sudėtinga, sunki, tam tikra prasme išmušusi iš vėžių.

Komentuodamas savo auklėtinio pasirodymą Europos krepšinio U-20 čempionate, pirmasis Tado treneris V. Šližius sakė, kad Tadas rinktinei buvo naudingas savo jėga, ypač tai „sužaidė“ per susitikimą su Prancūzijos rinktine, kai T. Budrys nugesino jų stiprų centro žaidėją. Būtent prieš prancūzus laimėję 10 taškų skirtumu lietuvaičiai ir pateko į pusfinalį.

„Sunkios rungtynės buvo su čempionato šeimininke Juodkalnijos rinktine. Nors laimėjome, žaisti buvo be galo sunku – daug žiūrovų, sirgalių, palaikančių savo šalies komandą, sukūrė tokią atmosferą, kokioje dar tikrai niekada nebuvo tekę žaisti, o ir po rungtynių išėję į lauką galvojome, kas dabar bus“, – T. Budrys pasidžiaugė, kad pavyko laimėti kovą, atvedusią rinktinę iki finalo.

Kas lietuvaičiams galėjo pakišti koją, kai finalinėse rungtynėse iki aukso buvo taip arti – juk likus 3 min. iki žaidimo pabaigos rezultatas dar buvo lygus?

V. Šližiaus pastebėjimu, gal mūsiškiai per silpnai gynėsi, o ir finalas buvęs toks, kad bet kuris taiklus metimas galėjo pergalę lemti ir vienai, ir kitai komandai.

„Nereikia pamiršti ir to, kad lietuviai žaidė su labai stipria Ispanijos rinktine, kurios didžioji dalis – aukščiausios šalies lygos žaidėjai, turintys tam tikrą žaidybinę patirtį, – kalbėjo V. Šližius, atidžiai sekęs savo auklėtinio žaidimą Europos čempionate ir neabejojęs, kad T. Budrio žaidimas svariai prisidėjo prie rinktinės pergalės. – Tado pasiekimų statistinės žaidimo lentelės neiliustruoja. Jo žaidimas aikštelėje – tai juodas darbas, kova, brovimasis jėga, ko statistika nefiksuoja.“

Kretingiškis Tadas Budrys (antras iš kairės) su Lietuvos U-20 rinktine, iškovojusia Europos krepšinio čempionato sidabro medalius.

Kalbėdamas apie savo auklėtinio sportinę karjerą, V. Šližius akcentavo, kad Tado sėkmės istorija – tarsi iš pasakos apie pelenę: iš pradžių, kai septynmetis berniukas atėjo treniruotis ir žaisti krepšinio, viskas sekėsi kuo puikiausiai. Paskui, kai visi bendraamžiai ūgtelėjo, Tadas kažkodėl nuo visų atsiliko, ir, nors akys degė noru žaisti, jam vis dažniau tekdavo laiką leisti ant atsarginių žaidėjų suolelio. „Buvo momentų, kai vaikinas jautėsi neįvertintas, bet mes ramiai tyliai dirbome, kol įvyko proveržis – pirma, kai Tadas per vieną vasarą driokstelėjo 20 cm ūgio, antra, – kai iš komandos pasitraukė vienas lyderių Kasparas Jonauskas, kažkas turėjo užimti jo vietą. Su šiuo vaidmeniu puikiai susidorojo Tadas“, – prisiminė V. Šližius.

Tuos momentus sakė gerai atsimenantis ir pats T. Budrys: „Visko buvo – norėjau išeiti, bet turiu labai gerą mamą: dviese visada pasikalbėdavome, ji mane labai palaikydavo, nuramindavo, sakydavo „nejuokauk, viskas priešakyje dar“, ir tikrai nenusileido, kai galvojau viską mesti.“

Vis dėlto, trenerio pastebėjimu, jo auklėtinio sėkmę lėmė tai, kad vaikinas visada dirbo daugiau negu bet kuris kitas: „Tado gerosios savybės ir yra jo darbo etika – aš ją pavadinčiau idealia ir tobula. Visada padarys daugiau negu gali, viską – ką reikia, ne kartą ir iš salės yra tekę namo varyti. Visada išnaudodavo laisvas dienas ir jokio – lepinimosi ar lepinimo. Taigi Europos sidabro kaina – sunkus darbas.“

Klaipėdos valstybinėje kolegijoje logistikos vadybą studijuojantis kretingiškis kitą sezoną lieka Palangos „Kuršiuose“, kuriuos treniruoja mūsų kraštietis Povilas Šakinis. Tris sezonus T. Budrys žaidė už „Kretingą“, kai mūsų vyrų krepšinio rinktinė rajonui atstovavo Regionų krepšinio lygoje.

„Norėčiau kilti aukščiau, tačiau neskubu, matysiu, kaip klostysis mano žaidimas“, – nedaugžodžiavo Tadas.

Vertindamas Lietuvos rinktinės U-20 laimėjimą, V. Šližius neabejojo, kad Europos čempionato sidabras kažkiek apmalšino Lietuvos krepšinio medalių badą ir kritikos kalbas, kad Lietuvos krepšinis žlunga.

---

FAKTAI

1. Europos krepšinio U-20 čempionate Lietuvos rinktinės pasiekti rezultatai: finale Mindaugo Noreikos auklėtiniai po permainingos kovos 61:69 (17:26, 20:16, 18:13, 6:14) turėjo pripažinti bendraamžių iš Ispanijos pranašumą. Ispanijos rinktinė laimėjo visus 7 mačus.

Kelyje finalo link lietuvaičiai pusfinalyje 67:63 nugalėjo Juodkalnijos, ketvirtfinalyje 89:79 – Prancūzijos, aštuntfinalyje 75:70 – Vokietijos rinktines, grupių etape 65:75 pralaimėjo Ispanijos, 69:71 – Ukrainos rinktinėms, tačiau 108:66 laimėjo prieš Čekijos ekipą.

2. Lietuvos U-20 rinktinė iki šiol Europos čempionate dukart buvo iškovojusi aukso (1996 m. ir 2012 m.), triskart – sidabro (2005 m., 2008 m., 2016 m.), kartą – bronzos (2004 m.) medalius.

3. Šių metų Lietuvos dvidešimtmečių rinktinės sudėtis: Augustas Marčiulionis (Saint Mary universitetas/NCAA), Jokūbas Rubinas, Augustinas Kiudulas (abu Vilniaus „Perlas Energija“), Dominykas Stenionis (Kėdainių „Nevėžis-Optibet“), Mantas Rubštavičius, Dovydas Butka, Nedas Montvila, Ugnius Jaruševičius (visi Kauno „Žalgiris-II“), Hubertas Pivorius (Šiaurės Kentukio universitetas/NCAA), mažeikiškis Edgaras Preibys („Kretinga“), Tadas Budrys (Palangos „Kuršiai“), Martynas Tamulevičius (Joniškio „Delikatesas“).

---

„Kai pralaimėjome finalą, rinktinės treneris iš pradžių buvo niūrios nuotaikos – supratome, kad nuo Europos aukso mus skyrė tik viena pergalė. Tačiau kai jis mus ir mūsų džiugius veidus pamatė rūbinėje – vienaip ar kitaip, mes Europoje – antri, džiaugėsi kartu su mumis“, – emocijas po finalo prisiminė Tadas Budrys, vidutiniškai aikštėje praleidęs iki 17 min. per rungtynes.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas