Pajūrio naujienos
Help
2022 Lapkritis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar praneštumėte tarnyboms, jei kaimynystėje kūrenama kenksmingomis atliekomis.

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Prezidentas Valdas Adamkus – pirmasis šalies asmuo, kuriam suteiktas aukščiausias Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė.

Šį antradienį, gegužės 17-ąją, Prezidentui Valdui Adamkui buvo įteiktas Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos 100-ųjų metinių proga šiemet įsteigtas Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė. V. Adamkus pagerbtas už demokratijos ir valstybingumo idėjų puoselėjimą. Vienas Prezidentas tarsi nusilenkė kitam Prezidentui. Kretingiškiams – taip pat didelė garbė, nes A. Stulginskis, pasitraukęs iš viešojo gyvenimo, ilgus metus gyveno ir diegė žemės ūkio naujoves mūsų krašte, Jokūbave.

Iškėlė aukštą moralumo standartą

Priėmęs apdovanojimą iš Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, V. Adamkus sakė besijaučiąs išskirtinai  pagerbtas: „Visą sąmoningą gyvenimą stengiausi dirbti savo valstybei, visą gyvenimą visomis  galimybėmis siekiau, kad Lietuva būtų laisva, demokratiška ir europietiška“.

Apdovanojimo ceremonijoje kalbėjęs Prezidentas Gitanas Nausėda akcentavo aukštą V. Adamkaus politinės kultūros ir moralumo standartą, kurį demonstruodamas, jis visuomet išliko supratingu, atjaučiančiu, dėl neteisybės išgyvenančiu ir besipiktinančiu žmogumi.

Anot šalies vadovo, ir  pasitraukus į Vakarus, visa V. Adamkaus veikla buvo nukreipta į tai, kad vieną dieną Lietuva bus laisva. Lietuvos Prezidentas taip pat pažymėjo V. Adamkaus nuopelnus Lietuvai stojant į Europos Sąjungą, NATO ir pasidžiaugė, kad ligi šiol aktyviai dalyvauja visuomeniniame gyvenime, rūpinasi Lietuvos problemomis ir jos reikalais.

Šio apdovanojimo steigimo iniciatorius – Viktoras Pranckietis, o jo skyrimo komisijos pirmininkas – kretingiškių išrinktas Seimo narys Antanas Vinkus. A. Vinkaus teigimu, V. Adamkus savo pavyzdžiu rodė ir rodo, kaip veikia vakarietiška politinė kultūra: „Mokėmės ir mokomės iš jūsų elgesio kultūros. Nuolatos rodome jus pavyzdžiu savo vaikams ir anūkams.“

Jokūbaviškių ryšys su paveldėtojais

Įsteigus naująjį apdovanojimą, pagerbiama ir nepelnytai primiršta iškili A. Stulginskio asmenybė. Jis – antrasis Lietuvos Respublikos Prezidentas, šias pareigas ėjęs 1920–1926 m., taip pat – laikinasis trečiojo Seimo pirmininkas ir Prezidentas, Lietuvos ūkininkų sąjungos steigėjas ir jos pirmininkas.

Jokūbavo dvare A. Stulginskis su žmona Ona ir vienturte dukterimi Aldona gyveno ir puoselėjo modernų ūkį 14 metų, kai pasitraukė iš politinio gyvenimo 1927-aisiais iki pat 1941-ųjų tremties į Krasnojarsko kraštą. Grįžęs į Lietuvą 1956-aisiais iki mirties 1959 m. dirbo Kauno r. Vytėnų sodininkystės ir daržininkystės bandymų stotyje.

Jokūbavo bendruomenė itin brangina Prezidento atminimą: jo vardu pavadinta mokykla– daugiafunkcis centras, kuriame pedagogės Felicijos Stramilaitės iniciatyva įkurtas kraštotyros muziejus. „Didelis pasididžiavimas, kad Parlamentas įsteigė ir A. Stulginskio vardu pavadino garbingą apdovanojimą. Mums, jokūbaviškiams, tai – dar didesnis siekis įgyvendinti bendruomenės sumanytą projektą atkurti istorinę Prezidento dvarvietę“, – kalbėjo F. Stramilaitė.

Jokūbaviškiai palaiko ryšius su JAV gyvenančia Prezidento dukterimi Aldona bei anūku Jonu Linu Juozevičiumi. Šimtmetį perkopusi Aldona perdavė sūnui Jonui Linui atgautą nuosavybę Jokūbave – dabartinį parką, o Jokūbavo bendruomenė užpernai su juo 50-iai metų pasirašė panaudos sutartį.

Gavo lėšų projektui

Jokūbavo kaimo bendruomenė šiemet ėmėsi iniciatyvos senajame parke atkurti medinius dvaro rūmus, kuriuose ir gyveno Stulginskių šeima. Idėjos autoriai numatė į rūmus iš Jokūbavo mokyklos-daugiafunkcio centro perkelti kraštotyros muziejų, įrengti edukacines erdves, kavinę. Dvaro rūmai buvo 2-jų aukštų, mediniai, su kolonomis, užėmė maždaug 300 kv. m. Savo forma pastatas priminė L raidę.

Jokūbavo kaimo bendruomenės centro pirmininkas Mantas Keblys patikino, kad užvakar gavę Kretingos rajono savivaldybės patvirtinimą skirti lėšų – 6 tūkst. Eur – projektui rengti. Projektas, tikimasi, dar šiemet skinsis kelią Seime ir Vyriausybėje, ieškant lėšų statybai.

„Didelė garbė ir įpareigojimas gyvenant tokioje gyvenvietėje, kur įmintos Prezidento Aleksandro Stulginskio pėdos. Įgyvendintas dvarvietės atkūrimo projektas taip pat būtų valstybingumo ženklas, įprasminant iškilią mūsų krašto asmenybę“, – teigė M. Keblys.

---

Aukščiausiu Seimo apdovanojimu – Aleksandro Stulginskio žvaigžde – siekiama įvertinti Lietuvos ir užsienio fizinių ir juridinių asmenų laimėjimus ir indėlį, puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas. Parlamentas jį įsteigė Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos paskelbimo 100-ųjų metinių proga, siekdamas pagerbti iškilią Aleksandro Stulginskio asmenybę.

Seimas Aleksandro Stulginskio žvaigžde apdovanojo ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) senatorių Richardą Josephą Durbiną. Jam apdovanojimas bus įteiktas vėliau.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas