Pajūrio naujienos
Help
2023 Birželis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar žinote, kad Kretinga senesnė už Vilnių ir Kauną?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Susitiko su energetikos ministru

  • Savivaldybėje
  • 2022-05-17
Po susitikimo Lietuvos Respublikos Seime: (iš kairės) Egidijus Viskontas, Dainius Kreivys, Dangiras Samalius ir Tomas Jurgutis.

Praėjusią savaitę Lietuvos Respublikos Seime lankėsi ir su energetikos ministru Dainiumi Kreiviu susitiko Kretingos rajono savivaldybės vicemeras Dangiras Samalius, administracijos direktorius Egidijus Viskontas ir įmonės „Kretingos vandenys“ vadovas Tomas Jurgutis, turintis darbo patirties energetikos sektoriuje. Vicemero inicijuotame susitikime su energetikos ministru buvo aptarti ne tik einamieji reikalai, bet ir galimybės rajonui ateityje gauti lėšų iš Europos Sąjungos fondų pagal planuojamas priemones.

„Per susitikimą su energetikos ministru Dainiumi Kreiviu aptarėme šiuo metu rengiamo „Lietuvos nacionalinio energetikos ir klimato veiksmų plano 2021–2030 m.“ koregavimo procedūrą. Ministro nuomone, reaguojant į geopolitinės aplinkos pokyčius ir siekiant stabilizuoti elektros kainų augimą, būtina didesnį dėmesį skirti elektros gamybai iš atsinaujinančių išteklių. Ministerijos tikslas yra pasiekti, kad 2030 metais iš atsinaujinančių šaltinių Lietuvoje būtų pagaminama 7 gigavatai elektros energijos. Kad būtų pasiektas šis ambicingas tikslas, ministerija ketina palengvinti naujų elektrinių statybos procedūras – norint statyti elektrines nebereiktų keisti bendrojo plano sprendinių, būtų galima statyti elektrines žemės ūkio paskirties žemėje, būtų skatinama hibridinių elektrinių, gaminančių elektrą iš kelių atsinaujinančių šaltinių, statyba, užtikrinamas greitesnis ir efektyvesnis naujų elektrinių jungimas prie skirstomųjų tinklų“, – ministerijos išsikeltus tikslus pakomentavo ir pokalbio esmę apibūdino D. Samalius.

Jo teigimu, Kretingos rajono savivaldybė neketina pasyviai stebėti situacijos energetikos rinkoje ir norėtų aktyviai prisidėti prie valstybės tikslų įgyvendinimo: „Suskaičiavome, kad Savivaldybės administracija, jai pavaldžios įmonės ir organizacijos per metus sunaudoja apie 8 megavatus elektros energijos. Turint mintyje, kad dauguma rengiamo plano priemonių būtų įgyvendinta už Europos Sąjungos lėšas, Kretingos savivaldybė būtų suinteresuota, kad visa jos naudojama elektros energija būtų gaminama iš atsinaujinančių išteklių, o jos gamybai aktyviai panaudojami savivaldybės ištekliai.“

Šiandien Kretingos rajono viešoji Motiejaus Valančiaus biblioteka jau naudoja energiją, pagamintą iš atsinaujinančių išteklių, jau parengtas projektas dėl saulės baterijų statymo ant Marijono Daujoto progimnazijos stogo. „Mes paprašėme ministro, kad savivaldybių institucijoms, norinčioms gaminti elektrą savo, tai yra viešosioms reikmėms, būtų suteiktas prioritetas jungtis prie skirstymo tinklų. Šiuo metu šioje rinkoje dominuojantys stambūs elektros gamintojai rezervuoja skirstomųjų tinklų pajėgumus, bet nevykdo investicijų ir savo padėtimi rinkoje yra linkę „piktnaudžiauti“, – esamą situaciją apibūdino D. Samalius.

Kretingos rajono savivaldybė aktyviai dirba, skatindama gyventojus daugiau naudoti žaliąją elektros energiją buityje ir kasdieniame gyvenime. Pristatydamas ministrui šios srities planus, vicemeras atkreipė dėmesį į socialinius elektros energijos naudojimo aspektus: „Pastaruoju metu išaugo visos energetinių išteklių kainos. Ne išimtis – ir elektros energijos kainos. Deja, teikdamos socialinę ar kitą paramą, savivaldybės negali kompensuoti ar kažkaip kitaip stokojantiems žmonėms sumažinti elektros kainų augimo poveikio. Manau, padėtį šioje srityje reikėtų taisyti – kad tai draudžiančios nuostatos iš teisės aktų būtų pašalintos.“

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas pasidžiaugė, kad pagaliau Lietuva gavo Europos Sąjungos finansavimą, ir ministerija artimiausiu metu pradės įgyvendinti finansavimo priemones. „Iš ministro gavome patikinimą, kad jau rudenį startuos ne viena finansinė priemonė, tad, tikiuosi, aktyviai jose dalyvausime ir mes. Labai svarbu, kad ministras akcentavo „energetinio skurdo“ problemą, ir ji bus sprendžiama dalyvaujant savivaldybėms. Ministro pozicija, kad socialiai remtiniems asmenims bus kompensuojami elektros energijos kaštai, yra sveikintinas žingsnis. Tikimės, kad, pasidarę namų darbus, tikrai startuosime ir šioje priemonėje, o galbūt net tapsime taip vadinama pilotine savivaldybe“, – sakė administracijos vadovas.

Rajono Savivaldybės informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas