Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Su studentų projektais galima susipažinti nuskanavus QR kodus, pateiktus plakate

Ar, pasibaigus pandemijai, turizmas išliks toks pat, koks buvo? Tikrai ne, ir tai jau akivaizdu. Ir anksčiau turizmo verslas išsiskyrė dinamika, keisdavosi populiariausios kelionių kryptys, išpopuliarėjus navigacinėms sistemoms, atsiradus įvairioms apgyvendinimo užsakymo platformoms, padaugėjo savarankiškai keliaujančių žmonių.

Pastaraisiais metais tobulėjant technologijoms išpopuliarėjo dirbtiniu intelektu paremtos programos, kurios palengvina kelionių planavimą, padeda lengviau rasti konkretų objektą ar pramogą.

Šiais laikais keliauti paprasta net ir nemokant užsienio kalbų, nes susikalbėti gali padėti Google vertėjas, dirbtiniu intelektu taip pat paremti pokalbių robotai viešbučių, turizmo informacijos centrų, lėktuvo bilietų užsakymo svetainėse. Keliautojai taip pat pamėgo rekomendacijų sistemas, t.y. kelionės ir jos maršruto bei galimų veiklų planuotojus, kurie, valdydami gausius duomenis ir paties kliento apie save suteiktą informaciją, pasiūlo tinkamiausią kelionės, paslaugų paketą. Pandemija daugybę veiklų, tarp jų – ir turizmą, nustūmė į virtualią erdvę, tačiau, užsidarius sienoms ir lėktuvams nuleidus sparnus oro uostuose, gyvenimas nesustojo, ir žmonių noras pažinti, atrasti naujas vietas, kultūras, žmones, patirti įsimintinų akimirkų nesumažėjo. Šiuo sudėtingu laikotarpiu turizmas iš dalies persikėlė į virtualią erdvę. Atsirado galimybės virtualiai pakeliauti ne tik po didžiuosius Europos miestus ir garsiausius pasaulio muziejus, bet ir po gražiausias, įdomiausias Lietuvos vietas. Per paskutinius kelerius metus Lietuvoje sukurta nemažai virtualaus turizmo produktų. Nacionalinė Lietuvos turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ kviečia leistis į virtualią kelionę „Baltijos keliu šiandien“, taip pat išbandyti virtualų maršrutą „Šventojo Jono Pauliaus II piligrimų kelias Lietuvoje“, atrasti dar nežinomas Lietuvos bažnyčias, vienuolynus ir kitas sakralias vietas. Kultūrinius klodus saugantys Lietuvos muziejai siūlo net kelias dešimtis įvairiausių virtualių turų, o, ko gero, didžiausią virtualių parodų ir virtualių edukacijų pasirinkimą per pastaruosius dvejus metus pasiūlė LDK valdovų rūmų muziejus. Virtualiai pakeliauti galima ir po Klaipėdos Laikrodžių muziejų, Prano Domšaičio galeriją, Palangos gintaro muziejų, išplito virtualios ekskursijos, kurios atvėrė galimybę pamatyti dar neatrastas vietas, pvz., Klaipėdos Kalvystės muziejų.

Klaipėda, šiemet mininti 770 metų miesto įkūrimo jubiliejų, miestiečius ir miesto svečius atrasti miestą kviečia tiek fiziškai keliaujant po miestą parsisiuntus nemokamą audiogidą, tiek ir virtualiai – projektas „Klaipėda 360“. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės bibliotekos vystomas projektas „Krašto paveldo gidas“ šiuo metu jau siūlo galimybę susipažinti su 52 išskirtiniais turistiniais maršrutais Klaipėdos apskrityje, autoriniais lankytinų vietų ir paveldo objektų aprašymais, šiuolaikinėmis ir istorinėmis fotografijomis vienoje vietoje. „Apsiginklavus“ vienu šių maršrutų galima savarankiškai pakeliauti po įdomiausias Klaipėdos, Kretingos, Palangos, Plungės, Šilutės, Pagėgių vietas.

Atliepti naujausias turizmo tendencijas stengiasi ne tik turizmo ir kultūros profesionalai, bet ir Klaipėdos valstybinėje kolegijoje Turizmo verslo specialybės besimokantys studentai: 2019–2021 m., vadovaujami dėstytojų, jie sukūrė nemažai virtualaus turizmo projektų, kuriais kviečia geriau pažinti Klaipėdos senamiestį, Kuršių neriją, taip pat kitas gražias ir išskirtines Lietuvos vietas.

Artėjant 2022 m. turistiniam sezonui į pozityvia linkme besikeičiančią pandeminę situaciją viltingai žiūri ir kelionių organizatoriai, ir vietiniai gidai. Šiais metais, jei situacija susiklostys palankiai turizmui, kruizinės laivybos sezonas prasidėjo jau šią savaitę, ir Klaipėdos uostas tikisi priimti 60 įvairaus dydžio kruizinių laivų. Nors per pandemiją duris užvėrė nemažai turizmo agentūrų, profesiją pakeitė ir dalis gidų, vis dėlto didžioji dalis jų tikisi ir vėl sulaukti svečių iš Vokietijos, JAV, Italijos, Ispanijos ir kitų pasaulio šalių. Užsienio turistai, atvykstantys trumpam į mūsų šalį, vienareikšmiškai pritaria, kad geriausia šalį pažinti po ją keliaujant su vietiniu profesionaliu gidu. Turistų išsiilgę laukia beveik 100 Klaipėdos apskrities gidų gildijos narių. Tikėtina, kad 2020–2021 m. išaugęs vietinio turizmo populiarumas ir toliau skatins lietuvius keliauti po visus penkis Lietuvos regionus ir naudotis vietinio turizmo paslaugomis: eiti į pažintines ir temines ekskursijas, dalyvauti edukacijose ir degustacijose, mėgautis miestų šventėmis ir įvairiausiais kultūriniais, sporto ir pramoginiais renginiais.

Laurencija BUDRYTĖ-AUSIEJIENĖ

Klaipėdos valstybinės kolegijos Verslo fakulteto lektorė, gidė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas