Pajūrio naujienos
Help
2022 Sausis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną2°C debesuotumas 28 %
Naktį1°C debesuotumas 9 %
Apklausa

Ar reiktų į privalomąją karo tarnybą šaukti ir merginas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gripo atvejo – nė vieno, COVID-19 slopsta

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Sveikata
  • 2021-11-26

Gripo atvejo rajone – nė vieno, COVID-19 liga nežymiai slopsta – tokią informaciją Savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje trečiadienį pateikė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kretingos skyriaus vedėja Dalia Jociuvienė.

Tikisi, kad tendencija išsilaikys

Įprastai gripo sezonas kasmet prasideda 40-ąją kalendorinę metų savaitę, spalį, ir tęsiasi iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės, t. y. gegužės mėnesio. Šiam, tai yra 2021–2022 metų, sezonui užsakyta 2 tūkst. 250 gripo vakcinos dozių, gauta 858, per rugsėjį ir spalį sunaudota 801. Skiepijimosi nuo gripo procesą vedėja apibūdino kaip sklandų. Šį rudenį Kretingos rajone susirgimų gripu neužregistruota. Sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis Kretingos rajone mažesnis negu Klaipėdos apskrityje, tik šiek tiek buvo padidėjęs spalio 25–31 dienomis. Pasak D. Jociuvienės, 46-ąją savaitę ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis sirgo 170 asmenų, iš jų 83 vaikai iki 17 metų, ir tai sudarė apie 50 proc.; 45-ąją savaitę susirgusiųjų buvo 215, iš jų 84 vaikai, jie sudarė beveik 40 proc.

Šimtui tūkstančių gyventojų per 14 dienų naujų COVID-19 atvejų užregistruota 728,8. Bet sergamumas šia liga nežymiai slopsta. Nuo lapkričio 1 iki 23 dienos patvirtinta 515 naujų atvejų. Lapkričio I savaitę užregistruoti 183, II savaitę – 154, III – 127 atvejai. Vedėjos pastebėjimu, pasikeitė situacija registruojant atvejus pagal amžių. Anksčiau daugiausia sirgdavo vyresni ir senyvi, o pastaruoju metu – jauni ir darbingi žmonės. Lapkričio mėnesį apie 20 proc. sergančių asmenų buvo 21–40 metų. Išaugo ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų sergamumas. Atliekant epidemiologinį tyrimą, apie pusė susirgusių žmonių nenurodo užkrato šaltinio, teigia, kad nežino, dalis užsikrėtė šeimoje.

Šiuo metu Kretingos rajone nustatyti 9 COVID-19 ligos protrūkiai, iš jų 6 – ugdymo įstaigose, 1 – socialinės globos įstaigoje ir 2 – gamybos ir paslaugų sektoriuose.

Lapkričio 22 d. duomenimis, Kretingos rajone pilnai paskiepytų asmenų buvo 48,1 proc., ir tai, pasak D. Jociuvienės, nėra džiuginantis rodiklis, esame šešti nuo galo. Mažiau pasiskiepijusių yra tik Plungės rajone, Klaipėdos mieste ir rajone, Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose. Lietuvoje pilnai pasiskiepijusių suaugusių asmenų yra 61,5 proc. Tačiau D. Jociuvienė išreiškė viltį, kad susirgimų mažėjimo tendencija Kretingos rajone toliau išsilaikys: yra daug persirgusių, imunitetą turinčių asmenų.

Nauja tvarka: kam izoliuotis, o kam – ne

Nuo lapkričio 17-osios pasikeitė asmenų, turėjusių didelės rizikos sąlytį su sergančiaisiais, izoliavimosi tvarka. Anksčiau persirgę ir pasiskiepiję asmenys, turėję sąlytį su sergančiuoju, neprivalėjo izoliuotis, o dabar daliai jų teks tai daryti arba atlikti testą.

Nereikia izoliuotis tiems, kurie yra persirgę, ir nuo teigiamo testo rezultato praėjo mažiau kaip 210 dienų. Nereikia izoliuotis ir tiems, kurie turi teigiamą antikūnų testą, galiojantį 60 dienų nuo jo atlikimo, taip pat nereikia izoliuotis pasiskiepijusiems, jeigu nuo to laiko praėjo ne daugiau kaip 120 dienų. D. Jociuvienė kalbėjo ir apie kitą naujovę – susirgusiems asmenims nurodžius kontaktus, asmenys mobiliaisiais telefonais gauna žinutes, kurias svarbu perskaityti, pasirinkti rodomą laukelį ir, jei netaikomos išimtys, užpildyti anketą, nuo kurios priklausys, ar laiku žmogus gaus nedarbingumo išmoką. „Nebebus taip, kad gydytojui paskambini telefonu ir pasakai, jog turėjai kontaktą su sergančiuoju ir tau reikia biuletenio. Teks visa tai pagrįsti“, – sakė vedėja.

Vieni neskuba, kiti veržiasi į priekį

Rajono savivaldybės gydytoja Zita Abelkienė pranešė, kad, itin sumažėjus skiepijimosi tempams, sutrumpintos Kretingos vakcinacijos centro darbo valandos. Per praėjusią savaitę paskiepyta 500 žmonių. Tikimasi, kad procesas suaktyvės pradėjus skiepyti trečiąja doze. Nuo Vakcinacijos centro atidarymo dienos iki praėjusio pirmadienio suleista 13 tūkst. 641 vakcinos dozė. Trečiąją dozę gavo 1 tūkst. 250 asmenų, pilnai paskiepytų žmonių rajone yra 20 tūkst. 866, nuo pirmadienio jų skaičius padidėjo 46-iais. Z. Abelkienė pripažino, kad tempai labai maži.

Tarp seniūnijų vangiausiai skiepijamasi Kūlupėnuose – 42,68 proc. gyventojų, aktyviausiai Kretingos mieste – 55,36 proc. Mažiausias sergamumas Imbarės – sirgo 10,72 proc. žmonių, didžiausias Kretingos kaimiškojoje seniūnijoje, čia sirgo beveik 16 proc. žmonių. Dėl Imbarės seniūnijos rodiklio, anot gydytojos, kyla įvairių pamąstymų – seniūnija nutolusi nuo Kretingos mobilaus punkto, galbūt žmonės ten mažai testuojasi?

Pasak Imbarės seniūno Antano Turauskio, šios seniūnijos gyventojai testuotis ir nevažiuoja nei į Kretingos, nei į Klaipėdos pusę, greičiau tam renkasi Plungę ar Skuodą. Į Kretingos mobilų punktą ir patekti sudėtinga – ten didelės eilės. Dėl skiepijimosi Salantų PSPC problemų nėra, kas nori, vakciną gauna, nusiskundimų nėra. Z. Abelkienė sutiko, jog prie mobilaus punkto Kretingoje būna eilės: „Yra sąlyga, kad mėginius tyrimams gali imti tik slaugytojos, o jų mums trūksta.“

Nuo COVID-19 ligos pirmuoju karantino etapu ligoninėje buvo gydomi 284 asmenys, o šiuo etapu – 238. Pirmadienio duomenimis, dabar ligoninėje gydomas 31 asmuo, 3 yra iki 50 m. amžiaus, iš jų paskiepyti 3. Deguonį gauna 28 pacientai. Reanimacijoje nėra nė vieno.

Pradinukams pirks kaukių

Sveikatos apsaugos ministerija žada įteisinti, kad ir pradinukai pamokose nuo gruodžio 1-osios turėtų dėvėti kaukes. Jos turėtų būti mažesnio dydžio. Kaukėmis turėtų aprūpinti tėvai, kaip ir vyresnius vaikus, bet galbūt Savivaldybės Operacijų centro materialinio techninio aprūpinimo grupė gali dalį nupirkti ir mokykloms padalinti centralizuotai? Būtų išspręsta problema – vaikui pamiršus kaukę, atsarginę duotų mokykla.

Rajono švietimo skyriaus vedėjos Astos Burbienės žodžiais, pirminis valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų centro vadovo žodis ir buvo, kad pradinukus kaukėmis turėtų aprūpinti savivaldybės, išlaidas po to jos susigrąžintų iš Finansų ministerijos. Tačiau lapkričio 18-osios sprendime, kuris įsigalios nuo gruodžio 1 d., tokios nuostatos nebeliko. Tiesiog parašyta tai, kas galioja bendrojo ugdymo mokykloms nuo V iki XII klasės: vaikai tiek pamokų, tiek pertraukų metu privalo dėvi medicinines kaukes. Jų nereikės tik aktyvių užsiėmimų metu, pavyzdžiui, per kūno kultūros pamokas arba kai trukdo kitoms veikloms. A. Burbienė pritarė gydytojai, kad pasitaikys atvejų, kai mažieji į mokyklą atkeliaus pamiršę kaukes, o jas reikia turėti, už būtinųjų sąlygų vykdymą ekstremalios situacijos metu atsako ugdymo įstaiga. Vedėja neabejojo, kad atsarginių kaukių pradinukams mokykla turi turėti.

A. Burbienė dar informavo apie situaciją: pedagoginių ir aplinkos darbuotojų sergamumas šiuo metu yra apie 3 proc., bendrojo ugdymo mokinių – apie 10 proc., ikimokyklinukų – apie 15 proc.

Komisija sprendimui rajono pradinukus aprūpinti rezervinėmis kaukėmis iš principo pritarė, kaip sakė V. Turauskaitė, kaukės bus perkamos iš direktoriaus rezervo lėšų. Anot Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialisto materialinio techninio aprūpinimo grupės vadovo Gintaro Bruzdeilino, kaip tik šiomis dienomis bus vykdomas centralizuotas pirkimas per Centrinę perkančiąją organizaciją (CPO), todėl Švietimo skyrių skubino pateikti informaciją, koks būtų kaukių poreikis. Apie 27 tūkst. universalių kaukių Savivaldybė ir šiandien turinti sandėlyje. Tačiau G. Bruzdeilinas suabejojo, ar mažesnio dydžio medicininių kaukių apskritai bus įmanoma gauti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas