Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žmones nuodijantys stogai bus pakeisti dar negreit

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Aktualijos
  • 2008-02-26

Kretingos rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, dauguma senos statybos namų stogų dengti šiferiu, kurio gamybai buvo naudojamas asbestas. Ši medžiaga, pradėjusi irti, gali sukelti vėžinius susirgimus. Atsižvelgdama į esamą padėtį, Aplinkos ministerija parengė Asbesto šalinimo projektą. Tačiau jis kol kas dar nepatvirtintas.

Alfredas Bendikas kol kas stogo keisti neketina. Nuo remonto kretingiškį sulaiko didelės kainos. Jo žiniomis, šiuo metu pakeisti stogo dangą kainuoja apie 50 tūkst. litų.

Pagal parengtą projektą, kurį Vyriausybė turėtų patvirtinti kitą mėnesį, šiferio stogai turėtų būti pradėti keisti po trejų metų – 2011-aisiais. Gyventojams valstybė stogo keitimo 100 procentu nekompensuos, keičiami bus ne visi stogai.

„Beveik visi senos statybos namai Lietuvoje turi šiferio stogus. Susidarytų milžiniškas kiekis, jei keistume visus. Visų stogų nekeisime todėl, kad neyrantis šiferis – nieko blogo. Kenksmingas medžiagas į aplinką skleidžia tik irti pradėjęs šiferis. Pagal projektą, jei jis bus patvirtintas, turėtume įvertinti stogų būklę ir nuspręsti, kuriuos būtina keisti“, - sakė Aplinkos ministerijos Aplinkos kokybės departamento vyriausiasis specialistas Mindaugas Bilkis.

Kretingiškis Alfredas Bendikas pasakojo girdėjęs apie nuodingas šiferio medžiagas. Tačiau kol kas jis nejaučia nerimo. Pasak jo, šiferis atlaikė nepakenkęs 30 metų ir šiuo metu dar neatrodo pavojingos būklės.

„Žinoma, stogą pasikeisti norėtų kiekvienas. Domėjausi tuo. Kaimynas stogą pakeitė už 25 tūkst. litų, tačiau tai buvo prieš kelerius metus. Šiuo metu nauja stogo danga ir darbai kainuoja apie 50 tūkst. litų. Vien darbininkai už stogo dengimą šiuo metu prašo apytikriai 10 tūkst. litų. Tad kol įmanoma, gyvensim su senu stogu, o paskui vaikai tegu žiūri, jei norės – pasikeis“, - kalbėjo A.Bendikas. Jis sutiktų keisti stogą tik tuo atveju, jei valstybė finansuotų bent 50 procentų išlaidų. Tačiau parengtame projekte dar nenustatyta, kiek stogų šalyje reikalingas remontas ir kiek pinigų projektui bus skirta iš valstybės biudžeto.

Algirdo Pakalniškio namo stogas pakeistas. Senasis šiferis jau nebeatliko savo funkcijos – skilinėjo, buvo apaugęs samanomis.

Naudoti asbestą visoje Europos Sąjungoje uždrausta nuo 2005 metų. Tačiau nuo 1961 metų Lietuvoje sunaudota apytikriai 700 tūkst. tonų statybos medžiagų, kuriose yra asbesto. Ši pavojinga medžiaga - ne tik ant stogų: asbestas buvo naudojamas gaminant lubų ir sienų plokštes, vamzdžius, pastatų fasado dangą.

Pasak M.Bilkio, dėl tvarkingų stogų nėra ko nerimauti. „Jei šiferio stogas neyra, jis vėžinių susirgimų nesukelia“, - sakė M.Bilkis.

Tačiau specialistas pripažino, kad Lietuvoje yra atlikta per mažai tyrimų, susijusių su asbestu ir jo daroma žala žmonių sveikatai. „Kažkada buvo tiriami darbuotojai, dirbę su asbestu. Tokie tyrimai yra brangūs, sudėtingi“, - teigė M.Bilkis.

Asbesto šalinimo projekte nurodyta, kad kasmet Lietuvoje nustatoma apie 1 tūkst. 500 plaučių vėžio atvejų. Iš jų apie 50 kasmet gali būti sukelti asbesto.

Pradėjęs irti šiferis skleidžia mikroskopinius asbesto plaušelius. Jų įkvėpus, galima susirgti asbestoze arba plaučių vėžiu. Asbesto sukeltos ligos gali vystytis iki 40 metų.

Pasak M.Bilkio, jei nėra galimybės pakeisti šiferio stogo, yra paprastesnis būdas, kaip išvengti asbesto plaušelių pasklidimo ore. „Šiferio stogą galima nudažyti. Pagerėja ne tik estetinis stogo vaizdas. Dažai suriša nuodingas medžiagas ir neleidžia joms pasklisti į orą“, - sakė M.Bilkis.

Iš Klaipėdos į Kretingą atsikraustęs gyventi Algirdas Pakalniškis pasakojo, kad stogą su šeima keitęs ne todėl, kad išsigandęs kenksmingų medžiagų, o todėl, kad senas šiferis vargiai dengė namo stogą. „Šiferis buvo apsamanojęs, ėmė skilinėti. Tad vien dėl geresnio vaizdo stogą teko pakeisti“, - sakė A.Pakalniškis.

Asbesto šalinimo projektas numato, kad pamažu bus pakeisti yrantys stogai. Tačiau, anot M.Bilkio, teks susidurti su kita problema – kur dėti nuplėštą šiferį. Jo žiniomis, ne visuose šalies sąvartynuose yra įrengtos specialios aikštelės, kuriose galima talpinti medžiagas, kurių sudėtyje yra asbesto. Klaipėdos regione tokių aikštelių nėra.

Kol projektas dar nevykdomas, gyventojai neretai patys imasi keisti šiferio stogus. Jei jis plėšiamas nesisaugant, į orą pasklinda nuodingos medžiagos. Jos gali sukelti įvairius susirgimus, kurie apie save „praneša“ tik po 20-40 metų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas