Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingoje steigiami dveji bendruomeniniai namai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2021-09-07
Bendruomeniniai namai Grafų Tiškevičių gatvėje duris turėtų atverti prieš Kalėdas, sutvarkyti jų teritoriją numatoma pavasarį.

Kretingos mieste atsiras dvejopi bendruomeniniai namai: naujas pastatas, priklausantis Padvarių socialinės globos namams, jau iškilo privačių namų kvartale Grafų Tiškevičių gatvėje, o būstą, skirtą apgyvendinti Socialinių paslaugų centro vaikus, numatyta įkurdinti viename miesto daugiabučio bute.

Įkurtuvės – ligi Kalėdų

Grafų Tiškevičių gatvės Nr. 39 name jau netrukus duris atvers Padvarių socialinės globos namų padalinys, kuriame bus apgyvendinti savarankiški 35–40 metų amžiaus asmenys.

Padvarių socialinės globos namų vadovės Rimos Narmontienės teigimu, šią savaitę su rangovu – bendrove „Napsita“ iš Telšių – turėtų būti pasirašytas darbų priėmimo aktas, rūpinamasi licencija veiklai. Pirmieji gyventojai juose turėtų apsigyventi gruodžio pabaigoje.

„Bendruomeniniuose namuose įrengti 6 vienviečiai ir 2 dviviečiai kambariai, bendra poilsio erdvė, virtuvė, atskiri sanitariniai mazgai. Čia iš viso galės gyventi 8 asmenys. Šis pastatas įsilieja į kvartalą kaip ir bet kuris gyvenamas namas, tačiau jis įrengtas taip, kad atitiktų neįgaliesiems keliamus reikalavimus. Bendras sklypo plotas – 14 arų. Yra ūkinis pastatas dviračiams, žoliapjovei laikyti. Pavasarį teritoriją ketiname apželdinti ir apsodinti“, – kalbėjo R. Narmontienė.

Šių namų statyba kainavo apie 300 tūkst. Eur, jie statomi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis. Padvarių socialinės globos namų vadovė viliasi – Kretingos mieste turėtų iškilti dar vieni bendruomeniniai globos namai, nes visoje Lietuvoje įsigaliojo tendencija juos steigti.

Savarankiški ir nekonfliktiški

Pasak R. Narmontienės, šie bendruomeniniai namai yra jų globos įstaigos padalinys, tačiau žmonės juose gyvens nebe įstaigos ritmu, o kaip namuose, turės daugiau privatumo. Jau atrinkti ir pirmieji jų gyventojai.

R. Narmontienė neslėpė, kad ilgokai užtruko sklypo bendruomeniniams namams paieškos, nes aplinkiniai gyventojai buvo lyg ir išsigandę būsimos kaimynystės, būta nuogąstavimų dėl to, kad į juos atsikraustys žmonės su kompleksinėmis – fizine ir psichine – negaliomis. Todėl ir laikas dėl sklypo paieškų užsitęsė: namai iškilo per 2-jus metus.

„Galiu užtikrinti, kad naujieji šių namų gyventojai nebus konfliktiški, atvirkščiai – gana taikūs žmonės, gebėsiantys sutarti su kaimynais ir kitais kvartalo gyventojais. Jie – gana savarankiški: patys gaminsis valgį, eis apsipirkti, tvarkys namus bei aplinką – jiems bus pastatytas šiltnamis, įrengtos lysvės“, – kalbėjo įstaigos vadovė.

Šių namų gyventojais rūpinsis socialinis darbuotojas ir 2 jo padėjėjai, dirbsiantys pamainomis.

Vadovės nuomone, jei šiems žmonėms būtų įrengtos socialinės dirbtuvės, kaip jau yra kituose miestuose, jie puikiai galėtų pritaikyti savo gebėjimus ir atnešti naudos miestui. „Tačiau socialinės dirbtuvės nėra mūsų įstaigos kompetencija, mums tai būtų per sunki finansinė našta“, – patikino ji.

Nebeliks vaikų namų

Lietuvoje jau nuo 2020-ųjų sausio turėjo nebelikti institucinių vaikų namų, juos taip pat turi pakeisti bendruomeniniai. Kretingoje jau lyg ir buvo parinkta vieta juos steigti – buvo pasirašyta sutartis su Kretingos evangelikų liuteronų bendruomene „Sandora“, kad ši 10-čiai metų perleis naudotis savo turtu – pastatu J. K. Chodkevičiaus gatvėje Nr. 3.

Tačiau Savivaldybė suskaičiavo, kad renovuoti pastatą ir pritaikyti jį apgyvendinti vaikus, kainuotų apie 260 tūkst. Eur. „Savivaldybei nusprendus, kad sąnaudos būtų per didelės – pinigai išleidžiami neįgijus nuosavybės, priimtas sprendimas verčiau pirkti butą, o vėliau galbūt statyti atskirą namą“, – kalbėjo Kretingos socialinių paslaugų centro vadovė Danutė Skruibienė.

Jos žodžiais, buvo skelbtas vienas konkursas, tačiau pasiūlytas butas neatitiko sąlygų, dabar – antras: „Atrodo, kad pagaliau pasiseks: tai būtų 4 kambarių butas viename miesto daugiabučių. Jame galėtų gyventi 6 vaikai, kiekvienam privaloma erdvė – 6 kv. m, taip pat privaloma bendra poilsio erdvė, virtuvė. Privati erdvė vaikams primintų nuosavus namus. Šiuo metu toks būstas reikalingas 2 mūsų įstaigoje gyvenantiems vaikams, kurių amžius 16 ir 17 metų.

Atlaisvintos patalpos – Krizių centrui

Dar kiti du Socialinių paslaugų centro globojami vaikai netrukus paliks ją: viena mergina apgyvendinta Kauno socializacijos centre, netrukus jai sukaks 18 metų, o kitas jaunuolis, kuriam jau yra 18 metų, mokosi specialybės Šilutėje ir į įstaigą sugrįžta tik savaitgaliais.

Bendruomeniniuose namuose vaikais visą parą rūpinsis 5 darbuotojai – 2 socialiniai darbuotojai ir 3 jų padėjėjai. „Tiek žmonių reikia todėl, kad dirbs slenkančiu grafiku: pakaitomis gamins vaikams maistą, padės susitvarkyti, slaugys jiems susirgus – kaip ir šeimoje. Ir nors šiandien tik dviem vaikams reikia atskirų namų, tačiau niekada nežinai, kada jų gali prireikti kitiems“, – teigė D. Skruibienė. Įrengus bendruomeninius namus, centre atsilaisvinusias Vaikų globos tarnybos patalpas ketinama skirti Krizių centrui: šiuo metu gyvena 5 motinos su vaikais, ketinama apgyvendinti dar 2. D. Skruibienė sakė, kad Krizių centro paslaugų poreikis – didžiulis, nes plėtoja pagalbą problemiškoms motinoms, kurios mokomos tėvystės įgūdžių, kad iš jų nebūtų atimti vaikai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas