Pajūrio naujienos
Help
2021 Birželis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną21°C debesuotumas 1 %
Naktį7°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar vėl pabranginus alkoholį ir rūkalus sumažės jų vartojimas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Motiejų Valančių pristatė šiuolaikiškai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Švietimas
  • 2021-06-11
Šiuolaikinę teatro ir muzikos kompoziciją, skirtą Motiejaus Valančiaus 220-osioms gimimo metinėms, sukūrė „Taško teatro“ aktoriai Gediminas Povilavičius ir Solveiga Reklaitytė.

Nuo šiol tarsi pats Motiejus Valančius pasitiks lankytojus savo vardu pavadintoje Kretingos rajono viešojoje bibliotekoje.

Kretingos rajono viešoji Motiejaus Valančiaus biblioteka švęsti Kretingos miesto gimtadienį pradėjo netradiciškai paminėdama savo „patrono“ – rašytojo, vyskupo, blaivybės skleidėjo M. Valančiaus 220-ąsias gimimo metines. Nuolat šiuolaikinių raiškos formų ieškanti biblioteka ir šįkart pristatė originalią teatrinę-muzikinę kompoziciją bei atidengė bibliotekos simbolį – M. Valančiaus hologramą.

Šventės pradžią paskelbusi Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė akcentavo, kad M. Valančius buvo tokia ryški XIX a. mūsų tautos asmenybė, kuriai kartais priskiriamas neoficialus Žemaitijos valdovo titulas.

„Todėl ir norime parodyti, kad į M. Valančių ir šiandien galima pažvelgti kiek kitaip, ne klasikiniu požiūriu, o atrandant neatskleistų ryškių ir įdomių jo asmenybės bruožų. Tai ir norime parodyti naujai sukurtu kultūros produktu – teatrine-muzikine kompozicija“, – akcentavo B. Naujokaitienė, pristatydama Klaipėdos jaunimo „Taško teatro“ aktorius Solveigą Reklaitytę ir Gediminą Povilavičių.

Šiedu jauni aktoriai meniniu žodžiu, sujungtu su repo stiliaus muzikiniais intarpais, įterpdami savitų ir netgi šmaikščių rašytojo biografijos detalių, siekė atskleisti esminius M. Valančiaus siekius, jo idėjas, kūrybinį palikimą. „Šį novatorišką pristatymą – klasikinės ir šiuolaikinės kūrybos dermės junginį – aptarėme išvien su aktoriais, bibliotekai rengiant projektą „Motiejaus Valančiaus kūryba nūdienos kontekste“. Užduotis buvo pakankamai sudėtinga dėl paties kūrybos pobūdžio – ja siekta ne vien skaitytojui suteikti estetinių potyrių, bet ir paskatinti skaityti, dorai gyventi.

Birutė Naujokaitienė pasidžiaugė, kad bibliotekai – garbė Motiejaus Valančiaus gimtadieniu prisidėti prie Kretingos miesto šventės renginių.

Motiejaus Valančiaus kūriniuose išsakytos mintys yra pakankamai nutolusios nuo šiandienos gyvenimo aktualijų, todėl jas pristatyti 2021 m. gyvenantiems žmonėms reikia patrauklia forma, naujais raiškos būdais. Būtent dėl šios priežasties rašytojo grožinės literatūros palikimą siekėme pristatyti šiuolaikiškai, o „Taško teatro“ aktoriai ėmėsi parengti aktualią judesio, garso ir žodžio interpretaciją, kuri, manome, bus puiki edukacinė priemonė vietos bendruomenei“, – apie įgyvendintą projektą kalbėjo M. Valančiaus viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Erika Kazlauskienė.

Šis pasirodymas rugsėjį dar bus parodytas Salantų mieste, Vydmantuose, Darbėnuose, Kartenoje ir M. Valančiaus gimtinėje – Nasrėnuose.

Bibliotekos šventės kulminacija – šviečiančios 2 m aukščio hologramos, kurioje M. Valančius pavaizduotas visu ūgiu su besikeičiančiomis knygomis rankose, atidengimas. Pasak E. Kazlauskienės, nuo šiol tai bus nuolat rašytojo vardu pavadintos bibliotekos hole lankytojus pasitinkantis jos simbolis, vakarais pastatomas prie langų, kad skleistų šviesą Kretingos žmonėms.

„Hologramos tikslas – prezentuoti biblioteką kaip įstaigą. Rinkdamiesi simbolį, svarstėme, gal sukurti biustą, vitražą, tačiau kolektyvui norėjosi M. Valančių perteikti šiuolaikiškai, todėl nusprendėme, kad reikia nuolat šviečiančios hologramos“, – apie simbolio pasirinkimą kalbėjo E. Kazlauskienė.

Holograma nėra autorinis darbas, ją, bibliotekininkams pateikus istorines nuotraukas, sukūrė specializuota įmonė Lenkijoje. Šalia M. Valančiaus, pavaizduoto visu skaitytojams įprastu vyskupo stotu, yra 12 jo garsiausių knygų, kurios rašytojo rankose kas kiek laiko keičia viena kitą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas