Pajūrio naujienos
Help
2021 Birželis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną31°C debesuotumas 13 %
Naktį19°C debesuotumas 13 %
Apklausa

Ar vėl pabranginus alkoholį ir rūkalus sumažės jų vartojimas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vilniuje planuotas pastatyti paminklas tarpukario prezidentui Antanui Smetonai iškils Palangoje – taip, atsižvelgusi į Kultūros ministerijos siūlymą, nusprendė Vyriausybė.

Vyriausybė pritarė pasiūlymui

Praėjusią savaitę vykusio pasitarimo metu kultūros ministras Simonas Kairys informavo Vyriausybę, kad su tuo, kad paminklas būtų statomas Palangoje, sutinka ir paminklo, laimėjusio Vyriausybės skelbtą konkursą, autoriai ir Palangos savivaldybė, pasiūliusi monumentą statyti šiame mieste, kai iškilo nesutarimų su Vilniaus miesto savivaldybe.

„Turime tiek kreipimąsi iš Palangos miesto savivaldybės, turime ir konkursą laimėjusių autorių sutikimą, kurie neprieštarauja ir yra susiderinę su Palangos miesto savivaldybe visus darbinius ir techninius klausimus. Norime pritarimo, kad tiesiog būtų pakeista vieta. Lėšos numatytos ir projektą yra realu realizuoti šiais metais“, – sakė S. Kairys.

Paminklas – atvirlaiškis

Dar buvusios Vyriausybės skelbtą paminklo A. Smetonai konkursą, kuriam buvo pateikti 7 projektai, pernai spalį laimėjo „Gedimino-Antano Sakalio projektavimo firmos“ autoriai G. A. Sakalis, Kazys Venclovas, Indrė Rakauskaitė, pasiūlę Gedimino prospekte, šalia Vyriausybės, pastatyti knygos atvartą arba atvirlaiškį su prezidento portretu vaizduojančią skulptūrą. Projekto autoriai sakė pasirinkę akcentuoti A. Smetonos ne politiko, o visuomenininko, kalbos normintojo, redaktoriaus, knygų ir vadovėlių leidėjo veiklą.

Pristatydami projektą autoriai akcentavo, kad paminklui pasirinkta medžiaga – rūdijantysis plienas – simboliškai atspindi idėją: istorijos kintamumą, laiko poveikį ir tapatumą su aplinka, kas yra itin svarbu integruojant skulptūrinius atminties ženklus urbanistinėse, intensyviai eksploatuojamose miesto erdvėse.

„Skulptūrai naudojama geležis apeliuoja į „geležinės valios“ metaforą, kuri nesunkiai identifikuojama su A. Smetonos asmenybe“, – teigė konkursą laimėję projektuotojai.

Darbus tikėtasi pradėti šiemet, tačiau Vilniaus miesto savivaldybė, iš pradžių dalyvavusi procese, balandžio pradžioje priėmė rezoliuciją prašydama Vyriausybę stabdyti konkursą ir pateikti galimas naujas vietas paminklui. Sprendimas motyvuojamas tuo, kad Savivaldybės atstovai nebuvo įtraukti į Kultūros ministerijos organizuoto projekto konkurso komisijos sudėtį, o projektams pateikti skirta per mažai laiko. Paminklo projektui įgyvendinti Vyriausybė šiemet buvo numačiusi skirti 250 tūkst. eurų. Balandžio viduryje Kultūros ministerija pranešė, kad neorganizuos naujo konkurso A. Smetonos paminklui.

Vieta – prie vasaros rezidencijos

Paaiškėjus, kad Vilniuje paminklas nebebus statomas, Palangos savivaldybė pareiškė, jog yra pasirengusi atiduoti pagarbą buvusiam prezidentui Antanui Smetonai, kuris čia baigė progimnaziją, o būdamas valstybės vadovas kasmet po mėnesį pusantro atostogaudavo su šeima.

Į Palangą atvykę „Gedimino-Antano-Sakalio projektavimo firmos“ projektuotojai kartu su kurorto meru Šarūnu Vaitkumi, Savivaldybės administracijos vadovais ir specialistais apžiūrėjo vietą, kur galėtų iškilti paminklas: skverą Birutės alėjoje šalia buvusios A. Smetonos vasaros rezidencijos – vilos „Baltoji“, esančios prie J. Basanavičiaus g. ir Birutės al. sankirtos. Pasak paminklo autorių, vieta jam tinkama, patį projektą reikės pakeisti minimaliai pritaikant jį šiai erdvei – tai bus sprendžiama rengiant techninį projektą.

Pasak Palangos miesto mero Šarūno Vaitkaus, 2021 metais pastatydami paminklą Prezidentui A. Smetonai palangiškiai ne tik pagerbtų buvusio Lietuvos valstybės vadovo atminimą – tai būtų dar vienas gražus akcentas minint Palangos grąžinimo Lietuvai šimtmetį. Juolab kad A. Smetona kartu su Edinburgo profesoriumi J. Simpsonu dalyvavo Derybinės grupės dėl Palangos grąžinimo Lietuvai darbe ir įnešė svarų didelį indėlį priimant sprendimą, lėmusį, kad šiandien kurortas su pajūrio ruožu iki Būtingės priklauso Lietuvai.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas