Pajūrio naujienos
Help
2021 Birželis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną31°C debesuotumas 13 %
Naktį19°C debesuotumas 13 %
Apklausa

Ar vėl pabranginus alkoholį ir rūkalus sumažės jų vartojimas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos rajono švietimo centras kartu su partneriais – rajono švietimo ir kultūros įstaigomis – vykdydamas Skaitymo skatinimo programą rajone įrodė, kad tarpinstitucinis bendradarbiavimas yra ne tik įmanomas, bet ir neša keleriopą naudą: bendromis pastangomis organizuojami renginiai yra platesnės apimties, apima didesnę auditoriją, yra kokybiški ir patrauklūs. „Tokiu principu norėtume dirbti ir ateityje“, – kalbėjo Švietimo centro direktorė Adelė Mazeliauskienė.

Darbo grupė, kuriai vadovauja Kretingos rajono švietimo centro direktorės pavaduotoja neformaliajam švietimui Vilija Kontrimė, atsižvelgdama į Vyriausybės numatytas skaitymo skatinimo gaires, parengė programą, veiksmų planą, kuris leistų plėtoti skaitymo skatinimo priemonių prieinamumą rajono bendruomenėms, neįgaliesiems, vaikams, paaugliams ir jaunimui, pritraukti kuo daugiau neskaitančių arba mažai skaitančių žmonių, lavinti ankstyvojo skaitymo įgūdžius, formuoti teigiamą požiūrį į skaitymą, populiarinti lietuvių ir kitą literatūrą.

Siekė projekto viešumo

Kretingos viešosios Motiejaus Valančiaus bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja darbo grupės narė Birutė Naujokaitienė teigė, kad projekto autoriai ir vykdytojai įdėjo daug pastangų, siekdami paviešinti šį projektą – kad kuo daugiau skirtingų socialinių grupių ir skirtingo amžiaus žmonių apie jį sužinotų, buvo pasitelkti socialiniai tinklai, ir tai ypač pasiteisino per karantiną, kada teko vengti tiesioginių kontaktų. „Mūsų tikslas – ne tik paviešinti akcijas, iniciatyvas, paskelbti apie renginius, bet ir, patraukliai pateikus informaciją, siekėme, kad ją pamatytų ir neskaitantys žmonės – o gal ir juos sudomins tai, ką mes darome“, – kalbėjo B. Naujokaitienė, kurios pastebėjimu, per karantiną padaugėjo skaitančių žmonių, bet tai nebūtinai susiję su tuo, kad atsirado daugiau laisvo laiko. „Apskritai skaitymo įvaizdis tikrai gerėja, žmonės keičia savo požiūrį į skaitymą. Net ir garsiausi šalies influenceriai rekomenduoja skaityti, tuo dalinasi, ir skaitymas tampa madingu“, – B. Naujokaitienė sakė įsitikinusi, kad popierinė knyga iš mūsų gyvenimo niekur nedings.

Bibliotekų darbuotojai pastebi, kad mėgstantys skaityti žmonės domisi ne tik naujausia literatūra, bet ir leidyklų tendencijomis ir, jeigu numatoma išleisti bestselerį, bibliotekos sulaukia daugybę užklausų. Kretingos viešoji biblioteka, palyginti su kitų miestų, pakankamai gerai aprūpinama naujausiomis knygomis, tik bėda – per mažai egzempliorių, tad norintieji paskaityti naujausią literatūrą turi lukterėti eilėje: tarkim, prie Kristinos Sabaliauskaitės knygos „Petro imperatorė“ II dalies išsirikiavo 26-ių skaitytojų eilė.

Biblioterapija – su psichologe

Skaitymo iniciatyvos rajone autoriai atsiliepė ir į Skuodo bibliotekos kvietimą dalyvauti jų sumanytame renginyje – Skuodo knygų klubo nariai, taip pat ir mūsų rajono knygų mėgėjai skaitė vieną ir tą pačią knygą, kurią aptarė kartu su Kretingos rajono švietimo centro psichologe Vika Gridiajeva. Dalyviai dalijosi įspūdžiais ir patyrimais, ką išgyveno skaitydami, o iškilusiais egzistenciniai klausimais kalbėjosi su psichologe. Biblioterapiją pasirengusi vesti ir psichologė Sonata Vizgaudienė.

Kretingos rajono švietimo centro Pedagoginės psichologinės tarnybos vadovė Vaidota Vaišienė paaiškino, kad jų tarnybos specialistai daug dirba su specialiųjų poreikių vaikais, kurių dauguma turi skaitymo sutrikimų ir kuriems reikia išskirtinės pagalbos. „Bendradarbiaujame su šalies aklųjų biblioteka, ir vaikams, kuriems sunkiai sekasi skaityti, pasiūlome klausytis įgarsintų knygų. Pastebėjome, kad tai duoda didelę naudą“, – kalbėjo V. Vaišienė.

Šiandien, birželio 1 d., vienas tarpinstitucinių renginių „Tėčiai skaito vaikams“, kurį inicijuoja Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras, yra skirtas Vaikų gynimo dienai ir jame dalyvaus ikimokyklinukai, priešmokyklinukai, pradinio ugdymo mokiniai – skaitymas skatinamas per tėvo ir vaiko tarpusavio bendravimą, ryšį.

Skatinimui skaityti darbo grupė yra numačiusi įveiklinti ir netradicines erdves, tas gražiąsias Kretingos miesto, rajono vietas, pro kurias kartais praeiname jų nė nepastebėdami. Be to, Skaitymo skatinimo programa, rengiant mokymus, seminarus, keičia ir jos vykdytojų kompetencijas: šia programa gali pasinaudoti bibliotekininkai, kultūros darbuotojai, kitų institucijų atstovai – Kretingos rajono švietimo centras programos dalyviams išduoda neformaliojo švietimo pažymas.

Skaityti skatina pagal galimybes

Darbo grupės narė Kretingos rajono kultūros centro renginių organizatorė Aušrinė Zulumskytė pripažino, kad tarpinstitucinis bendradarbiavimas turi teigiamo poveikio: „Kuo daugiau tų bendrų ryšių tarp mažo miesto ir rajono įstaigų, tuo geriau ir kultūrai, ir žmonėms – daugiau informacijos, daugiau aiškumo. O parengta Skaitymo skatinimo programa neabejotinai prisideda prie tų ryšių stiprinimo.“

Kadangi Skaitymo skatinimo programa rajone yra ilgalaikė, Kretingos rajono kultūros centras kitais ir dar kitais metais apgalvos ir numatys specialius renginius skaitymo propagavimui. Bet ir iki šiol Kultūros centras, jo skyriai neatsisakė ir organizavo renginius, vienaip ar kitaip prisidedančius prie skaitymo skatinimo tarp įvairių gyventojų grupių. Taip viso rajono mastu buvo surengti poetų Vytauto Mačernio, Marcelijaus Martinaičio, krašto poetės Bronės Liniauskienės, lietuvių kultūros filosofijos pradininko Stasio Šalkauskio paminėjimai. „Pagal galimybes rengėme siužetus, renginius, atsižvelgdami į įžymių žmonių gimtadienius, jubiliejinius metus. Gaila tik, kad dauguma renginių – virtualūs, nes salėje, scenoje tikrai galima kažką daugiau nuveikti ir parodyti“, – pastebėjo A. Zulumskytė, pasidžiaugusi, kad į renginių pynę gražiai įsikomponavo iniciatyva „Proto žvirgždas“, kuri pristato lietuvių autorių aforizmus – žanrą, kuris gal ir nėra toks populiarus, kaip, tarkim, detektyvai ar istoriniai romanai, bet išties vertas dėmesio. Egidijaus Radžiaus teatras rengia polifoninius skaitymus, kai pateikiamas vienas žinomo poeto eilėraštis, kuriam sukuriamas ir meninis fonas.

„Tokie siužetai gal ir neatstoja 3 val. trukmės spektaklio, bet per karantiną ir tokie kultūros grūdeliai byra į tą skaitymo skatinimo aruodą – žmonės įsimena ar iš naujo prisimena poetą, jo darbus“, – kad galimi įvairūs skaitymo skatinimo būdai, neabejojo A. Zulumksytė, vildamasi, kad liepos 2 d. numatytas tradicinis dainuojamosios poezijos vakaras „Baltas paukštis“ tikrai įvyks gyvai, ir šį renginį taip pat bus galima dedikuoti skaitymo skatinimui – vienaip ar kitaip bardai savo atlikimo maniera pristato ne vieno mūsų pamėgtą poeziją.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas