Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Seniau Salantuose bijodavo ir autobusas sustoti: keleivius nuolat apipuldavo chuliganai“, - prisiminė Salantų policijos nuovados viršininkas Žydrūnas Kazlauskas. Jo teigimu, nuovados aptarnaujamoje 159,3 kv. metrų ploto teritorijoje, kuriai priklauso Salantų miestas ir Imbarės seniūnija, nusikalstamumas sumažėjo tada, kai pasibaigė nedarbo laikai.

Vis dėlto Salantų policijos nuovados pareigūnams darbo netrūksta: dažniausiai jie kviečiami malšinti buitinių konfliktų, o kai į diskotekas atvyksta jaunimas iš kitų kaimų – nutraukti muštynių.

Salantų policijos nuovadai Žydrūnas Kazlauskas vadovauja dešimtmetį. Opiausia nuovados problema – trūksta pareigūnų.

Per 15 metų Salantų policijos nuovada gerokai pasikeitė: prieš dvejus metus įsikūrusi seniūnijos patalpose, dabar ji aprūpinta naujausia technika.

Senus automobilius pakeitė trys visureigiai: du „Mitsubishi Pajero Sport“ ir vienas „Mitsubishi L 200“. Jais pareigūnams lengviau išvažiuoti kaimo keliais.

Pareigūnai naudojasi kompiuteriais, videokameromis, diktofonais, fotoaparatais. Šiomis technikos priemonėmis užfiksavus pažeidimą, lengviau aiškintis su pažeidėju.

Bene didžiausia problema – Salantų policijos nuovadoje laisvos dviejų pareigūnų kėdės: apylinkės inspektoriaus ir nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės specialisto. Šiuo metu nuovadoje dirba trys pareigūnai: viršininkas Žydrūnas Kazlauskas, apylinkės inspektoriai Tomas Kubilius ir Robertas Neverauskas.

„Reikia spėti, o kur dingsi“, - paklaustas apie penkių pareigūnų darbo krūvį trims atsakė Ž.Kazlauskas, nuovadai vadovaujantis daugiau negu dešimtmetį.

Prieš dvejus metus Salantų policijos nuovada persikėlė į seniūnijos pastatą. Čia esančioje kameroje pažeidėjai laikinai pabuvoja dienomis, o naktį jie vežami į Kretingos rajono policijos komisariatą.

Maždaug prieš šešerius metus, kai Salantų policijos nuovada buvo įsikūrusi Turgaus aikštėje, joje dirbo 13 pareigūnų. Tačiau tada ir aptarnaujama teritorija buvo didesnė: priklausė ir Grūšlaukė, Plokščiai, Peldžiai, Akmenalė, Kumpikai. Ž.Kazlausko teigimu, kol nebuvo panaikinti pareigūnų etatai, žmonės buvo labiau patenkinti policija: pareigūnai turėjo galimybę greičiau reaguoti į iškvietimus ir pagelbėti.

Anot Ž.Kazlausko, trūksta žmonių, kurie norėtų bendradarbiauti su policija. Šiuo metu yra tik vienas policijos rėmėjas. „Niekas nenori: juk tai yra ir darbas, pavyzdžiui, reikia budėti vakarais. O mes „popierinių“ policijos rėmėjų nenorime“, - sakė Ž.Kazlauskas.

Muštynės kyla su svetimu jaunimu

Vienu „karščiausių taškų“ apylinkėje Ž.Kazlauskas įvardino Salantuose esančią degalinę, kurioje jaunimas pradeda būriuotis penktadienio naktimis, pasibaigus šokiams. Ten įkaušę jaunuoliai ir sukonfliktuoja.

Anot Ž.Kazlausko, šokiuose didelių problemų nebūna. „Jaunimas viešai nebegeria. Pamatę mus, bėga už kampo. Žino, ko atvažiavom, ir todėl mūsų vengia“, - sakė Ž.Kazlauskas.

Tačiau policijos dažniau prireikia šeštadieniais vykstančiuose šokiuose Juodupėnų kaime, ypač kai čia pasilinksminti atvažiuoja jaunimas iš kitų vietovių, dažniausiai - Skuodo.

„Neuždrausta atvažiuoti į kitą rajoną pašokti. Tačiau dėl to neretai kyla konfliktas. Pavyzdžiui, iš pradžių paprašoma nupirkti cigarečių, alaus, o tada - muštynės“, - sakė Ž.Kazlauskas.

Jis prisiminė atvejį, kai plungiškiai vaikinai, susėdę į penkis automobilius, atvyko į Salantus. Kai pareigūnai automobilius sustabdė ir patikrino, jaunuoliai pasiteiravo, kaip nuvažiuoti į Juodupėnus. Policijos pareigūnams kilo įtarimų, todėl jie į Juodupėnus nuvyko kitu keliu. Pasirodo, plungiškiai ketino sumušti juodupėniškį, su kuriuo susipyko dėl merginos.

Salantų policijos nuovada aprūpinta trimis visureigiais, kuriais ypač patogu važiuoti klampiais kaimo keliais. Nuotraukoje – apylinkės inspektorius Tomas Kubilius (kairėje) ir Žydrūnas Kazlauskas.

Salantų specialioji mokykla pareigūnams rūpesčių nekelia, nes auklėtinius akylai prižiūri mokyklos darbuotojai. Ž.Kazlauskas nesiryžta prognozuoti, kaip pasikeis kriminogeninė padėtis Salantuose, jei juose įsikurs Klaipėdos apskrities vaikų socializacijos centras. Jame būtų auklėjami 14-18 metų jaunuoliai, padarę baudžiamojo nusižengimo požymių turinčią veiką ar nuolat darantys administracinės teisės nusižengimus.

„Jei iš tiesų bus uždara teritorija, kaip žadama, tai grėsmės nematau. Nebent šiuos jaunuolius lankys jų draugai, taip pat nevengiantys nusikalsti. Jei paaugliai iš Klaipėdos apskrities vaikų socializacijos centro bandys bėgti, Salantuose jie neužsibus. Trauks ten, iš kur buvo atvežti“, - sakė Ž.Kazlauskas.

Daugiausia darbo – per pilnatį

Visgi pareigūnams dažniausiai tenka malšinti buitinius konfliktus, kurių padažnėja savaitgaliais ir per pilnatį. Ž.Kazlauskas juokavo, kad pareigūnų darbo grafiką sudarinėja, atsižvelgdamas į mėnulio fazę.

Neretai pareigūnai važiuodami malšinti buitinių konfliktų jau iš anksto žino, kaip elgsis nuolatiniai triukšmadariai.

„Vyras namo grįžta girtas – moteris pyksta. Girtam vyrui kas nors neįtinka, pavyzdžiui, per šalta sriuba – ir meta puodą ant grindų. Per šv.Kalėdas teko atvažiuoti į namus, kur susipykus ant grindų buvo išmėtytos mišrainės, silkės...“ - dažniausias buitinių konfliktų priežastis įvardino Ž.Kazlauskas.

Aiškinantis konfliktą, pareigūnams prireikia ir psichologinių žinių. Jei vyro nepavyksta sutramdyti geruoju, jis kurį laiką praleidžia kameroje.

„Jūs mane išvežat, kad po to galėtumėt atvažiuot pas mano žmoną“, - policininkai iš agresyviai nusiteikusių vyrų sulaukia ir tokių priekaištų.

Anot policijos pareigūnų, reta moteris ryžtasi skirtis su girtaujančiu vyru ir pakeisti gyvenimą. Dažniausiai moterys vis tikisi, kad vyras pasitaisys, atleidžia jam už tai, kad smurtauja. Ž.Kazlauskas per savo darbo metus pamena tik vieną atvejį, kai moteris smurtaujantį vyrą padavė į teismą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas