Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kaip palengvinti senų žmonių kasdienybę

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2008-02-01

Į Kretingos socialinių paslaugų centrą gyventojai kreipiasi su prašymais skirti lovų, čiužinių, vežimėlių bei kitų priemonių, palengvinančių žmonių su negalia kasdienybę. Į šį centrą kreipiasi žmonės iš viso rajono. Centras 2007 metais patenkino 243 žmonių prašymus.

Kretingos socialinių paslaugų centro direktorė Beruta Dirvonskienė (kairėje) ir socialinė darbuotoja Žaneta Dirvonskytė teigė, jog kartais žmonės reikalauja ir tokių priemonių, kurios jiems nepriklauso.

Kartais priemonių tenka palaukti

Pasak Kretingos socialinių paslaugų centro direktorės Berutos Dirvonskienės, ne visi į juos besikreipiantys žmonės žino, kokios priemonės jiems priklauso. Žmonės, kuriems skirta nuolatinė slauga, gali gauti čiužinį, lovą, prie lovos – staliuką, skirtą maitinimui, tualetinę kėdę, invalido vežimėlį bei į jį dedamas latekso, grikių lukštų, paralono ir kitokias pagalvėles.

- Praėjusiais metais gavome tris vonios suoliukus, valdomus pultais. Visi jie buvo skirti vaikams,- sakė B.Dirvonskienė.

Anot pašnekovės, keičiasi ir įstatymai. Dar 2006 metais visiems pageidaujantiems buvo skirtos tualetinės kėdės. Tačiau nuo 2007 metų pradžios, pasikeitus įstatymui, tokių kėdžių skyrimas apribotas, bet antrą pusmetį vėl buvo palengvinta jų gavimo procedūra. Toks įstatymų kaitaliojimas kartais taip pat suklaidina žmones.

B.Dirvonskienės nuomone, šeimos gydytojai yra arčiausiai ligonių, todėl objektyviausiai gali įvertinti jų būklę. Tačiau dar pasitaiko gydytojų, kurie vengia nustatyti pacientui negalią, todėl jis negali gauti priemonių. Patys pacientai turėtų pasiteirauti gydytojų, kas jiems priklauso, ir deramai susitvarkyti dokumentus.

Žmonės dabar ypač pageidauja aukštų vaikštynių, kurios naudojamos po klubo operacijų. Kaimuose labiau reikalingos tualetinės kėdės, miete - tualetų paaukštinimai.

- Nors kartais kažko pritrūkstame, tačiau negalime skųstis, jog visai negauname reikiamų priemonių, - sakė B.Dirvonskienė.

Kretingos socialinės pagalbos centras 2007 metais gavo 4 lovas ir 18 lovos čiužinių, todėl pastarųjų stygiaus nejautė. Praėjusią vasarą buvo 18 prašymų vežimėlių, o rudenį visi norintieji juos gavo. Taip pat buvo gauti ir du elektriniai vežimėliai, kurie atiteko vaikams.

Pasak socialinės darbuotojos Žanetos Dirvonskytės, šiuo metu centrui reiktų 4 vežimėlių, 6 kėdžių, 3 lovų, 4 čiužinių nuo pragulų, 2 vaikštynių. Taip pat gimnastikos užsiėmimams su vaikais reikia 3 volų ir kėdutės-gulto. Dalį reikalingo inventoriaus centras gauna ir labdara.

Pageidauja naujų ir modernių lovų

Ž.Dirvonskytė pastebėjo, jog ne visada nebereikiant daikto skubama jį grąžinti. Buvo atvejis, kai žmogui iškeliavus anapilin, artimieji nusprendė pasilikti pulteliu valdomą lovą - gal ateityje dar kam prireiks. Tačiau jiems teko paaiškinti, jog kiti žmonės laukia lovos, todėl daiktą privalu grąžinti.

Kartais žmonės pageidauja tik naujų lovų su grotelėmis ar tik lovų, valdomų pulteliu. Žmonėms siūloma nors laikinai paimti seną daiktą, o gavus naują ir geresnį, jį pakeisti. Tačiau ne visi taip sutinka.

Pasitaiko, kad iš vienų namų daiktas gabenamas tiesiai į kitus.

Anot Ž.Dirvonskytės, ne visada galima išpildyti visus žmonių pageidavimus. Kartais žmonės netiki, jog centras neturi pageidaujamos priemonės.

Sulūžus lovai ar susitepus čiužiniui, jie vežami į Klaipėdą remontuoti ir valyti. Tačiau ne visada išvalyti ar išskalbti daiktai betinka naudoti.

Direktorė pastebėjo, jog kasmet daugėja žmonių, prašančių inventoriaus bei norinčių namuose gauti priežiūros paslaugas. Apie tai žmonės sužino vieni iš kitų. Ši paslauga populiarėja, nes nebėra slaugos namų.

Šiuo metu Kretingos socialinių paslaugų centras rajone namuose prižiūri 78 žmones. Juos aptarnauja 17 darbuotojų. Norinčių, kad būtų prižiūrimi namuose, eilėje dar laukia apie 10 žmonių. Tačiau tam trūksta etatų.

Anksčiau žmonės buvo prižiūrimi nuo kelių iki 20 valandų per savaitę. Nuo 2008 metų pradžios šis laikas sumažintas iki 10 valandų. Kadangi žmonės nelankomi savaitgaliais, tai pirmadienį atėjus tenka sugaišti daug laiko juos prausiant, keičiant patalynę bei atliekant kitus darbus. Anot Ž.Dirvonskytės, 10 valandų per savaitę žmogaus priežiūrai nepakanka.

Ieško būdų padėti

Socialinių paslaugų centro direktorė mano: jei pavyktų laimėti parengtą projektą „Dienos socialinės globos paslaugos senyvo amžiaus asmenims“, daliai Kretingos ir šalia esančių kaimų senyvo amžiaus žmonių gyvenimas pagerėtų.

Tokiu atveju tikimasi surinkti dvi žmonių grupes, 20 – 25 žmones, kuriuos rytais artimieji atvežtų arba jie patys atsivežtų globotinius. O vakarais jie vėl būtų parvežami į namus. Už pietus kai kam dalį pinigų gal ir reikėtų užsimokėti, tačiau žmonės čia galėtų ne tik saugiai praleisti laiką, bet ir pabendrauti. - Žmonės, jau dabar išgirdę apie tai, klausia, kada atsidarys „senukų darželis“, - sakė Ž.Dirvonskytė.

Ar toks „darželis“ atsidarys, turėtų paaiškėti pavasarį.

Daugiau: antčiužiniai


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas