Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vadovavimas daugiabučio bendrijai, nepasidomėjus įstatymais, gali baigtis teismu ir pinigine bauda. Topolių akligatvio 1-ojo namo bendrijos pirmininkė Janina Račkauskienė buvo nubausta 5 tūkst. litų bauda. Dvejus metus kas mėnesį iš pensijos ji turės valstybei sumokėti po 208 litus. Moteris teigia nežinojusi, kad bendrijos darbuotojai, kuriems buvo mokama simbolinė alga už atliktą darbą, turi mokėti mokesčius „Sodrai“.

Bendrijoje yra šeši darbuotojai – bendrijos pirmininkė, buhalteris, du liftininkai, valytoja, katilinės prižiūrėtojas. 15 metų, nuo pat bendrijos įkūrimo, šie žmonės dirbo nemokėdami mokesčių „Sodrai“. Prieš penkerius metus pradėjusi eiti bendrijos pirmininkės pareigas J.Račkauskienė teigė bendrijos reikalus tvarkiusi taip, kaip jie buvo tvarkomi iki jai pradedant dirbti. Jos žiniomis, iš 60-ies jai žinomų bendrijų tik dvi funkcionuoja teisėtai, tai yra moka mokesčius valstybei.

Per penkerius metus J.Račkauskienės vadovaujamos bendrijos darbuotojams buvo sumokėta 52 tūkst. litų algų. Nė vienas litas neatiteko valstybei. Situacija išaiškėjo tik J. Račkauskienei pareiškus norą atsistatydinti iš pirmininkės pareigų bei užsakius bendrijai reviziją. Pagal Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymą bendrijos pirmininko veiklą kontroliuoja revizijos komisija. Pasibaigus kiekvieniems ūkiniams metams, revizoriai turi atlikti nuodugnų bendrijos veiklos patikrinimą. Topolių akligatvio daugiabučio bendrijoje revizijos nebuvo trejus metus.

„Norėjau atsisakyti pirmininkė pareigų, todėl pasikviečiau revizores, kad būtų patikrinta mano veikla. Joms bendrijos buhalteris Feliksas Butkus pateikė dokumentus. Ten buvo rasta netikslumų. Revizorės iš buhalterio pareikalavo papildomų dokumentų. Šis atsisakė juos pateikti. Revizorės apie nesumokėtus mokesčius pranešė Mokesčių inspekcijai. Nors už esamą situaciją bendrijoje buvome atsakingi visi, atsakyti turiu aš viena. Nors sąžiningai dirbau savo darbą – pati rūpinausi namo aplinka, name buvo padarytas laiptinių remontas, užtaisytos namo lauko sienų siūlės, o bendrijai sutaupiau 17 tūkst. litų“, - sakė J.Račkauskienė.

Visas bendrijos narių bei pirmininko teises ir pareigas nustato Lietuvos Respublikos daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymas. Pagal jį bendrija privalo laiku mokėti įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytus mokesčius, įmokas ir rinkliavas.

Įstatymai visiems vienodi

Aplaidus įmokų mokėjimas ir netvarkinga buhalterija Savanorių gatvės 43-ojo namo bendriją atvedė į teismo salę. Bendrijos skolos vandentiekiui, komunalininkams dėl buhalterės kaltės pasiekė apytikriai 60 tūkst. litų.

„Teisminis procesas dėl įsiskolinimo vyksta antrus metus. Už situaciją turėtų atsakyti bendrijos buhalterė. Nežinome, kur dingo pinigai, nes trūksta popierių“, - pasakojo minėtos bendrijos narė (redakcijai vardas ir pavardė žinomi).

Visų be išimties bendrijų veikla yra paremta teisiniais aktais. Jų privalo laikytis tiek savarankiškai savo namui vadovaujanti bendrijos taryba, tiek administratoriaus valdoma bendrija.

„Skirtumas tarp savarankiškos bendrijos ir administratoriaus valdomos bendrijos yra tas, kad iš administratoriaus bendrija gauna kvalifikuotą valdymą. Mes domimės teisės aktais, pasikeitimais, ir bendrijų valdymas yra tiesioginis mūsų darbas. Bendrijose problemos dažnai kyla todėl, kad jų pirmininkai dirba kitus darbus. Jie neturi laiko pasidomėti įstatymais, nesusiduria su jais kasdien. Todėl gali kilti net ir rimtų nesusipratimų, pavyzdžiui, kaip Savanorių gatvės 43-ojo namo bendrijoje. Dažnai bendrijų pirmininkai dokumentuose įvardijami kaip asmenys, atliekantys darbą visuomeniniais pagrindais. Tačiau neoficialiai gauna tam tikras pajamas už darbą. Tai jau yra nelegalu“, - sakė bendrovės „Kretingos būstas“ referentė Valerija Žalienė.

„Kretingos būstui“ šiuo metu priklauso 10 bendrijų. Didžioji jų dalis yra turėjusi nemalonumų dėl bendrijos valdymo. Pasak V.Žalienės, į bendrovę „Kretingos būstas“ dažnai pereina tos bendrijos, kurios nebesugeba pačios tvarkytis.

„Bendrovei priklausančios bendrijos ir toliau turi savo valdybas bei pirmininkus. Skirtumas tas, kad jie bet kada gali kreiptis į mus dėl dokumentų tvarkymo, kitų oficialių dalykų. Tai nepanaikina bendrijos autonomijos, tik padeda ją valdyti pagal įstatymus. Žinoma, yra ir kitokių niuansų – savarankiškos bendrijos yra lankstesnės. Pavyzdžiui, savarankiškos bendrijos kada panorėjusios gali skelbti rinkliavas, reikalingas kokiems nors namo remonto darbams. Mes to daryti negalime. Bendrijų pirmininkai galbūt geriau žino bendrijos poreikius ir geriau atlieka savo darbą, tačiau „Kretingos būstas“ yra legalus administratorius“, - kalbėjo V.Žalienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas