Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Slidi ne tik žuvis, bet ir jos kaina

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Aktualijos
  • 2008-01-08

Į redakciją kreipėsi moteris, „Maximos“ prekybos centre, Rotušės aikštėje. pirkusi kelias pakuotes šaldytos žuvies - glazūruotos pangasijų filė be odos.

Kasoje paaiškėjo, kad ji turi sumokėti ne tik už žuvį, bet ir už glazūrą, tai yra ledą.

Ledo ir žuvies kaina - vienoda

Ant visų žuvies pakuočių buvo nurodyta masė ir grynoji masė. Moteris sumokėjo už nurodytą masės svorį, t.y. už pakuotėje esančius ledus ir žuvį. Pirkėja įsitikinusi, jog turėjo mokėti tik už grynąją masę - žuvį.

Pasak moters, kiek anksčiau, „Maximoje“, Žemaitės alėjoje, ji taip pat pirko šaldytos žuvies. Tačiau ten po ginčų žuvies kaina buvo suskaičiuota pagal grynąją masę. Anot moters, yra net įstatymas, kuriame nurodyta, kad reikia mokėti už grynąją masę. Moteris šaldytą žuvį perka dažnai, ir, mokėdama už ledą, jaučiasi ne tik mulkinama, ji patiria ir nuostolių.

Žmones klaidina nekonkretūs įstatymai

Pasak Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Normanto Žeimio, yra teisės aktai, kurie reglamentuoja glazūruotų užšaldytų žuvininkystės produktų kainų nustatymą.

Vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 119:2002 „Maisto produktų ženklinimas“ ant pakuotės turi būti nurodyta užšaldyto žuvininkystės produkto masė su glazūra ir grynoji užšaldyto žuvininkystės produkto masė be glazūros, už kurią pirkėjas ir turi mokėti.

Privaloma nurodyti ir kiekvienos vartotojui parduodamos prekės pardavimo kainą bei tos prekės standartinio vieneto (1 kg ) kainą.

Prekės pardavimo ir standartinio vieneto kainas nurodo pardavėjas kainų etiketėse prie prekės arba ant prekės (pakuotės). Dažnai parduotuvėse prie šaldiklių su žuvimi kainos sudėtos taip, kad sunku susigaudyti, kuri kaina kokiai žuviai priklauso. Todėl pirkėjams būtų paprasčiau, jei kainos būtų rašomos ant pakuotės. Nors ant glazūruotų pangasijų filė be odos etiketės ir atspausdinti žodžiai „kaina“, „suma“, tačiau daugiau nieko neparašyta. Kiek iš tiesų reikės pirkėjui mokėti už žuvį, jis sužino tik kasoje.

Bendrovės „Salų žuvys“, kurios produkciją pirko moteris, atstovai teigė, jog normalu perkant glazūruotą žuvį mokėti už glazūrą, tai yra – ledą. Anot jų, perkant žaliuosius žirnelius ar marinuotus burokėlius, žmogus moka ir už skystį.

Tačiau žmogus, pirkdamas žirnelius ar burokėlius, iš anksto žino, kiek už juos reikės mokėti. Pirkdamas glazūruotą žuvį, pirkėjas nežino, ir kokia leistina ledo norma pakelyje. Juk jame gali būti puskilogramis žuvies ir kilogramas ledo. Vadinasi, kuo daugiau ledo, tuo didesnis pelnas.

Kai visoje Lietuvoje pirkėjai už ledą moka kaip už žuvį, iš Ūkio ministerijos gauti trumpą ir konkretų atsakymą, ar tai teisinga, - kol kas nepavyko.

Ar pakuotės ženklinimas atitinka reikalavimus, tikrina Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, tačiau ji nekontroliuoja, ar teisingai suskaičiuota kaina. Tuo rūpinasi Kriminalinės policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimų skyrius.

Ar teisingai nustatyta grynoji produkto masė, tikrina Lietuvos metrologijos inspekcija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas