Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pūgų varstomą savaitgalį darbėniškiai savo namuose sulaukė netikėtų svečių. Giedodami kalėdines giesmes po namus vaikščiojo Trys Karaliai. Kadaise, gimus Jėzui, Trys Karaliai iš Rytų šalių atnešė kūdikiui dovanų – aukso, smilkalų ir miros. Darbėnų Trys Karaliai taip pat buvo dosnūs – jie apdovanojo gražiausiai savo namus šv. Kalėdoms papuošusius darbėniškius.

Trys Karaliai ir Žvaigždė (iš kairės) Antanas Mockus, Petras Pučkorius, Onutė Mažeikaitė ir Artūras Juška į tolimesnes sodybas važiavo visureigiu. „Arklius iškeitėm į ratus“, - juokavo A.Juška.

Puošniausiai žiemos šventes pasitiko Daiva ir Arūnas Dudėnai, Albina ir Romanas Raišiai, Arūnas ir Vaiva Butkai, Ona ir Romualdas Intos, Elena ir Valys Jurčiai, Ona ir Algimantas Narmontai, Irena ir Povilas Giedros, Ona ir Rimantas Benečiai, Irena ir Valys Butkai, Edita ir Arūnas Račkai, Birutė ir Gintaras Barkauskai, Jeronima ir Antanas Stonkai, Vaidutė ir Jonas Galdikai, Jurena Lubienė, Eleonora Rojienė.

Trys Karaliai – Kasparas (Darbėnų kultūros centro vadovas Artūras Juška), Merkelis (Grūšlaukės kultūros centro meno vadovas Petras Pučkorius) ir Baltazaras (mokytojas Antanas Mockus) kartu su Žvaigžde (Darbėnų kultūros centro darbuotoja Onutė Mažeikaitė) – giesmėmis visus darbėniškius pakvietė į šv. Mišias. Tradiciškai bažnyčioje Trys Karaliai pasveikino žmones, linkėdami gerų metų ir giedodami šv. Kalėdų giesmes. Po šv. Mišių apdalinę puošniausių namų savininkus dovanomis, Trys Karaliai išėjo lankyti darbėniškių namų.

Darbėnų Trys Karaliai lankė gyventojus persirengę autentiškais Renesanso laikotarpio didikų rūbais – blizgančiomis ir puošniomis kepurėmis, plačiomis trumpomis kelnėmis, švarkais su pūstomis rankovėmis. Persirengėliai niekaip nesutiko pasidalinti paslaptimi, iš kur gavę tokius puošnius drabužius.

„Galiu tik papasakoti, kad jei ne vienas geras dėdė, Trys Karaliai pas darbėniškius būtų gerokai pavėlavę – jei būtų gavę ne tas puošmenas. O kai jas gavom, tai ilgokai staipėmės prieš veidrodį, negalėdami atsistebėti savo karališkumu“, - Darbėnų klebonijoje juokavo Kasparu persirengęs A.Juška.

Tris Karalius darbėniškiai pasitiko svetingai – vaišėmis ar bent geru žodžiu. Kiekvienų aplankytų namų durų staktas Trys Karaliai žymėjo savo vardų inicialais – K+M+B. Senovėje lietuviai tikėjo, kad šis užrašas apsaugo namus nuo perkūno ir velnio. Bitininkai sausio 6-ąją bažnyčioje šventinta kreida apie avilius brėždavo ratus, kad bitės vasarą neišleistų spiečiaus.

Darbėnuose žmonės šnibždėjosi, kad gal Trys Karaliai atkeliavo net iš Kretingos.

„Kur jau čia iš Kretingos – mes geresni net ir už Vilniaus karalius. Tokių šaunių visoje Lietuvoje nėra. Esame galbūt išminčiai, o galbūt ir karaliai – nėra vieningos nuomonės, kaip ir apie tai, jog manoma, kad vienas iš karalių buvo tamsiaodis. Kalbėjomės ir diskutavom, nagrinėjom įvairius šaltinius ir konsultavomės su klebonu apie Trijų Karalių tradicijas“, - pasakojo persirengėliai.

Kad savo vaidmenį jie atliko įtikinamai, išdavė ne vienoje vietoje išgirsti darbėniškių komentarai: „Kur gi aš čia papuoliau?“.

„Džiugu matyti gerus žmonių norus ir aktyvumą. Tikiuosi, kad ir kitais metais šaunieji Trys Karaliai nepadidžiuos ir užsuks į Darbėnus. O atgaivinta sena tradicija galėtų tęstis ne vienerius metus“, - sakė Darbėnų klebonas Arūnas Bladžius.

Paprotys sausio 6-ąją dieną vaikščioti po namus persirengus Trim Karaliais įsigalėjo dar XIX amžiuje. Persirengėliai vaikščiodavo po kiemus, sveikindavo visus giesmėmis ir rinkdavo dovanas. Kartu tai buvo ir kaimynų pasveikinimo su Naujaisiais metais tradicija. Senovėje Trys Karaliai puošdavosi blizgančiomis popierinėmis karūnomis ir baltais apsiaustais. Užėję į namus persirengėliai ne tik pagiedodavo, bet ir pasveikindavo šeimą tokiais žodžiais: „Tegu bus pagarbintas Jėzus Kristus. Atėjo Trys Karaliai, atnešė Viešpačiui dovanų. Gal ir mums ką padovanosite?“.

Buvo įprasta Tris Karalius pasodinti prie stalo, pavaišinti. Jaunos merginos jiems dovanodavo rankšluosčius, vilnones pirštines, o kartais ir pinigų.

Tradicija Trijų Karalių dieną vaikščioti po namus išnyko XX amžiaus viduryje – kai užklupo karai, trėmimai.

Dar visai neseniai, XX amžiuje, visi norintys persirengti Trimis Karaliais ir vaikščioti po namus turėdavo gauti klebono ar net Savivaldybės pažymėjimą, kad nėra apsišaukėliai. 1934 m. Vilniaus magistratas buvo išdavęs tokius leidimus net 63 grupėms žmonių, kurie persirengdavo karaliais.

Trys Karaliai „karaliais“ pradėti vadinti tik viduramžiais. Taip nutiko todėl, kad tikėta, jog jie atkeliavo iš turtais garsėjančių Rytų šalių. Iš tiesų Kasparas, Merkelis arba Melchioras ir Baltazaras buvo trys išminčiai. Jie stebėdavo dangaus kūnų judėjimą. Gimus Jėzui, danguje nušvito nauja žvaigždė, kuri ir atviliojo tris išminčius į Betliejų – pranašystė skelbė, kad naujos žvaigždės pasirodymas praneš apie Atpirkėjo atėjimą į žemę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas