Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Iš 38 Kretingos autobusų parkui priklausančių autobusų pats naujausias – dešimties metų „Mercedes“ markės. Rajono keliais vis dar teberieda 30-ies metų senumo labdara gautas „Man“ autobusas, o mieste galima išvysti ir senučius „Ikarus“. Kaip ir visoje šalyje, Kretingoje trūksta lėšų autobusams atnaujinti. Kretingos savivaldybė į Autobusų parko techniką nėra investavusi nuo 1998-ųjų metų.

„Lyginant Kretingos autobusų parko gerovę su kitų miestų, esame per vidurį. Neturime naujų autobusų kaip Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestai. Tačiau mūsų mieste jau nebevažinėja seni „LAZ“ markės autobusai“, - sakė bendrovės „Kretingos autobusų parkas“ direktorius Vytautas Ročys.

Kretingos autobusų parko direktorius Vytautas Ročys įmonei vadovauja dešimt metų.

Taupyti neleidžia seni autobusai

Šiuo metu Lietuvoje keleivinio transporto įmonės turi daugiau negu 3 tūkst. transporto priemonių. Apie 77 procentai jų yra senesnės negu 10 metų – nuolat reikia remontuoti.

Kretingoje autobusai sezonui parengiami liepos ir rugpjūčio mėnesiais: keičiamos pavarų dėžės, tiltai, varikliai, stabdžių sistemos. Pastarosioms Autobusų parko šaltkalvių brigada skiria daugiausiai dėmesio.

„Sena technika gali ir pridaryti bėdų. Reikia užtikrinti keleivių saugumą, todėl autobusų stabdymo sistemas tikriname ir atnaujiname nuolat. Tai ypač svarbu tiems, kurie važinėja blogais kaimo keliais. Kol kas mūsų vairuotojai nėra padarę įskaitinių avarijų, tačiau seni autobusai reikalauja nuolatinės priežiūros“, - kalbėjo V.Ročys.

Visiems autobusų parko autobusams kas pusę metų yra reikalinga techninė apžiūra. Ji kiekvienam autobusui yra planuojama iš anksto – kad vairuotojai neliktų be darbo ir nenutrūktų esami maršrutai.

Techninei apžiūrai rengiamas autobusas nenaudojamas darbui 1-2 savaites.

„Dėl techninės apžiūros nepanaikinamas nė vienas esantis maršrutas. Turime autobusų rezervą. Vairuotojai dirba brigadomis, todėl taip pat nelieka be darbo. Tačiau jei turėtume naujus – iki 5 metų – autobusus, sutaupytume darbuotojų laiko ir lėšų. Investuoti pinigus į senus autobusus neprotinga, nes jie genda nuolat. Bet nėra kitos išeities – kol kas naujesnių neturime“, - sakė V.Ročys. Dėl senų autobusų nesutaupoma ir degalų: Kretingoje jau nebenaudojamiems „LAZ“ reikia 40 litrų šimtui kilometrų, „Ikarus“ „suryja“ 34 litrus, vakarietiškiems naujesniems autobusams šimtui kilometrų tereikia 27 litrų kuro.

Reisams į užsienį reikia pusės milijono

Jau penkerius metus bendrovė neberengia tarptautinių maršrutų – turimi autobusai nebeatitinka reikalavimų. Šiuolaikiniuose tolimųjų reisų autobusuose privalo būti kondicionierius, tualetas, televizorius. Toks apytikriai penkerių metų senumo autobusas gali kainuoti apie pusę milijono.

Algimantas Gagilas vairuotoju dirba 25 metus. Jis pripažino, kad kartais - dažniausiai dėl mažo atlyginimo - pamąsto keisti darbą.

„Vežiojame keleivius po visą Lietuvą – tam mūsų parko autobusai dar yra tinkami. Turime ir užsakomųjų reisų – į Kretingą atvykusiems turistams dažnai reikalingi autobusai. Tikrai gaila, kad ne visada galime pasiūlyti geros kokybės“, - apgailestavo V.Ročys.

Didžiąją dalį lėšų bendrovė gauna iš Palangos, Klaipėdos, Naujosios Akmenės maršrutų. Nuostolingiausi – nuošalesnių kaimų maršrutai.

„Dauguma maršrutų į kaimus yra pritaikyti moksleiviams. Tokie autobusai išvyksta anksti – apie šeštą ryto, todėl yra nepatogūs kitiems keleiviams. Šie maršrutai išskirtinai pritaikyti moksleiviams, o ne mokiems keleiviams“, - sakė V.Ročys.

Kils kainos ir nauja autobusų stotis

Šiuo metu Kretingoje vietoje buvusio autobusų stoties pastato – plynė. Jos vietoje turėtų iškilti naujas pastatas. Jau parengtas projektas, kuris sausio mėnesį bus pristatytas rajono taryboje.

„Reikia nuspręsti, kaip bus finansuojamos statybos. Autobusų stotis yra viešo naudojimo objektas, todėl jis neneš pelno ir pati įmonė jo pastatyti negali. Kartu apsvarstysime ir maršrutų kainų kėlimą“, - kalbėjo V.Ročys.

Vežimo paslaugų kainos kils – tai nulėmė brangstantis kuras, kylančios kainos, atlyginimai vairuotojams. Pasak V.Ročio, Kretingos autobusų parko maršruto kainos – pačios mažiausios visoje Lietuvoje. Įmonė yra nedėkingame regione.

„Šalia Kretingos yra įsikūrusi ne viena krovinių pervežimo įmonė. Jose vairuotojams siūlomos dvigubai didesnės algos, negu gali pasiūlyti Autobusų parkas. Todėl sunku išlaikyti vairuotojus, tenka įkalbinėti, o algų nėra iš ko kelti“, - sakė V.Ročys.

Vairuotojai sensta, o į jų vietas jauni nebeateina. Atbaido mažos algos ir sunkus darbas.

„Mano darbo diena kartais prasideda penktą ryto. Reikia parengti autobusą maršrutui – pripilti degalų, jei žiema– nuvalyti sniegą, atšildyti langus. Tenka dirbti ir iki vėlumos – vežioti žmones beveik iki dvyliktos nakties. Autobuse kartais sutinku net šventes. Kasdien tenka bendrauti su daugybe žmonių – ne visada ir ne visi būna malonūs. Tačiau stengiuosi nekonfliktuoti. Dažniausiai konfliktai kyla dėl autobuso sustojimo vietos. Žmonės yra išlepinti važinėjimo mikroautobusais. Šie sustoja, kur tik keleivis paprašo. Tačiau mes negalime bet kur sustabdyti didžiulio autobuso – mieste iškart susidarytų kamščiai“, - pasakojo 25-erius metus autobusų parke dirbantis kretingiškis Algimantas Gagilas.

Jo, kaip ir visų vairuotojų pareiga, - ir autobusų remontas: šaltkalvių brigada nespėja remontuoti technikos.

„Toks jau mūsų specifinis darbas. Turi mokėti ne tik vairuoti, bet ir išmanyti remonto darbus. Technika sena, todėl genda dažnai. Taip pat nesinori sugesti kelyje. Vos tik kilus įtarimui dėl kokių nors defektų, autobusas keliauja į garažą. Deja, dėl lėšų stygiaus esame priversti taupyti net detalėms. Tarkim, vietoj kokybiškos ir ilgai tveriančios detalės reikia pirkti galbūt dešimt kartų pigesnę, bet ne tokią kokybišką ir patvarią. Vis dėlto patiems remontuoti autobusus nėra problema – galima dirbti ir su sena technika. Blogiausia, kad vairuotojams mokamos mažos algos“, - sakė Kretingos autobusų vairuotojų profesinės sąjungos pirmininku išrinktas A.Gagilas.

Vidutinis autobuso vairuotojo atlyginimas – 1,5 tūkst. Krovinių pervežimo įmonėse vairuotojai gauna 3 tūkst. ir daugiau.

„Vairuotojų darbas yra atsakingas – kasdien jie veža šimtus žmonių. Kas rytą vairuotojai tikrinami alkotesteriu ir pasirašo. Už atsakingą ir sunkų darbą turėtų būti mokamai atitinkamai didesnės algos“, - įsitikinęs V.Ročys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas