Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gruodžio pradžioje Palangos kultūros centre „Ramybė“ kinematografų režisierių šeima – Janina Lapinskaitė ir Algimantas Puipa – pristatė savo kūrybą. Buvo parodyti naujausi režisierių filmai: A.Puipos „Nuodėmės užkalbėjimas“ ir J.Lapinskaitės „Našlių pakrantė“ bei „Stiklo šalis“.

Vyras ir žmona - J.Lapinskaitė ir A.Puipa - kuria skirtingų žanrų filmus: Janina – dokumentinius, Algimantas – vaidybinius. Tačiau šeima dažnai dirba kartu: J.Lapinskaitė yra daugelio A.Puipos filmų antroji režisierė.

„Šįkart esam du viename“, - Palangos „Ramybės“ kultūros centre pristatydami filmą „Nuodėmės užkalbėjimas“, juokavo garsūs Lietuvos kino kūrėjai: pirmasis režisierius Algimantas Puipa ir antroji režisierė Janina Lapinskaitė. Gyvenime šie žmonės kartu – jau 30 metų.

Žiūrovas filmą priima arba ne

„Nuodėmės užkalbėjimas“ – tai filmas apie moters jausmų pasaulį. Jis sukurtas pagal sovietmečiu uždraustą rašytojos Jurgos Ivanauskaitės romaną „Ragana ir lietus“.

Šis filmas po šalies kino teatrus pasklido pavasarį. Jo premjera įvyko žiemą, vasarį. „Iki šiol tai buvo labiausiai laukiamas filmas. Vieniems - todėl, kad susijęs su Jurga ir jos sunkia liga. Kitiems – kad į ekraną perkeltas savo laiku buvęs skandalingas literatūros kūrinys“, - per filmo pristatymą kalbėjo A.Puipa.

Filmas, režisieriaus žodžiais, jau buvo pristatytas įvairioms auditorijoms. Žmonės jį arba priima, arba ne: vieniems tai – sudėtingas moters vidus ir jį lydintys reiškiniai, kitiems – lietuviška pornografija, įvilkta į moterų gyvenimus.

„Ir man pačiam tai – naujas filmas temos prasme. Ligi šiol neteko taip giliai vaizduoti sudėtingą moters vidinį pasaulį, kurį pavyko perteikti dviem talentingoms aktorėms: vyresnės kartos - Nelei Savičenko ir jaunosios kartos – Rasai Samuolytei. Kai kurie žiūrovai pastebi, kad šiame filme – neįdomūs vyrai, nors jų personažus sukūrė puikūs aktoriai: kunigą - Aleksas Kazanavičius, dainininką Go – Kostas Smoriginas, patologanatomą – Remigijus Sabulis. Deja, pačios Jurgos romanuose vyrai nėra išraiškingi, jų charakteriams neskiriama daug dėmesio“, - tvirtino A.Puipa.

Pirmoji filmą „Nuodėmės užkalbėjimas“ pamatė knygos autorė J.Ivanauskaitė. Filmą jai ir būreliui jos draugų rodė namie. Režisierius tvirtino, jog labai skubėjo pabaigti filmą, nes Jurga, nors ir labai sunkiai sirgdama ir jau nebesikeldama iš lovos, buvo pasisiuvusi suknelę premjerai.

„Po premjeros Jurga pasakė: taip, tai – mano pasaulis, o Vika (pagrindinė filmo herojė, - aut. pastaba) – tarsi mano klonas. Ji sakė: tai – mano filmas. O aš jai sakiau: ne, tai – mano filmas, nes man jį pavyko sukurti tokį, kokio norėjau“, - juokaudamas kalbėjo A.Puipa.

Režisierius tvirtino, jog jam išlieka kažkiek graužaties dėl to, kad kuriant filmą, skubinant jo pabaigą, jis lyg ir pasinaudojęs rašytojos liga ir besiartinančia jos gyvenimo baigtimi. Tačiau filmas buvo sumanytas prieš trejus metus, kada dar niekas nežinojo apie vėžį, besikėsinantį į Jurgą, o dėl finansinių sunkumų kūrinio ekranizacija vis buvo atidėliojama.

J.Lapinskaitė yra šio filmo antroji režisierė.

„Pilkasis kardinolas“ - lyg šešėlyje

„Esame šeima, bet kuriame skirtingus filmus: aš į savo kūrybos pasaulį įsileidžiu Janiną, bet ji manęs – ne, - pusiau rimtai, pusiau juokais kalbėjo A.Puipa. – Antroji režisierė lyg ir lieka šešėlyje, bet ji – tarsi pilkasis kardinolas: ant jos pečių krinta visas organizacinis darbas. Dažniausiai tuos darbus dirba vyrai, bet Janina su savo pareigomis puikias susitvarko. Tačiau jos dokumentinė kūryba man dažniausiai lieka paslaptimi“.

Janina juokaudama antrino, jog imtis šių pareigų ją privertė gyvenimas: antrasis režisierius rūpinasi viskuo, net ir pirmuoju režisieriumi. Jos vyras Algimantas ilgą laiką dirbo su antrąją režisiere Regina Vosyliūte, kuri buvo pakerėta atokios gamtos grožio ir per kūrybą ten surado savo tikrus namus. „Ji ir tapo mano pagrindine heroje filme apie Juodkrantės moteris „Našlių pakrantė“. Juodos nuotaikos juodame krante – pagrindinė šio mano filmo ašis“, - apie vieną naujausių savo sukurtų dokumentinio kino juostų kalbėjo J.Lapinskaitė.

J.Lapinskaitė prisipažino, kad režisieriaus darbas nėra moteriška profesija: „Joje nėra švelnumo. Filmavimo ir bendravimo sąlygos yra gana sudėtingos: turi būti reiklus, santūrus, kartais – netgi piktokas“.

Režisieriai kartu – 30 metų

Nors režisierės profesija reikalauja labiau vyriškam charakteriui būdingų gebėjimų, Algimantas ir Janina – jau 30 metų kartu. Abu režisieriai tvirtino, jog kūrybinės mintys juos sieja nuolat – darbe, namie, naktį. Naktimis kartu subrandino jau ne vieną idėją, kurią perkėlė į savo sukurtus, išgarsėjusius ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, kinematografijos darbus.

J.Lapinskaitės vaidybinis filmas „Stiklo šalis“, sukurtas pagal rašytojos V.Juknaitės apysaką, Indijoje vykusiame tarptautiniame Tamil Nadu filmų festivalyje pelnė geriausios režisūros apdovanojimą. Tarptautinių apdovanojimų yra pelnę jos filmai: „Iš Elfų gyvenimo“. „Venera su katinu“, „Venecijaus gyvenimas ir Cezario mirtis“.

Daugelis A.Puipos sukurtų filmų yra pelnę prizus tarptautiniuose festivaliuose. Jis sukūrė gerai žinomus filmus: „Dievų miškas“, „Elzė iš Gildijos“, „Amžinoji šviesa“, „Moteris ir keturi jos vyrai“, „Vilko dantų karoliai“, „Bilietas į Tadž Mahalą“.

Šiemet Anapoje, Rusijoje, vykusiame buvusių sovietinių respublikų kino festivalyje, A.Puipos filmas „Nuodėmės užkalbėjimas“ irgi buvo pripažintas geriausiu ir pelnė pagrindinį prizą už visus pagrindinius komponentus: scenarijų, pastatymą, aktorių vaidybą. „Rusų kritikai yra labai žiaurūs ir negailestingai ištaršo kino juostą lyg kokį žarnoką. Bet mano darbą itin gynė garsus rusų režisierius A.Sokurovas“, - šių metų laimėjimu pasidžiaugė A.Puipa.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas