Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mokyklose trūksta ne tik mokytojų, bet ir mokinių

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2007-10-12
Šiuo metu Kretingos rajono mokyklose trūksta 40-ies mokytojų. Tai ne vienintelis trūkumas – mokyklose mažėja ir mokinių. Priežastys - mažėjantis gimstamumas ir migracija į užsienį.

Iš Rūdaičių pagrindinės mokyklos mokiniai masiškai nebėga ir prievarta jų mokymo įstaigoje niekas nelaiko. Redakcijai išsakytas skundas pasirodė esąs iškilęs dėl nesusipratimų.

„Mano sūnus ir dar keletas vaikų, kurie Rūdaičių pagrindinėje mokykloje jau nebesimoko, Mokytojo dienos proga nusprendė pasveikinti buvusius mokytojus. Tačiau jų į mokyklą neįleido direktorė, pasakiusi, kad buvusiems mokiniams čia nėra ko veikti“, - sakė rūdaitiškė (redakcijai vardas ir pavardė žinomi).

Ji pasakojo, kad Rūdaičių pagrindinėje mokykloje trūksta mokytojų, todėl dažnai nebūna pamokų. Siekdami geresnės mokslų kokybės, mokiniai masiškai bėga iš minėtos mokymo įstaigos. „Negana to, direktorė vengia išrašyti dokumentus, leidžiančius moksleiviams pereiti į kitą mokyklą“, - tikino į redakciją paskambinusi moteris.

Nepasitiki buvusiais mokiniais

Tačiau šią situaciją Rūdaičių pagrindinės mokyklos direktorė Rima Narkienė paaiškino kiek kitaip. „Taip, buvo atėję keletas vaikų. Visiems žinoma, kad į mokyklą pašaliniams įeiti draudžiama. Buvę moksleiviai neprisistatė, nepasakė, ko nori. Todėl ir pasakiau jiems, kad į mokyklą įeiti negalės. Buvusius mokytojus norintys pasveikinti vaikai ateina su gėlėmis. Tų mokinių rankose jų nemačiau. Jei vaikai, išeidami iš mokyklos, su pykčiu pareiškia, kad mes blogai juos mokėm, ar mums, mokytojams, reikia tokių sveikinimų“, - svarstė direktorė.

Ji buvusių mokinių į mokyklą neįleidžia ne šiaip sau. Direktorė pasakojo, kad buvę mokiniai atvažiuoja prie mokyklos, rūko, spjaudosi, blogai elgtis skatina ir esamus mokyklos mokinius. „Šitaip jie elgiasi žinodami, kad mokyklos administracija negali jų nubausti. Kaip po to galiu buvusiais mokiniais pasitikėti ir įsileisti juos į mokyklą“, - kalbėjo R.Narkienė.

Nekliudo pakeisti mokyklą

Direktorė patikino, kad neišduoti dokumentų ji taip pat negalėjo, o asmens bylą mokiniui duoti draudžiama. „Norintis pakeisti mokyklą mokinys rašo prašymą. Kitų dokumentų jis negauna – jie keliauja į mokyklą, kurią mokinys sau pasirinko. Jei mokinys dėl prašymo keisti mokyklą kreipėsi į administraciją vasarą, procesas galėjo ir užtrukti. Juk vasarą mokykloje nedirba nei auklėtojai, nei kompiuteristas, nei sekretorė. Reikėjo iškviesti visus darbuotojus, todėl prašymo mokiniai turėjo palaukti savaitę. Piktybiškai nepasirašyti prašymo neturiu teisės ir nė vienam mokiniui dar nebandžiau sukliudyti pakeisti mokyklą“, - sakė R.Narkienė.

Pasak jos, šiais metais Rūdaičių pagrindinėje mokykloje netrūksta nė vieno mokytojo. Surinktas specialistų kolektyvas ir nuo antros rugsėjo savaitės mokykla dirba pagal numatytą tvarkaraštį.

Mokytojų trūkumas - tendencija

Tačiau rajone yra vos viena kita mokykla, kurioje netrūktų mokytojų. Kretingos rajono mokyklose, kaip ir visoje Lietuvoje, mokytojų trūkumas jau tampa tendencija.

„Tiek pagrindinėse, tiek ir vidurinėse mokyklose trūksta pagrindinių dalykų mokytojų – lietuvių ir anglų kalbų, matematikos, fizikos, chemijos. Maža alga yra priežastis neiti dirbti į mokyklą jaunam mokytojui. Mokykloje už savo darbą jis vargu ar gauna tūkstantį litų. Tad natūralu, kad jauni mokytojai nenori dirbti mokyklose ir ieško geriau apmokamo darbo. Daugiau metų dirbančių mokytojų padėtis geresnė. Jie gauna didesnį atlyginimą už darbo stažą ir įgytas kvalifikacijas. Tačiau jie susiduria su kita problema – darbo valandomis. Mokytojai negali viršyti norminiais aktais nustatyto darbo krūvio ir pasiimti papildomų pamokų“, - kalbėjo Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Laimutė Dieliautaitė.

Pasak Grūšlaukės pagrindinės mokyklos direktoriaus Jono Pauliko, mokytojus nuo darbo kaimo mokyklose atgraso ir kvaila mokėjimo sistema. „Jei mokytojas be savo pamokų pagrindinėje darbovietėje dar turi pamokų kokioje kaimo mokykloje, tai jau vadinama antraeilėmis pareigomis. Atskaičius mokesčius, mokytojui už darbą kaimo mokykloje lieka vos trys šimtai. Dar pridėkime kelionės išlaidas, kurių Savivaldybė nekompensuoja. Todėl kas norės dirbti už kelis litus“, - stebėjosi J.Paulikas.

Švietimo skyriaus duomenimis, rugsėjo mėnesį Kretingos rajone trūko 40-ies mokytojų: lietuvių kalbos, fizikos – po šešis, keturių anglų kalbos specialistų, matematikos, chemijos, istorijos ir informatikos – po tris, kitų dalykų – po vieną ar du mokytojus.

Mokyklose nėra ko mokyti

Mokyklose trūksta mokytojų, tačiau mažėja ir mokinių, kuriuos jie galėtų mokyti. Tokios padėties priežastys yra kelios.

„Visų pirma - mažėja gimstamumas. Tad mokinių skaičius mokyklose pradeda mažėti nuo pradinių klasių. Kita priežastis – migracija. Tėvai išvyksta į užsienį ir išsiveža savo vaikus. Tačiau mūsų rajonas nėra kuo nors išskirtinis – tokie procesai vyksta visoje Lietuvoje“, - sakė L.Dieliautaitė.

Pavyzdžiui, Grūšlaukės pagrindinėje mokykloje mokosi 155 mokiniai, Piliakalnio – vos 62 vaikai. „Kai kurios mokyklos dėl mažo mokinių skaičiaus jau pradėjo bijoti, kad mokyklos išvis bus panaikintos“, - pripažino Kalniškių pagrindinės mokyklos direktorė Janina Jonkuvienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas