Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Baiminamasi utėlių protrūkio mokyklose

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2007-10-05

Mokymo įstaigose tikrinti vaikų švarą draudžia Europos Sąjungos asmens teisių apsauga. Jei mokyklos slaugytoja sumanytų patikrinti, ar vaikas neturi utėlių, ji pažeistų mokinio teises. Tačiau jokiuose dokumentuose nenumatomos teisės to vaiko, kuris viename suole sėdi su galbūt utėlėtu vaiku, kurio teisės - ginamos. Kai kurios mokyklos susidariusią situaciją palieka ramybėje. Kitos, bijodamos utėlių protrūkio, ketina imtis priemonių.

Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 2 tūkst. atvejų, kai žmonės yra užsikrėtę utėlėmis. Tai neparodo tikrosios situacijos, kadangi visuomenės sveikatos centrai dažniausiai gauna duomenis tik iš ligoninių ar slaugos namų.

„Neteko girdėti, kad mokyklose būtų daug užsikrėtimo utėlėmis atvejų. Kadangi mūsų centre sumažėjo darbuotojų, nebetikriname mokyklų ir šiuo momentu neturime parengę jokių rekomendacijų, kaip turėtų elgtis mokyklos. Pranešimus apie utėles gauname tik iš ligoninės. O utėlių tikrinimas yra pačių mokyklų reikalas“, - sakė Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos filialo vyresnioji specialistė Renona Kaubrienė.

Tačiau patikrinti vaikus, ar šie neturi utėlių, nėra taip paprasta – galima pažeisti jų teises. „Taip paprastai išsikvietęs į medicinos kabinetą vaiko nepatikrinsi: be raštiško tėvų sutikimo jo negalima net priliesti“, - kalbėjo R.Kaubrienė. „Sveikatos ministerijos išleistas įstatymas mums draudžia tikrinti vaikų higieną – net jei tai darome asmeniškai, kiekvieną vaiką atskirai pasikviesdami į mokyklos medicinos kabinetą. Tačiau praėję metai buvo baisūs Lietuvos mokykloms – kai kuriose masiškai buvo registruojami vaikai, užsikrėtę utėlėmis. Bijome tokio protrūkio savo mokykloje, todėl keisime vidaus tvarką: prašysime raštiškų tėvų sutikimų tikrinti mokinius dėl utėlių“, - sakė Marijono Daujoto vidurinės mokyklos slaugytoja Asta Linnikienė.

Artimiausiu metu šioje mokykloje bus parengti raštai, dalijami tėvams susipažinti ir, jei šie sutiks su sąlygomis – prašomi pasirašyti.

„Sutikimo formas dalinsime pradinių klasių mokinių tėvams. Tuos vaikus, kurių tėvai sutiks, tikrinsime. Vaikų be tėvų sutikimo patikrinti negalėsime“, - kalbėjo A.Linnikienė.

Medikai mano, kad tie tėvai, kurie nenori, jog jų vaikai būtų tikrinami dėl utėlių, turėtų žinoti – utėlė nėra nekaltas parazitas. Vietą, į kurią įkanda utėlė, - niežti. Vaikai neiškenčia ir nusikaso. Į nukasytas vietas gali patekti mikrobų - tada išsivysto pūlinės odos ligos. Retais atvejais visa galva gali pasidengti pūliuojančiu šašu, plaukai tokiais atvejais susivelia į nesušukuojamas sruogas, gali padidėti kaklo limfmazgiai.

Utėlėmis užsikrečia ne tik vaikai ir ne tik mokykloje. Jei sausakimšame autobuse liesitės prie utėlėto žmogaus, gatvėje atsitrenksite į utėlėtą praeivį – galite užsikrėsti. Aptekti utėlėmis galima net aukščiausios klasės viešbučiuose. Jei kambaryje gyveno rūbų ar galvos utėlių turėjęs žmogus, šie parazitai, išsibarstę apartamentuose, naujos aukos gali laukti keletą savaičių.

„Įprasta manyti, kad utėlių gali turėti tik asocialių šeimų vaikai ir tik jaunesnio amžiaus. Tai yra stereotipas. Būna, kad utėlių į mokyklą atsineša net ir vaikai, atėję iš tvarkingų ir turtingų šeimų. Jų gali turėti ir aukštesnių klasių moksleiviai, ne tik pradinukai. Jei tikrindami nustatysime, kad vaikas turi parazitų, asmeniškai pranešime jo tėvams. Tie laikai, kada mokiniai būdavo gėdinami prieš klasę dėl nešvaros, jau seniai praėję“, - tikino A.Linnikienė.

Raguviškių pradinės mokyklos mokytoja Reda Petrulienė pasakojo, kad pradinukų tikrinti nebegali dėl priešiškos tėvų reakcijos. „Prieš keletą metų patekome į keblią situaciją. Patikrinę vaikų švarą, apie nešvarius vaikus asmeniškai pranešėme tėvams. Viena motina mokykloje sukėlė baisų triukšmą. Be to, pagal dabartinius įstatymus neturime teisės vaikų tikrinti. Dar prieš trejetą metų tikrinti vaikų higienos atvykdavo specialistės iš Visuomenės sveikatos centro. Dabar ir to nebėra. Todėl vaikai lieka papraščiausiai netikrinti. Kol kas neteko pastebėti, kad nors vienas turėtų utėlių, todėl problemų nėra“, - sakė mokytoja.

Apsaugoti vaikus nuo utėlių galima tik mokant juos higienos. Negalima naudotis svetimomis šukomis, galvos apdangalais, rankšluosčiais, rūbais.

Laikai, kai utėlės iš galvos būdavo naikinamos žibalu, jau praeityje. Vaistinėse parduodami modernūs, kvapnūs ir veiksmingi vaistiniai preparatai nuo utėlių. Nuo vaistų numiršta tik utėlės: plaukuose likusias glindas – utėlių kiaušinėlius - reikia išrinkti pirštais.

„Jei vaikas turi utėlių, negalime jo izoliuoti, uždrausti eiti į mokyklą. Tačiau galime tėvams rekomenduoti per gydymosi laikotarpį vaiko į mokyklą neleisti – kad vaikas nesijaustų nepatogiai“, - patarė A.Linnikienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas