Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškiai kraują aukojo pasyviai

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2007-10-05

Keturi šimtai penkiasdešimt mililitrų kraujo kažkam gali išgelbėti gyvybę. Kraujo reikia kasdien, kas valandą, galbūt kas minutę. Jo galbūt jau rytoj gali prireikti ir mums patiems – taip savaitės pradžioje kretingiškius paaukoti kraujo ragino Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialo darbuotojai.

Donorų organizatorė Rimantė Vanagienė tikisi, kad kretingiškiai pamažu taps aktyviais kraujo donorais.

Per tris valandas kraujo paaukojo 13 kretingiškių. „Šia akcija norėtųsi paskatinti kretingiškius, kad šie būtų pilietiškesni – juk kraujo donorų reikia ne tik kitiems, bet ir patiems kretingiškiams. Iš kitų rajonų grįžtame apytikriai su 40 vienetų kraujo, iš Kretingos – vos su dešimčia“, - sakė kretingiškė Kraujo centro donorų organizatorė Rimantė Vanagienė.

Pasak jos, šiuo metu kraujo trūksta nuolat – jo atsargų nėra. Paaukotas kraujas perpilamas ligoniams po sunkių operacijų, gimdyvėms, sužeistiesiems bei įvairiomis ligomis sergantiems pacientams.

Kraujo paaukojusiems donorams, jei jie pageidauja, mokama po 40 litų, jie vienai dienai atleidžiami nuo darbo. R.Vanagienė pasakojo, kad kabinete jie sulaukia ir nuolatinių, ir visiškai naujų donorų. Kraujo centro darbuotojos kasdien siuntinėja žinutes, skambina tiems žmonėms, kurie bent kartą yra davę kraujo – tikimasi, kad jie ir vėl sutiks tapti donorais.

„Kraujo aukosiu pirmą kartą. Pamačiau skelbimą mokykloje ir nors šiek tiek nerimavau, ryžausi procedūrai. Atėjau čia ne dėl pinigų. Žinau, kad kraujo nuolat trūksta. Jo duodama, pasitarnauju ne tik visuomenei, bet ir sau – gal kraujo rytoj prireiks mano artimiesiems“, - kalbėjo mokytoja dirbanti kretingiškė Ilona Evalaitienė.

Nors Nacionalinio kraujo centro darbuotojai paaukoti kraujo ragina visus, kraujo donoru gali tapti ne kiekvienas. „Duoti kraujo – vadinasi, būti sveikam. Šiandien iš aštuonių donorų trys netiko. Kraujo aukojantis žmogus negali sirgti ar būti persirgęs hepatitais B ir C, sifiliu, ŽIV, tuberkulioze, maliarija, gelta, negali turėti chroniškų susirgimų. Kraujo pavojinga duoti sergantiems širdies, nervų sistemos ligomis, esant silpnam regėjimui. Kraujo gali duoti žmonės nuo 18 iki 60-ies metų. Po to prasideda senėjimo procesas, kraujo kokybė gali kisti, todėl senyvo amžiaus žmonėms kraujo aukoti nerekomenduojama“, - sakė Donorų skyriaus vedėja Genovaitė Kalibatienė.

Kraujo ėmimo procedūra yra visiškai sterili ir saugi – per ją neįmanoma užsikrėsti jokia liga.

Taip pat kraujo donorais negali būti pacientai, kurie sveria mažiau negu 50 kilogramų, turintys lytinių santykių su tos pačios lyties partneriais, vartojantys intraveninius narkotikus, užsiimantys prostitucija, mažiau negu prieš pusę metų pasidarę tatuiruotę.

Prieš kraujo davimą donoras turėtų būti pailsėjęs, lengvai pavalgęs. Prieš procedūrą pravartu išgerti daug skysčių, nerūkyti, nevartoti alkoholinių gėrimų, nevalgyti riebaus, aštraus maisto – traškučių, majonezo, aštrių padažų, svogūnų ar česnakų, keptų bulvių, riebios mėsos.

Pasak gydytojos G.Kalibatienės, kraujo ėmimo procedūra, trunkanti iki 15 minučių, yra visiškai nepavojinga, per ją kokia nors liga užsikrėsti neįmanoma. „Visa procedūra atliekama sterilioje aplinkoje ir steriliais instrumentais. Kraujo paėmimas nekenkia sveikatai. Kartais pacientai pasijaučia blogai, jiems aptemsta akyse, pasitaiko, kad nualpsta. Taip nutinka ne dėl to, kad pakenkta jų sveikatai, o greičiau dėl emocinių išgyvenimų. Mintis, kad per procedūrą galima užsikrėsti, reiktų mesti iš galvos – tai senas ir nepagrįstas stereotipas“, - tikino gydytoja.

Po kraujo davimo dvi valandas negalima drėkinti venos dūrio vietos, reikėtų apie 15 minučių pailsėti, tą dieną nesportuoti. Vėl aukoti kraujo galima apytikriai po dviejų mėnesių – per tiek laiko atsistato kraujo kokybė.

„Kraujas reikalingas ne Kraujo centrui. Jis reikalingas visuomenei, sergantiesiems. Kol žmonės netaps sąmoningi, tol nebus pusiausvyros, tol trūks kraujo. Juk kraujo iš pieno ar vandens nepagaminsi. Lengva paaukoti litą, lengva nuspausti telefono mygtuką ir paaukoti porą litų kokiai nors vykdomai akcijai. Kraujo auka yra apčiuopiama ir bet kurią minutę gali išgelbėti gyvybę. Juk mes kiekvienas esame potencialūs recipientai – kraujo rytoj gali prireikti mums patiems“, - ragino kraujo aukoti gydytoja G.Kalibatienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas