Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškis Kazys Genčius neseniai įvykusiose Pasaulinėse arimo varžybose aplenkė devynias šalis ir užėmė 22-ąją vietą.

Kretingiškio biografijoje esti garbingų apdovanojimų: šiais metais K.Genčius tapo Lietuvos arimo varžybų čempionu. Todėl kitais metais jis turi teisę ginti Kretingos ir Lietuvos garbę Austrijoje įvyksiančiose Pasaulinėse arimo varžybose.

Kretingiškis Kazys Genčius, tapęs Lietuvos arimo varžybų čempionu, gavo teisę atstovauti Lietuvai kitais metais Austrijoje vyksiančiose Pasaulinėse arimo varžybose.

Profesionalaus artojo karjerą K.Genčius pradėjo, vos Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Startas buvo sėkmingas – II-oji vieta. „Tada dirbau Kretingos žemės ūkio mokykloje. Reikėjo dalyvauti, tad nusprendžiau atstovauti mūsų rajonui apskrities arimo varžybose“, - prisiminė K.Genčius.

Tada varžybose jis dalyvavo ardamas įprastiniu plūgu. 1999 metais kretingiškis pirmą kartą sudalyvavo Pasaulinėse arimo varžybose: Lietuva vos prieš metus buvo įstojusi į Tarptautinę artojų asociaciją. Buvo numatyta, kad varžybose dalyvaus kitas ūkininkas. Tačiau šiam atsisakius, treneriai ėmė įkalbinėti K.Genčių.

„Pasaulinėse artojų varžybose dalyvauti nėra paprasta. Reikia geros technikos, treniruočių. Jos atima daug laiko. Prieš keletą metų pradėjau statyti namą, todėl padariau dvejų metų pertrauką. Po jos varžybose ėmiau dalyvauti jau su vartomuoju plūgu“, - sakė K.Genčius.

Treniruotės – su skolinta technika

Pasak artojo, vartomuoju plūgu arti yra sudėtingiau: jį sudaro ne vienas, o du plūgai – keturi korpusai. Reikia daugiau reguliuoti, sudėtingesnis valdymas. Tačiau skirtingai negu su įprastuoju plūgu, ariant vartomuoju nelieka išmetimo vagos.

Kretingiškis treniruotėse ir varžybose dirba ne su savo technika. „Nesu ūkininkas, tad neturiu nei savo traktoriaus, nei plūgų. Įrenginius skolinuosi iš ūkininkų, bendrovė „Laumetris“ padeda parengti plūgus“, - pasakojo kretingiškis.

Rengdamasis varžyboms, K.Genčius treniruojasi ardamas specialiai pasirinktus laukus, matuoja vagas, stebi padarytas klaidas. „Svarbu viską atlikti taip, kaip daroma per varžybas. Vagos turi būti tiesios, todėl itin svarbu taisyklingai išarti pirmąją vagą. Teisėjai žiūri, kad vagos būtų vienodo pločio ir aukščio, kad nesimatytų piktžolių, sumetimai nebūtų per aukšti, o išmetimai – per gilūs“, - kalbėjo K.Genčius.

Sėkmę lemia žemė ir tradicijos

Sėkmę varžybose lemia ir žemės kokybė. Reikia išstudijuoti dirvožemį. Pagal jo sudėtį, pagal tai, laukas lygus ar ne, K.Genčius reguliuoja plūgų peilius, numato arimo eigą. „Šiais metais tarp 31 dalyvio buvau 22-as. Tai nėra aukšta vieta. Nesėkmę galėjo lemti ir prasta žemė. Sklypus arimui per varžybas gauname burtų keliu. Todėl negali pasirinkti lygesnio ploto su geresniu dirvožemiu“, - sakė kretingiškis. Jis Pasaulinėse arimo varžybose aplenkė Kanados, Bulgarijos, Švedijos, Australijos, Latvijos, Slovakijos, Italijos, JAV ir Kroatijos atstovus. Stipriausi varžovai pasirodė esantys anglai, škotai, airiai, austrai.

„Kitose šalyse jau susiklosčiusios arimo tradicijos. Ūkininkai savo patirtį perduoda savo sūnums, ten dažniau rengiamos stovyklos treniruotėms. Mes tikrai nesame silpnesni, ir Lietuvos artojams nebedaug trūksta, kad pasiektume minėtų stiprių šalių lygį. Reikia tik daugiau treniruočių, geresnių, tobulesnių plūgų“, - įsitikinęs K.Genčius.

Arimo varžybos – azartas ir konkurencija

K.Genčiaus nuomone, norint užimti aukštas pozicijas pasaulinėse varžybose, neužtenka savaitės treniruočių. Kretingiškis treniruotėms ir varžyboms aukoja savo laisvą laiką bei atostogas. „Prieš Pasaulines arimo varžybas buvau išvykęs į 10 dienų stovyklą Kėdainiuose. To nepakanka. Man treniruotis padeda treneris Jonas Putna“, - pasakojo kretingiškis.

Arimo varžybas galime palyginti su sportinėmis žaidynėmis: čia reikalingos treniruotės ir treneriai, geras pasirengimas. Varžybų dalyviai – azartiški, čia visuomet egzistuoja konkurencija. „Kiekvienas tikisi laimėti. Aš taip pat kaskart tyliai pasvajoju užimti kuo aukštesnę vietą. O laimėtojais tampa arimui pasišventę žmonės. Tie, kurie negaili laiko ir pinigų treniruotėms, technikai“, - mano K.Genčius.

Tačiau konkursinis laukų arimas – ne vien tik pramoga ir azartas. Profesionaliai suartas laukas – geresnio derliaus rezultatas. „Jei tinkamai ir su išmanymu suari lauką, tikėtina, kad derlius bus geresnis, kad bus mažiau piktžolių. Be to, gerai suartą žemę lengviau ir paprasčiau įdirbti vėliau“, - pasakojo K.Genčius.

Norėtų perduoti patirtį

Savo tėvams ūkininkams bei ūkininkaujantiems broliams ar seserims K.Genčius žemės nearia, tačiau visada padeda sureguliuoti plūgų peilius, negaili patarimų.

„Būtų smagu kam nors perduoti savo patirtį. Jei atsirastų kas nors iš jaunesnių artojų, galėčiau padėti siekti rezultatų“, - pripažino K.Genčius.

Šiuo metu jis svarsto, ar kitais metais dalyvauti Pasaulio arimo varžybose. „Ir namas nepabaigtas, ir ariant rezultatų nėra. Matyt, teks pasirinkti kažką viena“, - juokavo Lietuvos arimo čempionas K.Genčius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas