Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Trečiadienį į mūsų miestą atkeliavęs XII–asis kamerinių spektaklių festivalis „Kaukutis“ tęsis iki kitos savaitės pabaigos. Apie tai, kad „Kaukutį“ – festivalio simbolį ir jo renginius: spektaklius, kūrybines dirbtuves – per 12 metų pamilo vaikai, byloja faktas, jog visi bilietai į vaikiškus susitikimus jau buvo išpirkti gerokai prieš festivalio pradžią.

Tačiau festivalio sumanytojas ir organizatorius, režisierius Algimantas Verbutas nuogąstavo, jog suaugusieji į jiems skirtos rimtos tematikos spektaklius bilietus perka vangiai. Yra grėsmė, jog kai kurie spektakliai tuščioje salėje gali nė neįvykti.

A.Verbutas sakė, jog festivalius rengia „ne dėl pliuso“: „Norėtųsi, kad žmonės, paskendę materialioje kasdienybėje, pamaitintų save ir dvasiniu penu“.

Repertuaras – „trenkiantis per galvą“

A.Verbuto žodžiais, šio festivalio programa – itin stipri, „trenkianti per galvą“. Į Kretingos teatro sceną atkeliauja klasikos spektakliai: A.Strinbergo „Mirties šokis“, F.Dostojevskio „Nuolankioji“. Spektaklis „Poetė“ sukurtas S.Nėries dienoraščių motyvais bei „Spektaklis po spektaklio“ – monodrama pagal V.Šekspyrą. Šie spektakliai, anot A.Verbuto, turėtų ypač sudominti moksleivius: šie kūriniai įeina į mokymosi programas. Į festivalį atvyksta ir garsūs Lietuvos scenos meistrai - Rūta Staliliūnaitė bei Valentinas Masalskis.

„Kretingos publika yra pamėgusi komedijas, kurių šįkart repertuare nebus, ir „Kelių į žvaigždes“ dalyvių pasirodymus. Į juos po 25 Lt kainuojantys bilietai yra parduodami perdien. Bilietai į „Kaukučio“ spektaklius suaugusiems tekainuoja 15 Lt, o vaikams – 5 Lt. Tai tikrai nėra brangu. Didmiesčiuose tų pačių teatrų pasirodymai kainuoja keliskart daugiau. Ten sugrįžo laikmetis, kada į teatrus vėl sunku gauti bilietų. Sunku pasakyti, ar kretingiškiai nemėgsta tikro, profesionalaus teatro dėl to, kad iš tiesų esame „dūšios provincialai“, - svarstė A.Verbutas. Užvakar į kai kuriuos spektaklius suaugusiems buvo parduota vos 20 – 30 bilietų.

Režisierius tvirtino, jog šį festivalį rengia „ne dėl pliuso“. „Esame Klaipėdos ir Palangos pašonėje, geografine prasme tikrai – ne provincija. Turime savo inteligentus ir šiaip žmones, kurie „iš anų“ laikų, atrodo, turėtų jausti meilę teatrui. Šiandien sunku visiems: rūpesčiai, laiko stygius. Mano „idėja fix“ – kad į festivalį žmonės ateitų pasisemti dvasios dalykų“, - sakė A.Verbutas.

Kūrybinės dirbtuvės - „Kaukučio“ išskirtinumas

Šio festivalio išskirtinumas – kūrybinių dirbtuvių įvairovė. Ispanų teatro šokėjas Giulermo Horta į Kretingą atvežė ne vien šokio spektaklį. Norintiems išmokti flamenko, jis praves ir šokio pamokas. Atžalyniečių draugystė su šiuo šokio meistru ir mokytoju trunka jau kelintus metus.

Lėlių teatro legenda, buvęs „Lėlės“ teatro dailininkas Vitalijus Mazūras pirmąkart Kretingoje kūrybinių dirbtuvių metu gamins mitologinę kaukę mūsiškiams kojūkininkams.

Lietuvos aitvarų gamintojai profesionalai - dizaineriai ir konstruktoriai – mokys kurti aitvarus. „Lietuvos aitvarų sambūrio specialistai ragina į kūrybines dirbtuves ateiti šeimomis, kad tėtis, mama ir vaikai patys susikurtų originalų šeimyninį aitvarą. Tai būtų šeimos kūryba, o ne serijinis kinietiškas aitvaras, kurį įprastai perkame parduotuvėje, - projektą pristatė A.Verbutas. – Bus kuriami didžiuliai aitvarai, kurių mažiausias – 2 kv.m. Specialių medžiagų jiems parūpins patys specialistai. Kitą antradienį, rugsėjo 23-ąją, aitvarus leisime vasaros estradoje“.

„Kaukučiui“ nebereikia silkės uodegos

„Kaukučio“ ištakos, anot A.Verbuto, siekia 1979–uosius metus: „Tada buvo surengtas pirmasis populiarus atžalyniečių festivalis „Atžalyno scena“. Po to į teatrą atėjo dirbti dailininkė Valdonija Karaliūnienė, ji siuvo puikias lėles. Mums ir gimė idėja praplėsti „Atžalyno sceną“. Taip į festivalio programą įtraukdami ir profesionalų teatrą suaugusiems, iš vaikų festivalio perėjome į kitą pakopą. Pirmasis „Kaukučio“ festivalis buvo surengtas 1991 m. Festivalis buvo praplėstas kūrybinėmis dirbtuvėmis: buvo gaminamos lėlės, kaukės, aitvarai, vykdavo pantomimos ir šokio užsiėmimai, buvo ugdomi įvairūs menai“.

Festivaliui buvo sumanytas pavadinimas pagal lietuvių mitologinę būtybę – Kaukas. Tačiau tuo metu taip buvo pasivadinusi Kretingos kabelinė televizija. „Todėl, tikėdami festivalio sėkme ir tęstinumu, pasivadinome mažybiniu vardu – „Kaukutis“. Kaukai juk neša sėkmę ir visokias gėrybes“, - sakė režisierius.

Pastaruosius kelerius metus „Kaukučio“ festivalį A.Verbutas organizuoja su „Atžalyno“ teatro režisiere Aukse Antuliene. Jiems talkina ir jaunieji atžalyniečiai bei Kretingos E.Radžiaus teatro dailininkas Steponas Viluckas.

„Prie šiųmetinio “Kaukučio“ dirbome jau nuo pereito rudens: rašėme projektus ir teikėme juos Kultūros ministerijai bei rajono Savivaldybei. Laimėjome po 5 tūkst. Lt, - apie nematomąją festivalio pusę pasakojo A.Verbutas. – Neturiu nei kokio „blato“ ministerijoje, nei ką. Matyt, „Kaukutis“ jau turi vardą Respublikoje. Pas rėmėjus dėl šimto lito, kaip prieš keletą metų, nebereikia lakstyti: gaudavai „silkės uodegą“, o lankstytis tekdavo nemažai“. Režisierius tikisi, jog suskaičiavus sąnaudas, pusė pelno turėtų likti teatro reikmėms.

Žymūs atlikėjai – R.Staliliūnaitė, V.Masalskis, V.Mazūras - A.Verbuto žodžiais, taip pat gerai žino kretingiškių festivalį ir noriai sutiko jame dalyvauti. „Kaukučio“ organizatoriai pasirūpina jų buitimi, apmoka kelionės išlaidas ir suderėtą atlygį. Šio festivalio svečiai bus apgyvendinti „Vienkiemio“ viešbutyje, o maitinami „Vyninėje“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas