Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar lankėtės grafų Tiškevičių koplyčioje senosiose Kretingos kapinėse?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Grambuolių lervos naikina daržus

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2007-08-17

Šiemet, kaip niekada anksčiau, žmonės savo daržuose aptinka storų baltų kirmėlių. Kirmėlės randamos išrovus pageltusį, bet taip ir nespėjusį užaugti laukuose buroką ar prie namų augantį braškių kerą.

Grambuolio lervos šiemet jau spėjo sunaikinti ne vieną augalą. Lervoms nugraužus burokų šaknis, šie pagelsta ir nudžiūva.

Pasak Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos, Kretingos rajono biuro augalininkystės konsultantės Giedrės Zdanienės, tai yra grambuolių lervos. Jų padaugėjimas pastebimas kas ketveri-penkeri metai. Šiemet ypač daug jų pastebėta Radviliškio rajone.

Lietuvoje aptinkamos dvi grambuolių rūšys: paprastasis ir miškinis. Kartais liaudiškai grambuolės vadinamos „karkvabaliais“.

Vabalai pradeda skraidyti gegužės mėnesį prieblandoje sprogstant beržams. Iš pradžių pasirodo tik patinai, o po savaitės - ir patelės. O birželio viduryje – tik patelės. Vėsesniu oru grambuoliai slepiasi medžių lapijoje ir dirvoje.

Grambuolių kiaušinėliai balti, rutuliški ir yra pusantro- dviejų milimetrų skersmens. Iš kiaušinių išsivysčiusios lervos rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais rausiasi į žemę nuo 70 iki 120 cm žiemoti. Ketvirtais-penktais metais birželio-liepos mėnesiais 30 – 50 cm gylyje virsta lėliukėmis, o vėliau – liepos-rugpjūčio mėnesiais – vabalais.

Lervos stambios, užauga iki 65 mm ilgio, „C“ raidės formos, turi rudą galvą ir tris poras kojų. Pilvelio galas yra maišelio formos ir jame persišviečia žarnų turinys.

Grambuolių lervos vystosi 3 – 4 metus. Neriasi du kartus ir turi tris vystymosi ūgius. Lervos ūgis nustatomas pagal galvos plotį. Vienmetės lervos galvos plotis - 2,5 mm, dvimetės – 4,2 mm, trimetės ir keturmetės – 7 mm.

Vasarą grambuolių lervos daugiausiai laikosi žemės paviršiuje. Jaunos lervos maitinasi plonomis šaknelėmis ir humusu, todėl jų daroma žala menkai pastebima. Tačiau augdamos lervos graužia storesnes šaknis ir padaro daugiau žalos. Pačios žalingiausios yra antro-trečio vystymosi ūgio lervos.

Grambuolius galima naikinti juos renkant. Rinkti pradedama 10 – 12 dienų nuo skraidymo pradžios. Renkama apie 10 dienų, nes vėliau patelės įsirausia į dirvą dėti kiaušinių. Grambuoliai renkami anksti ryte, kai oro temperatūra žema ir vabalai nejudrūs tupi medžiuose, arba vėlai vakare, kai nebeskraido. Patiesus po medžiais popierių ar audeklą medžiai purtomi.

Grambuolius lesa varnėnai, kėkštai, strazdai, jais minta kurmiai, pelėnai bei vienas iš Lietuvoje gyvenančių didesnių šikšnosparnių – rudasis nakviša. Šis šikšnosparnis gegužės mėnesį tik ir minta grambuoliais.

Esant šaltoms žiemoms ir gerai įšalus žemei daugiau žūsta ir grambuolių lervų.

Grambuolių lervos nemėgsta vietų, kur auga kryžmažiedžiai augalai, lubinai, dobilai.

Grambuoliai nesiveisia ir kalkingoje žemėje. Parduotuvėse galima įsigyti specialų tirpalą žemei laistyti nuo kurklių, spragšių ir grambuolių lervų. Tačiau toks naikinimo būdas nėra labai efektyvus. Ruošiant žemę naujam braškynui patariama gerai ją perkasti ir išrinkti visus kirminus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas