Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar balsuojate Seimo rinkimuose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pašventinti akmenys – unikalaus projekto pradžia

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2007-08-03

Vakar Klaipėdoje buvo pašventinti penki Vakarų Lietuvos onkologinių ligonių informacijos ir pagalbos centro, dar vadinamo „Porciunkule“ kertiniai akmenys. Jie simbolizuoja penkis būsimo komplekso pastatus: koplyčią, vienuolyną, Onkologinės pagalbos centrą, meno galeriją ir sporto kompleksą. Kretingos broliai pranciškonai tikisi, kad vienintelis toks Lietuvoje ir visoje Rytų Europoje Onkologinių ligonių centras duris atvers jau 2009-aisiais metais.

Centre onkologiniams ligoniams nebus taikomas medicininis gydymas, tačiau jų lauks psichologinė, sielovadinė, socialinė pagalba. Ligoniams, kurie centre galės užsiimti dailės, muzikos terapija, skaityti, žiūrėti filmus, sportuoti, padės tiek profesionalai, tiek savanoriai.

„Svarbiausia, kad savanoriams, kurie dirbs centre, būtų priimtinos ir artimos būsimo Onkologijos centro nuostatos, moraliniai įsitikinimai, vertybės, misija. Visa tai jau esame numatę. Be terapijos labai svarbūs bus ligonių susitikimai su broliais pranciškonais. Centre ligoniams padėsime atrasti gyvenimo pamatus, kad žmonės nustotų blaškytis, įveiktų mirties baimę, atrastų viltį“, - planais dalijosi brolis Benediktas. Pasak kretingiškės Aldonos Kerpytės, kuri įkūrė moterų, sergančių onkologijos ligomis draugiją „Zunda“, žmonių, sergančių vėžiu, vis daugėja, ir dvasinė pagalba jiems yra būtina.

„Tai, kad daugėja draugijos narių, gali reikšti ne tik pesimistišką padėtį. Tai reiškia, kad žmonės tampa atviresni, nebebijo kalbėti apie savo ligą. Vadinama vėžio stigma nebėra baisus ženklas. Keičiasi ir visuomenės požiūris į onkologinius ligonius – jie nebėra atstumtieji“, - sakė A.Kerpytė.

Šiuo metu onkologinėmis ligomis sergančių žmonių draugijai priklauso daugiau nei šimtas ligonių ar jų artimųjų iš Kretingos ir kitų Žemaitijos miestų. Kas mėnesį apie penkiasdešimt narių renkasi, kad pabūtų kartu, bendrautų su kitomis panašiomis bendruomenėmis, keliautų.

„O kiek dar yra tokių, kurie rašo laiškus, palaiko vieni kitus žinutėmis. Tada mūsų yra galbūt keli šimtai. Tačiau ne kiekvienam yra reikalingas buvimas kartu. Vieni susirgę nori išgyventi sunkų laikotarpį vienatvėje ar su artimaisiais. Kitiems reikia bendravimo, likimo draugų paramos. Tokiems žmonėms mūsų bendruomenė, įkurta prieš šešerius metus, yra visada atvira. Kartu mokomės, kad esame mirtingi, tačiau pašaukti nemirtingumui. Juk svarbu ne tik tai, kiek gyveni, bet ir kaip gyveni“, - svarstė A.Kerpytė.

Jos nuomone, ligą galima priimti ir kaip dovaną, grįžimą į tiesą, kai per ligą suvoki, kaip iš tiesų turėtum gyventi. „Esame tarytum įkalinti šiuolaikinio pasaulio programose: turi atrodyti jaunas, lieknas, gražus, turi valgyti tą ar aną, elgtis vienaip, o ne kitaip. Šios užsuktos programos įtraukia ir žlugdo individualumą. Kai susergi, viskas apvirsta aukštyn kojomis. Todėl peržvelgi savo vertybes, pradedi daug ką suvokti kitaip. Pabendravę, kartu praleidę savaitgalio popietę, mes iš savo draugijos susirinkimų grįžtame pasikeitę, atviri bendravimui. To ir reikia ligoniams ar jų artimiesiems“, - kalbėjo kretingiškė.

Tokio atviro bendravimo, ligonių užimtumo bus siekiama ir Vakarų Lietuvos onkologinių ligonių informacijos ir pagalbos centre – „Porciunkulėje“. Vakarykštė kertinių akmenų pašventinimo data buvo pasirinkta neatsitiktinai.

„Šv. Pranciškaus laikais buvo daug neteisybės: dangaus malonės galėjo laukti tik turtingieji, nes jie tą malonę galėjo nusipirkti. Vargšams dangaus vartai buvo užverti. Šv.Pranciškų tokia neteisybė labai skaudino. Todėl jis nusprendė prašyti Popiežių malonės. Jis meldė, kad atėjusiems į jo Porciunkulės bažnyčią vargšams už maldas taip pat būtų suteikta malonė. Popiežius šv.Pranciškaus prašymą išpildė ir į Porciunkulę ėmė rinktis vargšų maldininkai. Naujoji tvarka nepatiko kardinolams, todėl jie ėmė reikalauti, kad atlaidai vargšams būtų suteikiami tik kartą per metus. Popiežius paskelbė, kad toji diena bus rugpjūčio 2-oji“, - pasakojo brolis Benediktas.

Pasak brolio pranciškono, Onkologinis centras turės tokią pat reikšmę, kokią turėjo senovėje šv.Pranciškaus Porciunkulė.

„Juk panašiai yra ir dabar: suserga turtuolis ir vyksta gydytis į Švediją ar Austriją. O pinigų neturinčiam ligoniui nėra kur prašyti malonės. Todėl

Onkologinis centras bus lyg toji šv.Pranciškaus Porciunkulė, atverianti Dievo malonės vartus“, - sakė brolis pranciškonas. Onkologinių ligonių informacijos ir pagalbos centru ligoniai galės naudotis kaip Dienos veiklos centru, užsiimdami savo pomėgiais, ieškodami dvasinės ramybės. Iš toliau atvykusiems bus įrengti kambariai, kuriuose bus galima pernakvoti.

Padėti kertinį akmenį kartu su kapsule, kurioje įamžinta informacija ateities kartoms, ketinama jau ateinantį pavasarį. Tikimasi, kad kertinį pamatų akmenį pašventins Asyžiaus – miesto iš kurio buvo kilęs šv.Pranciškus – vyskupas.

„Statybos šiais laikais vyksta labai greitai. Todėl tikiuosi, kad centras bus pastatytas 800-osioms pranciškonų ordino metinėms – 2009-aisiais“, - sakė brolis Benediktas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas