|
Šventąją Teresėlę pasitiko policijos pareigūnai ir vienuolės
Vakar per pietus Jokūbavo kelyje keturi policijos ekipažai pasitiko ir iki Motinos Teresės seserų vienuolyno atlydėjo šventosios Teresėlės relikvijas: iš raudonmedžio ir dramblio kaulo pagamintą, auksu bei sidabru inkrustuotą, bažnyčios formos sarkofagą, apgaubtą stiklo gaubtu. Pasitikta rožių lietumi Iš „Renault“ automobilio iškeliant po Lietuvą keliaujančias šventosios Teresėlės relikvijas, nebuvo nei dirbtinės euforijos, nei šurmulio. Motinos Teresės seserys, mesdamos ant sarkofago rožių žiedlapius, bei negausus būrys kretingiškių giedojo giesmę „Ten, kur gailestis, Dievas ten yra“. Į vienuolyno kieme įrengtą ir taip pat rožėmis nuklotą palapinę 132 kg sveriančias relikvijas įnešė šeši paradinėmis uniformomis vilkintys policijos pareigūnai. Priešais relikvijas kieme susėdo koks pusšimtis kretingiškių. „Tvyro kažkoks džiaugsmingas graudulys. Šitiek buvo laukta, ir tas išlauktas momentas kažkoks ypatingas – išsigryninęs. Tarytum kažkiek duota paragauti paties dangaus skonio“, - patirtą jaudulį nusakė Aušra Mizgirienė. Šv.Teresės palaikus pasitikusi Rima Brundzienė kalbėjo: „Man susitikimas su šv.Teresėle yra ypatingas tuo, kad ji – paprasta mergina, gyvenanti uždarame Karmeličių vienuolyne savo paprastumu tapo Didžiąja Bažnyčios mokytoja. Ji suvokė ir visiems paskleidė mokymą, kad Dievas yra meilė ir gailestis. Jis yra čia pat, tarp mūsų artimųjų, kaimynų, pažįstamų. Neišeidama iš vienuolyno, ji norėjo būti kunige, misioniere. Šiandien, atvykusi pas mus, šv. Teresėlė savo norą tarytum išpildė“. Justina Talontienė tikino pirmoji pasitikusi į Lietuvą, misijų į Kretingą atvykusias ir Motinos Teresės seseris, tad negalėjusi pražiopsoti ir šventosios Teresėlės. „Žinau, kad jos - Motina Teresė ir šv.Teresėlė - yra ne tų pačių seserijų vienuolės, ir gyveno ne vienu laikmečiu. Bet panašios savo gerais darbais. Šv.Teresėlės prašysiu užtarimo prieš Dievą, kad į tikėjimą atsiverstų mano vaikai“, - atviravo garbaus amžiaus moteris. Pas motinos Teresės seseris besiglaudžiąs Vytautas tvirtino netikįs relikvijų galia: „Lietuviai yra įpratę įtikėti šventaisiais. Gal jiems taip reikia. O aš tikiu tik į Dievą – Tėvą, Sūnų ir Šventąją dvasią. Kad šiandien esu gyvas, tas stebuklas man duotas nuo Dievo: per avariją netekau vienos kojos, pernai savo namuose nušalau antrąją“.
Palaikai - penkiuose relikvijoriuose Jau mėnesį po Lietuvą keliaujančias šv.Teresės (Teresės Marten) iš Lizjė miestelio Prancūzijoje relikvijas į Kretingą atlydėjo sesuo Kristina. Ji yra Palaiminimų bendruomenės „Beatitudes“ Prancūzijoje atstovė. Ši bendruomenė dirba išvien su Piligrimų centru, kuris rūpinasi šv.Teresės relikvijų piligrimine kelione po pasaulį. Sesuo Kristina papasakojo, kad šv.Teresėlė, kuri gyveno tik 24-erius metus, buvo paskelbta šventąja praėjus vos 30 metų po mirties. „Ji buvo kanonizuota paprastų žmonių dėka. Žmonės, patyrę įvairių malonių užtariant Teresėlei, Lizjė karmelitėms kasdien parašydavo per 3 tūkst. laiškų. Žmonės bruzdėjo, į tai atkreipė dėmesį ir Bažnyčia. Bažnyčiai reikėjo konkrečių išgijimo įrodymų, ir ji mąstė, kurį stebuklą laikyti pagrindiniu – tiek jų buvo įvykę. Stebuklingu išgijimu laikomas atvejis, kai medicina pareiškia – mes nežinome, kaip tai galėjo būti“, - pasakojo sesuo Kristina. 1925 m., po kanonizacijos, Bažnyčia pradėjo konservuoti šv.Teresės palaikus. Pasak sesers Kristinos, Vyskupų taryba užantspaudavo kiekvieną kaulą ir jie buvo sudėti į penkis relikvijorius. Pirmasis ir pats svarbiausias yra laikomas Prancūzijos bazilikoje. Jis nekeliaujantis, prie jo ateina maldininkų minios. Antrasis – tai tas, kuris keliauja, ir yra atvežtas į Kretingą. Trečiasis keliauja tik po Prancūziją, ketvirtas yra dovanotas Popiežiui. Penktasis, primenantis keliaujantį relikvijorių, yra padovanotas Lizjė karmelitėms.
Į Kretingą atgabentas relikvijorius, išpildant šv.Teresėlės valią, po pasaulį keliauja jau dešimt metų. Aplankyti visi penki kontinentai. „Prieš Teresėlę suklumpa ir paprasti žmonės, ir karaliai, tarkim, Belgijos princas, Ispanijos karališkoji šeima, Šventasis tėvas, - tikino sesuo Kristina.- Tai nėra stabmeldystė ar kaulų adoracija. Bet susitikimas. Prisilietimas malda ir tikėjimu. Lietuviai po Nepriklausomybės paskelbimo vyko į Sibirą parsivežti artimųjų palaikų. Arba eina į kapines, nes ten tarytum vyksta nematomas, bet juntamas bendravimas su mylimais žmonėmis“. Lietuva – jau 68-oji šios piligriminės kelionės šalis. Iš Lietuvos relikvijos keliaus į Latviją, Estiją, vėliau – į Pietų Ameriką. „Ne į kiekvieną šalį atvežamos šv.Teresės relikvijos. Tai priklauso nuo daugelio veiksnių, tačiau būtina sąlyga, kad kuo daugiau žmonių aplankytų palaikus. Kad relikvijos atkeliautų, reikalingas Vyskupų konferencijos prašymas Piligrimų centrui“, - organizacinius dalykus nupasakojo sesuo Kristina. Šv.Teresės relikvijorių po Lietuvos miestus, bažnyčias vežiojantis Kauno krikščioniškos bendruomenės „Gyvieji akmenys“ atstovas Gintaras Obelenis sakė, jog kaimo žmonės pakelėse stabdo automobilį, meta gėles. Kretingoje jis tikino esąs sužavėtas išskirtinio policijos pareigūnų supratingumo ir dėmesio: „Nė viename Lietuvos mieste nebuvome taip pagarbiai pasitikti, palydėti policijos pareigūnų“. Po naktinės adoracijos Kretingos bažnyčioje šiandien šv.Teresėlės palaikai iškeliaus į Pakutuvėnus, pusdieniui užsukdami ir į Kartenos bažnyčią.
|