Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar rusų kalbos mokymą mokyklose reikėtų keisti į didesnį Europos kalbų pažinimą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Vasaros sezonas atveria kelius ŽIV

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2007-06-01

Vasarą pajūrio kurortai vilioja atrakcijomis, malonumais bei nuotykiais, kurie kai kada gali liūdnai baigtis. Pasak Lietuvos AIDS centro viešųjų ryšių specialisto Zigmo Nagio, po vasaros visada padaugėja žmonių, užsikrėtusių ŽIV. Tai - žmogaus imunodeficito virusas, dažniausiai plintantis lytiniu būdu arba per kraują.

Akcijos metu dalinami lankstinukai informuoja apie ŽIV ir kitas lytiniu būdu plintančias ligas. Pasak organizatorių, informacija išsklaido žmonių baimes ir susikurtus mitus.
Norėdami informuoti visuomenę apie ŽIV, Lietuvos AIDS centras trečią kartą Palangos mieste rengia akciją „Būk saugus visą vasarą“.

„Palanga - kurortas. Kur kurortas – ten ir nuotykiai. Atostogauti atvažiavę žmonės atsipalaiduoja. Todėl pastebėta, kad po vasaros sezono padaugėja ŽIV nešiotojų. Tradicine akcija siekiame informuoti poilsiautojus ir miesto gyventojus apie ŽIV ir AIDS, jų plitimo bei gydymo būdus“, - sakė Z. Nagys.

Pagrindinis akcijos akcentas – galimybė atlikti ŽIV testą iš seilių. „Seilių testas labai paprastas – tereikia minutę burnoje palaikyti specialią testinę lazdelę. Laboratorijoje per savaitę atliekami tyrimai, o jų rezultatus žmogus gali sužinoti nemokamu telefonu. Seilių testas priimtinesnis ir paprastesnis. O kraujo testą galima net pavadinti maža operacija“, - pasakojo Z. Nagys.

Jis sakė, kad žmonių aktyvumas akcijos metu jį nudžiugino. „Per dvi valandas sulaukėme 35 žmonių, norinčių pasitikrinti, ar nėra užsikrėtę ŽIV. Tarp testą atlikusiųjų – vyrų ir moterų beveik po lygiai. Tačiau pasitikrinti dažniausiai ateina jauni žmonės – jų amžiaus vidurkis yra apie 30 metų. Vyresnio amžiaus žmonės jaučiasi nejaukiai ir galvoja, kad jiems ši problema yra neaktuali“, - mano Z. Nagys.

Atlikti ŽIV testo ateina ir gydytojai, kurių darbe virusu galima užsikrėsti per kraują. Pasak Z. Nagio, Lietuvoje ŽIV labiausiai plinta ne lytiniu keliu, o per intraveninius narkotikus. „ŽIV problema itin aktuali Klaipėdos apskrityje. Dėl šalia esančio uosto narkotikai tampa labiau prieinami. Žiūrint į skaičius, atrodytų, kad ŽIV nėra paplitęs Lietuvoje ir problema nėra aktuali. Tačiau nuo to niekur nepabėgsime, todėl kiek įmanoma reikia informuoti visuomenę“, - įsitikinęs Z. Nagys.

Pasak jo, informacija sklaido baimes, kurios apima žmones, susidūrusius su ŽIV ar AIDS. „ŽIV ir AIDS išgydyti neįmanoma. Tačiau laiku nustačius, jog žmogus nešioja virusą, bei paskyrus tinkamus vaistus, ligonis gali nugyventi ilgą ir normalų gyvenimą“, - kalbėjo Z. Nagys. Todėl jo nuomone, net jei Lietuvoje ŽIV nešiotojų skaičius ir negąsdina, būtina visuomenę informuoti ir kiek įmanoma užkirsti kelią ŽIV plisti.

Šiuo metu Lietuvoje ŽIV diagnozuotas 1 tūkst. 225 asmenims. Iš jų - šešiems Kretingos rajono gyventojams, 357 klaipėdiečiams, 4 Palangos gyventojams. Norintiems pasitikrinti savo kraują arba iškilus klausimams apie ŽIV bei AIDS galima skambinti nemokamu telefonu 880001111. Tyrimai atliekami ir informacija suteikiama anonimiškai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas