Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar kandidatams į valstybių prezidentus turėtų būti taikomas maksimalaus amžiaus cenzas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vėjo elektrinės iš Vydmantų išginė net graužikus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2007-02-16
Vydmantų ir Kiauleikių kaimo žmonės jaučiasi esą apgauti dėl vėjo elektrinių statybos ir savo interesus ketina ginti teisme.

„Jeigu būtume žinoję, kas mūsų laukia pastačius vėjo elektrines, gyva grandine būtume apjuosę savo žemę ir saugoję ją nuo apgavikų“, - tvirtino per dvidešimt Vydmantų ir aplinkinių kaimų šeimų, nusprendusių savo nuoskaudas išsakyti „Pajūrio naujienoms“.

Visų pirma, žmonės nusivylę, kad labai nuvertėjo greta jėgainių esanti jų žemė. Privataus kapitalo bendrovė „Vėjo spektras“ praėjusį rudenį Kiauleikiuose, Kveciuose ir Rūdaičiuose pastatė 15 vėjo elektrinių.

„Vienas aras žemės Vydmantuose kainuoja 5 tūkst. litų. Dažnas turime po 2 ha žemės, kiti - daugiau. Kryžiaus kelius praėjome, kol tą žemę įsiteisinome. Pradėjus statyti vėjo elektrines, mūsų žemė visiškai nuvertėjo, nes ji įeina į sanitarinę zoną - 300 m nuo jėgainės - arba ribojasi su ja. Niekas nebenori pirkti žemės, nes joje negalima statytis gyvenamųjų namų. Turime vaikus, kurie grįžta iš užsienio užsidirbę pinigų, bet įsikurti čia negali “, - tvirtino Liudmila ir Antanas Baubliai.

Regina Gumauskienė tai patvirtino savo pavyzdžiu. Moteris sakė, jog kreipėsi į rajono architektą dėl projekto gyvenamojo namo statybai. „Tačiau man buvo paaiškinta, jog sklypą gyvenamajam namui projektuoti galima tik 2 km atstumu nuo vėjo elektrinės“, - sakė R.Gumauskienė. Jos žemė pagal detalųjį planą yra jau už sanitarinės zonos ribos – t.y. už 310 m nuo jėgainės.

Žmonėms kyla abejonių ir dėl to, kas ir pagal ką nustatė sanitarinės zonos ribas. Netikėtai į rankas vienam iš vydmantiškių pakliuvo jėgaines Kiauleikiuose stačiusios statybinės bendrovės „Enercon GmbH“ techninis planas, kuriame užfiksuota sanitarinė zona yra 355 m nuo jėgainės.

Vydmantų ir Kiauleikių žmonės jaučiasi apgauti ir vietinių ūkininkų – Vytauto Liebaus ir Stanislavos Žutautienės, ant kurių žemės bendrovė „Vėjo spektras“ pastatė vėjo jėgaines. „V.Liebus nuo praėjusio birželio važinėjo pas vietinius žmones ir ragino, kad pasirašytume, jog sutinkame su statybomis. Prižadėjo – atseit, būkit ramūs: gerai gyvensit ir jūs, ir jūsų vaikai. Ant jūsų žemės irgi statys jėgaines, ir jūs uždirbsit didelius pinigus. Kai kas pasirašė, bet didžioji dauguma žemės savininkų abejojo ir nepasirašė. Statybos vis tiek vyko be mūsų sutikimo“, - tvirtino R.Gumauskienė ir L.Baublienė.

Vydmantiškiai sakė iš esmės nesą prieš vėjo jėgainių statybą: vėjo gaminama energija - geriau, negu atominės elektrinės. Tik, jų manymu, tokios elektrinės neturėtų būti statomos pajūry, gyvenvietės pašonėj. Jie baiminasi, jog didelį kapitalą valdantys vėjo elektrinių savininkai ketina ir toliau plėsti parko ribas. Žmones pasiekė žinios, jog pajūry turėtų būti pastatyta dar apie 30 jėgainių, į kurias ketinama investuoti apie 60 mln. Lt. Apie tai, kad bendrovė „Vėjo spektras“ nori nuomotis žemės, susirinkusieji tvirtino skaitę laikraščiuose ir internete.

„Pažiūrėkit, kiek laisvų žemių yra važiuojant Salantų kryptimi. Tegul stato vėjo elektrinių parkus toliau nuo mūsų ir nesibrauna į mūsų žemes. Užsieny jėgaines iškelia jūroje, kad tik apsaugotų žmonių interesus ir jų sveikatą“, - vydmantiškių nuostatą išsakė Alvydas Misiūnas.

Agronomas Bronislovas Žvinklys mano, jog sugrįžtant paukščiams jėgainės taps tikra mėsmale: „Malūnų sparnai paukščius sumaitos taip, kad galima bus kepti paukštienos kotletus. Kur bus paukščių kapinės, kas juos užkasinės?“.

Vyriškis tvirtino, jog Vydmantuose jau beveik nebeliko nė graužikų. „Yra žinoma: jeigu laivą palieka žiurkės, jis skęsta. Stambaus kapitalo valdytojai, matyt, irgi siekia, kad žmonės Vydmantuose arba išmirtų, arba išsilakstytų kaip tos žiurkės“, - piktinosi B.Žvinklys.

Aldona Misiūnienė įsitikinusi, jog vėjo elektrinių varikliai sukelia ne šiaip nekaltą ūžesį, triukšmą. „Abiejų sparnų ilgis - po 37 m. Du besisukdami sparnai šešėliais dengia apie 70 m žemės plotą. Nuolat švysčioja akyse. Nuo tų šešėlių neįmanoma dirbti laukuose. Tai veikia nervus. Ar vydmantiškiai netaps psichikos ligoniais“, - baiminosi moteris.

Nebesitaikstydami su esama padėtimi, kiauleikiškiai ir vydmantiškiai tvirtino dar gruodį kreipęsi į Klaipėdos visuomenės sveikatos centrą. Po pusantro mėnesio - sausio 24 dieną 22 val. - šio centro darbuotojai atliko akustinio triukšmo ir elektromagnetinio lauko matavimus pačioje gyvenvietėje ir gyvenamosiose patalpose. Buvo nustatyta, jog triukšmas lauke už sanitarinės zonos buvo 69 decibelai (dB), kambariuose – 58 dB. Triukšmas 14 dB viršijo leistiną normą. Elektromagnetinis laukas neužfiksuotas, energijos srauto tankis neviršijo leidžiamos vertės.

L.Baublienė įsitikinusi, jog sukilti prieš vėjo jėgainių parko statybas vydmantiškiai turėjo jau 2003 metais, dar prieš rajono Tarybai pritariant dėl pirmosios Kaišiadorių vyskupijai priklausančios vėjo jėgainės statybos.

„Galvojame, kad dar nėra vėlu: pastatytų jėgainių gal ir nebenugriaus, bet kovosime, kad nebestatytų naujų. Prie Kretingalės, Girkaliuose, žemės savininkai nesutinka, kad veiktų jėgainės. Jie bylinėjasi teisme, ir panašu, kad laimės: jėgainės iki šiol nepaleidžiamos “, - choru tvirtino žmonės. Artimiausiu metu jie pasiryžę teisme ginti savo interesus, kad už jų žemę jėgainių savininkai išmokėtų vertingas kompensacijas arba nupirktų lygiavertę žemę kitoje vietoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas