Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Yra vilties žemės sklypą išsaugoti visuomenei

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2007-02-06

Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra patenkino Kretingos rajono savivaldybės prašymą atnaujinti procesą dėl 1,650 ha žemės sklypo, esančio Kretingoje, šalia plento Šiauliai-Palanga (netoli vandens bokšto), sugrąžinimo Stasiui Lubiui teisėtumo.

Tai reiškia, jog suabejota Kretingos rajono apylinkės teismo sprendimu, atkūrusiu S.Lubio savininko teisę į šį sklypą. Triukšmas dėl 1,650 ha sklypo praradimo kilo praėjusių metų spalio mėnesį vykusiame rajono Savivaldybės Tarybos posėdyje. Tuomet daugelis Tarybos narių pirmąkart išgirdo, jog iš daugiau kaip 5 ha žemės sklypo, kurio užstatymui Savivaldybė jau buvo užsakiusi detalųjį planą, yra atrėžta 1,650 ha. Per 5 ha žemės plote (tarp Savanorių g. ir plento Šiauliai-Palanga) rajono Savivaldybė planavo sporto kompleksą, šešis daugiabučius gyvenamuosius namus, prekybos centrą ir keletą sklypų individualių namų statybai. 1,650 ha atseikėjus S.Lubiui, vėl nutolo kretingiškių, ypač jaunimo, laukiamo sporto komplekso statyba. Nors meras tame pačiame posėdyje sporto kompleksui pasiūlė kitą vietą - Savanorių gatvėje miesto stadione.

Per 5 ha žemės sklypo užstatymo detaliajam planui parengti Savivaldybė atviro konkurso būdu buvo parinkusi projektuotoją - uždarąją akcinę bendrovę “Dujų sfera” iš Kauno. Už plano parengimą suderėjo 40 tūkst. Lt kainą. Du trečdaliai detaliojo plano buvo padaryta, kai paaiškėjo, jog Savivaldybė neteko 1,650 ha. “Dujų sfera” pagal su Savivaldybe pasirašytą sutartį reikalauja, kad Savivaldybė sumokėtų du trečdalius kainos (nuo 40 tūkst. Lt). Savivaldybei pavyko su “Dujų sfera” pasirašyti abipusį susitarimą, pagal kurį detaliojo plano rengimas yra sustabdytas iki šių metų gegužės 28 dienos. Tačiau jeigu Savivaldybei iki tol nepavyks susigrąžinti 1,650 ha žemės sklypo ir projektuotojai negalės užbaigti detaliojo plano, už jų jau atliktą darbą teks mokėti. Tokiu atveju apie 30 tūkst. Lt iš Savivaldybės biudžeto bus išleista betiksliai.

S.Lubys nuosavybės teisę į žemės sklypą įrodė padedamas kelių brandaus amžiaus liudininkų. Liudininkai teisme patvirtino, jog iki nacionalizacijos šį sklypą, tuomet buvusį Kretingos valsčiaus Padvarių kaimo teritorijoje, valdė S.Lubio tėvai - Viktoras Lubys ir Stasė Lubienė, Kartenoje dirbę mokytojais. Dėl nuosavybės teisės į 1,650 ha atkūrimo S.Lubys bylinėjosi 4 mėnesius. Teismas nutartį priėmė liepos mėnesį. Savivaldybė apie sklypo sugrąžinimą savininkui sužinojo, bent taip teigia valdininkai, kai nutartis įsigaliojo ir buvo per vėlu ją ginčyti įprasta tvarka.

Teismo procese nustatant nuosavybės atkūrimo faktą dalyvavęs rajono Žemėtvarkos tarnybos juristas Vitalijus Galuškinas Tarybos nariams aiškino, kad Savivaldybės apie teismo procesą neinformavo todėl, kad Savivaldybė nevykdo žemėtvarkos funkcijos, teismo nutarties neskundė, nes tam neturėjo argumentų.

Į Generalinę prokuratūrą, merui Valerijonui Kubiliui atostogaujant, kreipėsi Savivaldybės administracijos direktorius Valerijonas Černeckis. “Nuo Savivaldybės buvo slepiamas teisinis žemės nuosavybės atkūrimo procesas. Generalinės prokuratūros nurodymu byla turėtų būti nagrinėjama iš naujo. Savivaldybė dalyvaus atnaujintame bylos nagrinėjimo procese. Jeigu reikės, samdysime advokatą, kad apgintume visuomenės interesą”,- sakė direktorius.

Rajono Žemėtvarkos tarnybos duomenimis, Kretingos mieste sklypų individualiems namams statyti eilėje laukia apie 215 žemės nuosavybę atkūrusių žmonių, kuriems šie sklypai turi būti suteikti kaip kompensacija už natūroje turėtą žemę, kuri yra užstatyta ir negrąžintina.

Prašymus dėl nuosavybės teisių į turėtą žemę atkūrimo buvo galima teikti iki 2001 m. gruodžio 31 dienos. 2004 m. liepos 15 d. šį terminą buvo leista teismams pratęsti, jeigu pareiškėjas pateikia svarbių priežasčių, dėl ko praleido šį terminą. Ir pratęsus terminą susigrąžinti žemę toje pat vietoje galima, jeigu ji nėra užstatyta, įteisinta visuomenės poreikiams. 2004 m. liepos mėnesį suteiktomis galimybėmis ir pasinaudojo S.Lubys, dėl kurio teisių į 1,650 ha žemės sklypą kilo abejonių Savivaldybės Tarybos nariams, administracijai, šalies Generalinei prokuratūrai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas