Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kodėl neleido aplankyti draugo

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2013-07-05

Incidentas Padvarių globos namuose, kada aplankyti draugo atvykusiam kretingiškiui darbuotojos iškvietė policiją, paskatino pasidomėti, kokia yra šių namų gyventojų lankymo bei laikino išvykimo tvarka.

Nekenkti gyventojo interesams

Kretingiškis Edvardas K. (pavardė redakcijai žinoma) redakcijai pasakojo nuvykęs į Padvarių globos namus aplankyti savo seną draugą Kazimierą, tačiau jų neišleido nuvažiuoti prie jūros ir dar iškvietė pareigūnus. „Mano draugas – jau kaip vaikas, bet jis irgi turi pasijausti žmogumi. Norėjau jį išsivežti į Palangą, pasivaikščioti, pabendrauti, – neleido. Ar Padvariuose žmonės gyvena kaip rezervate?“ - piktinosi skaitytojas.

Padvarių globos namų direktorė Rima Narmontienė sakė žinanti apie šį incidentą: jos žodžiais, Edvardas K., kurį darbuotojos apsilankant matė pirmąsyk, elgėsi agresyviai, nepaisė tvarkos, todėl jį tramdyti tekę kviestis net pareigūnus.

„Globos namuose galioja pagal teisės aktus parengta laikino gyventojų išvykimo bei jų lankymo tvarka. Mūsų gyventojus lankyti gali artimieji, giminės, draugai, pažįstami – visi, jeigu jų apsilankymas nekenkia gyventojo interesams. O tai reiškia: kad neatsineštų alkoholio, kad atėję aplankyti nedarytų psichologinio spaudimo ar nesužalotų“, - tvirtino direktorė.

Ji tęsė mintį: „Kitąkart atvyksta akivaizdžiai neblaivūs lankytojai, tokių neįleidžiame. Arba pastebime, kad atveža mūsų gyventojams alkoholio – po pažįstamo apsilankymo būna girtas, kitąkart perspėjame tokį lankytoją ir stebime situaciją. Nemaža dalis mūsų gyventojų yra žmonės su psichine negalia: pasitaiko atvejų, kada po kai kurių asmenų apsilankymo mūsų gyventojas lieka sudirgęs. Aiškinamės, kodėl, palaikome ryšius su jo artimaisiais“.

Neriboja lankymo laiko

Vasarą lankyti galima nuo 9 iki 21 val., o žiemą šiek tiek trumpiau – nuo 9 iki 19 val. Atvykusius lankytojus pamato ir pasitinka socialinis darbuotojas ar jo padėjėjas ir užfiksuoja gyventojo socialinėje byloje.

„Žmonės gali bendrauti neribotą laiką, patys pavalgydinti. Turime ir atskirą seklyčią, jei žmonės pageidauja pabendrauti privačiai, - dabar, kol vyksta remontas, užleidžiame atskirą kabinetą, - sakė vadovė, pastebėdama naują tendenciją. - Dažnėja atvejų, kada aplankyti atvyksta artimieji, jau gyvenantys užsienyje ir Lietuvoje nebeturintys namų, nes tėvai gyvena pas mus. Tokiems asmenims kelias dienas suteikiame galimybę apsistoti pas mus ir pagyventi kartu“.

Lyginant su kitų šalies globos namų gyventojų lankymo tvarka, Padvarių globos namuose, pabrėžė R.Narmontienė, yra didžiausia demokratija, nes kitur griežtai ribojamos lankymo valandos. Globos namų gyventojams – savarankiškiems ir nesavarankiškiems – skiriasi ir laikino išvykimo sąlygos. Jei laikinai – iki 3 parų – išvykti nori savarankiškas asmuo, jam užtenka tik pranešti savo socialinei darbuotojai, o jei ilgiau kaip 3 paras, – jis privalo rašyti prašymą, kurį užtvirtina įstaigos vadovė.

„Nesavarankiški asmenys gali išvykti tik pas globėją ar rūpintoją arba su tokiu asmeniu, kuris pateikia specialią pažymą iš Socialinės paramos skyriaus, jog gali tinkamai pasirūpinti tuo žmogumi jo išvykos metu. Socialinės paramos skyriaus arba seniūnijos darbuotojai prieš tai patikrina, ar tas asmuo turi pakankamas sąlygas apgyvendinti neįgalų žmogų“, - kalbėjo R.Narmontienė.

Globotinių atostogos gali trukti iki 45 parų, neįskaitant ligoninėje praleistų dienų.

Incidentai - reti

Supažindinusi su įstaigoje galiojančia tvarka, R.Narmontienė sudėliojo akcentus dėl incidento: „Edvardui K. nebuvo leista išsivežti, kaip jis sakė, draugo, nes jį patį matėme pirmąkart, nors Kazimieras pas mus gyvena jau pusantrų metų. Jį lanko sesuo, netoli gyvenantys giminės, išsiveža pasivaikščioti. Šis žmogus yra fiziškai pajėgus, tik turi proto negalią – neturi atminties, nesiorientuoja. Todėl jo patikėti Edvardui K., kuris atvyko ir reikalavo išsivežti, tikrai negalėjome. Be to, lankytojo kalba ir elgesys mums sukėlė įtarimų dėl Kazimiero saugumo, išsyk susisiekėme su jo seserimi ir ji užprotestavo dėl galimos bendrystės“.

Tačiau, patikino vadovė, globos namuose tokie incidentai tepasitaiką itin retai.

Ji prisiminė neseną atvejį, kada giminaičiai pareiškė nenorį, kad Padvarių globos namuose gyvenančią moterį lankytų kaimynai. Tačiau ta moteris pati norėjusi susitikti – ji yra savarankiška, ir buvo paisoma jos valios, o ne giminaičių.

*

Šiuo metu Padvarių globos namuose gyvena 232 asmenys, iš kurių 80 - nesavarankiškų, iš jų - 46 teismo sprendimu pripažinti neveiksnūs.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas