Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Išvežė į ubagyną“, -

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2013-06-07

šia fraze viskas lyg ir pasakyta: negailestingi vaikai nukaršti savo tėvus atidavė į valdiškus namus. Toks stereotipas dar gajus visuomenėje ligi šiolei, ir dažnas nė nežino, kad užsienio filmuose matyto senjorų gyvenimo pensionatuose modelis jau diegiamas ir Lietuvoje.

Dalis visuomenės dar smerkiančiai žvelgia į tuos žmones, kurie savo senyvus neįgalius tėvus atiduoda į valdiškus namus.

Beveik nėra vienišių

„Požiūris į mūsų įstaigą per pastaruosius 20 metų stipriai pasikeitė: anksčiau buvo gėda pasakyti, kad žmogus gyvena Padvarių pensionate, o dabar tam, kad žmogus čia apsigyventų, tenka palaukti ir eilėje“, - pabrėžė Padvarių globos namų direktorė Rima Narmontienė.

Mūsų gyvenimo tempą, pokyčius lemia šis laikmetis: žmonės išsivažinėja į darbus, migruoja – vyksta aktyvus judėjimas.

„Dabar nebėra taip, kaip anksčiau - per pietus nebeparbėgsi apžiūrėti seno neįgalaus žmogaus. Todėl globos įstaiga tokiam žmogui – pati geriausia išeitis. O prieš 3 metus mūsų įstaiga pradėjo priimti žmones su psichine negalia: iš tiesų, namie toks žmogus gyventi negali, nes jo buvimas stipriai veikia aplinkinius. Tokio ligonio aplinkoje kiti vaikai negali augti normaliai, o sutuoktinių santykiai nėra visaverčiai. Tas, kuris pats prižiūri psichikos ligonį, jam paaukoja savo gyvenimą. Todėl visai normalu, kad vis daugiau šeimų apsisprendžia psichikos ligonį apgyvendinti globos namuose. Tačiau tokie atvejai tėra reti, nes tėvams išvežti neįgalų vaiką iš namų – lyg atplėšti gabalą savos širdies“, - teigė įstaigos vadovė.

Dažniausiai vyresnės kartos žmonės vengia pasisakyti, kad gyvena Padvariuose. Nes daliai visuomenės namiškį, ypač tėvus, kurie augino, vargo ir vaikams atidavė visą savo gyvenimą, senatvėje atiduoti nukaršti į valdiškus namus tebėra nepriimtinas reiškinys.

„Negalėčiau sakyti, kad vaikai nesirūpina pas mus apgyvendintais tėvais: būna, kad lanko juos po kelis kartus per savaitę. Tikrų vienišių bėra tik 8, o prieš 20 metų tokių buvo 10-kart daugiau, kone visi jie užaugę vaikų namuose“, - teigė R.Narmontienė.

Giminaičiai perlenkia lazdą

R. Narmontienė pastebėjo, kad Padvarių globos namai tapę maža visuomene, į kurią iš didžiosios visuomenės persikelia visos jos aktualijos bei problemos. Juolab, kad jų gyventojų kontingentas – ypatingas.

„Dabar asmens vien dėl jo senyvo amžiaus nebepriimame, tik – pensinio amžiaus su dideliais specialiaisiais poreikiais, kuriems reikalinga nuolatinė slauga, arba asmenis su psichine negalia. Iš ankstesnių gyventojų belikę tik 55 seni žmonės, neturintys didelių poreikių. Dauguma jų neturi savo šeimų, tačiau juos lanko giminaičiai, kurie neretai perlenkia lazdą: jiems atrodo, kad aplink jų namiškį kiekvieną minutę turėtų šokinėti visa mūsų darbuotojų komanda, nes įstaiga atimanti didžiumą jų pinigų“, - R. Narmontienė neslėpė, kad įstaigos reikmėms atskaičiuojant 80 proc. asmens pajamų, jam belieka vos keliasdešimt, rečiau - keli šimtai litų.

„Pinigų lieka tik cigaretėms ar kavai. Kitas gal norėtų nuvykti į miestą pas kirpėją ar masažistą, nusipirkti skanėstų, bet jis negali. Bet yra tokių, kurie vos gavę tą laisvą litą, lekia į miestą, grįžta neblaivūs, iškoneveikia darbuotojas. Šios jį išmaudo, aprengia, o kitądien – vėl tas pats. Turime vieną neįgalų gyventoją, kurį policija, prie „Maximos“ prisipinigavusį, o po to girtą vežimėliu važiuojantį vidury gatvės, parveža lyg taksi“, - alkoholizmo problemos neslėpė vadovė. Ir tęsė mintį: „Mums dar tolokai ligi tokio lygio, kaip yra kitose Europos šalyse. Teko pačiai patirti: sėdi senukai prie stalų, lošia kortomis, gurkšnoja vyną. Mus pamatę, apspito norėdami bendrauti“, - vadovė pateikė neseną įspūdį iš Graikijos.

Informacija - konfidenciali

„Kiekvieno žmogaus įsikūrimo globos įstaigoje atvejis – skirtingas, o informacija – konfidenciali. Tam, kad ją galima būtų atskleisti tretiems asmenims, reikia paties asmens ar jo globėjo raštiško sutikimo. Mat, Padvarių globos namai yra ne vien globos, bet ir medicinos paslaugas teikianti įstaiga“, - pabrėžė R. Narmontienė.

Ir neslėpė, jog kartais susiduriantys su tokiomis situacijomis, kada skambina žmogus iš kaimo pasiteirauti, ar čia tebegyvena jo kaimynas, kurį norėtų aplankyti, bet net jam pasakyti negalį. Visgi laikytis konfidencialumo, mąstė vadovė, yra pagrindo, ir pateikė pavyzdžių. Neveiksni 30-metė moteris klasta buvo išvežta į užsienį, dabar ji yra liudininkė byloje, susijusioje su prekyba žmonėmis ir prostitucija. Vienas vyras taip pat įslaptintai yra vežiojamas į teismą kaip liudytojas. “Yra asmenų, teismo sprendimu atsiųstų į mūsų įstaigą iš Rokiškio psichiatrijos ligoninės“, - neslėpė pašnekovė.

*

Socialinės globos kaina 1 asmeniui per mėn.: senyvo amžiaus (apgyvendina nuo 75 m.) – 1 tūkst. 655 Lt, su sunkia negalia – 2 tūkst. 30 Lt.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas