Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pusė mirčių – dėl kraujotakos ligų

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2013-04-05

Daugiau negu pusė mirties priežasčių Kretingos rajone – kraujotakos sistemos ligos. Tokia pat statistika ir visoje Lietuvoje – gyventojai dažniausiai serga ir miršta būtent dėl šių ligų. Tai patvirtino ir mūsų rajone atlikta gyventojų sveikatos analizė.

Naujausiais duomenimis, 2011 metais Kretingos rajone mirė 545 gyventojai – iš jų 321 mirė nuo kraujotakos sistemos ligų. Tais pačiais metais padidėjo ir sergamumas kraujotakos sistemos ligomis – šios ligos buvo antroje vietoje po kvėpavimo sistemos ligų.

Tokios pat tendencijos pastebimos visoje Lietuvoje bei pasaulyje, todėl visas šis pavasaris skiriamas atkreipti dėmesį į aukštą kraujo spaudimą.

„Balandžio 7-ąją Pasaulinė sveikatos organizacija yra paskelbusi aukšto kraujospūdžio diena. Padidėjęs kraujospūdis yra pirmoji priežastis, dėl kurios didėja mirčių skaičius nuo kraujotakos ligų. Tik po to kraujotakos ligoms įtaką daro padidėjęs cholesterolis, rūkymas, diabetas, nutukimas. Lietuvos širdies asociacija visą pavasarį vykdys socialinę prevencinę kampaniją „Žinok savo skaičius“. Raginsime žmones įsiminti du skaičius 120 ir 80 – toks yra idealus ir optimalus kraujo spaudimas. Leistina norma yra 140 ir 90, tačiau jei šie skaičiai dažnai viršijami ramybės būsenoje, tikrai vertėtų susirūpinti savo sveikata“, - patikino Lietuvos širdies asociacijos prezidentė profesorė Žaneta Petrulionienė.

Pasak jos, pacientai dažniausiai net nežino, kad turi aukštą kraujo spaudimą, ir numoja į, atrodytų, nekaltus simptomus.

„Labai dažnai žmonės dėl galvos skausmo, galvos spaudimo kaltina nuovargį. Tačiau tai yra pirmieji ir aiškiausi aukšto kraujospūdžio simptomai. Nutinka net taip, kad pacientas yra taip pripratęs prie aukšto kraujo spaudimo, kad jį sureguliavus jaučiasi blogai. Deja, apsileidimo kaina yra didelė – aukšto kraujo spaudimo sukelti negalavimai dažniausiai baigiasi infarktu, insultu, regėjimo ir kitais sutrikimais“, - vardino Ž.Petrulionienė.

Profesorė pastebėjo, kad lietuviai, kol nepajaučia stiprių negalavimų ar aštraus skausmo, tol kenčia ir nesirūpina savo sveikata.

„Dažnai peikiamos mūsų gydymo įstaigos. Tačiau reikia pripažinti, kad žmonės per mažai deda pastangų savo sveikatai išsaugoti, neinvestuoja į ją. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 1 iš 3 pasaulio gyventojų turi aukštą kraujo spaudimą. Ir šis negalavimas jaunėja – 1 iš 10 dvidešimtmečių – trisdešimtmečių skundžiasi aukštu kraujospūdžiu. O kalbant apie vyresnius negu 50 metų žmones, 5 iš 10 turi aukštą kraujospūdį. Šis negalavimas su amžiumi vis dažnėja. Todėl būtinai reikia šviesti žmones, propaguoti sveiką gyvenimo būdą, sudaryti sąlygas kraujo spaudimą pasimatuoti darbo vietose, vaistinėse. Prevencijos reikia jau mokykloje – vaikams būtinas sveikas maistas, turėtų būti vykdoma aktyvesnė prevencija prieš rūkymą“, - teigė Ž.Petrulionienė.

Anot jos, norint išvengti aukšto spaudimo, siekiant užkirsti kelią kraujotakos sistemos ligoms, tereikia paprastų kasdienių taisyklių.

„Pirmiausia rekomenduočiau mažinti valgomosios druskos – ji kraujo spaudimą kelia. Reguliuokite savo svorį – kiekvienas antsvorio kilogramas didina kraujospūdį. Reguliarus sportas ar bent jau mėgstama fizinė veikla taip pat padeda išvengti kraujotakos negalavimų. Be jokios abejonės, geros sveikatos garantas yra subalansuota mityba. Itin kenkia rūkymas ir besaikis alkoholio vartojimas. Didžiulis sveikatos priešas yra stresas – kiekvienas susinervinimas reiškia kraujospūdžio šokinėjimą. Be to, reikia nepamiršti sureguliuoti darbo ir poilsio laiką – išmokime ilsėtis po darbo ir savaitgaliais. Juk dažnas lietuvis gyvena net be atostogų. Reikia pripažinti, kad kraujotakos ligos nesirenka specialybės, todėl kiekvienam derėtų išmokti rūpintis savo sveikata“, - kalbėjo Ž.Petrulionienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas